غرب ادای مخالفت با دیکتاتورها را در می آورد اما از آنها حمایت می کند/اگر از اردوغان حمایت کنم آزادم می کنند

سرویس ترکیه - صلاح الدین دمیرتاش در مصاحبه ای رهبران غربی به را به حمایت از دیکتاتورهایی مانند اردوغان متهم کرد؛ او همچنین شرط آزادی خود از زندان را بیعت با اردوغان دانست.

به گزارش کردپرس، صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک پیشین حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در مصاحبه ای به تفصیل درباره انتخابات آتی ریاست جمهوری ترکیه پرداخت. او سیاست غرب در قبال رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را دروغین دانست و گفت که دیکتاتورهایی مانند اردوغان بیشتر به درد دنیای غرب می خورند. او همچین شرط آزادی خود از زندان را اعلام بیعت با اردوغان اعلام کرد.

دمیرتاش در مصاحبه با پایگاه خبری T24، که به صورت مکتوب و از زندان ادیرنه انجام داد در پاسخ به این که به چه کسی به عنوان نامزد ریاست جمهری تمایل دارد گفت: «مهم نیست که من به چه کسی علاقه داشته باشم، مهم این است که چه کسی می تواند از عهده این مسئولیت به خوبی برآید. علاوه بر این، من تصمیم گیرنده نیستم، مردم هستند که تصمیم می گیرند و هر کسی را که مردم انتخاب کنند، نامزد من نیز هست.»

او در پاسخ به پرسشی که از احتمال چانه زنی HDP با اپوزیسیون ششگانه برای انتخاب یک نامزد مشترک جویا شده بود، گفت: «من ترجیح می دهم که از اصطلاح مذاکره به جای چانه زنی استفاده شود زیرا چانه زنی عبارتی تجاری است. HDP اگرچه اعلام کرد که نامزد خود را معرفی می کند اما گفت که پذیرای مذاکره و گفتگوی سیاسی نیز هست که درستش هم همین است. HDP نمی تواند بدون مذاکره به یکباره از نامزد ائتلاف ملت حمایت کند. باید مشخص باشد که این نامزد کیست و از چه اصولی دفاع می کند؟ چه چیزی را نوید می دهد و آیا اعتمادی به HDP می دهد یا نه؟»

رهبر در بند HDP، در پاسخ به این که آیا احتمال مذاکره HDP در پشت درهای بسته وجود دارد یا نه گفت: «پیش شرط لازم برای مذاکره از نظر HDP شفاف و روشن بودن آن است. HDP مانند دیگر احزاب اپوزیسیون حزبی قانونی و مشروع است. چرا باید پشت درهای بسته گفتگو کند؟ به خاطر بیاورید که اوجالان نیز در مقابل دوربین ها و تحت نظارت هیأت دولتی مذاکره کرد.»

او افزود: «کسانی که جرأت دیدار با نماینده قانونی و دموکراتیک HDP در مجلس را ندارند، نمی توانند تضمین کنند که مسئله چند صد ساله ترکیه را حل کنند. الان وقتش است که بر این فوبیای مسخره چیره شد. ممکن است این چیزی که می گویم خیلی رادیکال به نظر برسد اما اگر چند صباح دیگر اردوغان پیشنهاد دیدار با HDP را در مقابل دوربین ها داد، هیچ کس نباید تعجب کند.»

دمیرتاش از ائتلاف ملت خواست تا با تشکیل سه هیأت مختلف با تمام احزاب سیاسی خارج از ائتلاف ششگانه، همچنین اتحادیه های کارگری و کنفدراسیون های آنها، به علاوه سازمان های حمایت از حقوق زنان، دیدار و گفتگو کنند و نظر آنها را درباره انتخاب یک نامزد مشترک جویا شوند. او گفت که این دیدارها به انتخاب دموکراتیک نامزد مشترک کمک می کند و مشروعیت فرد مورد نظر را نیز بالا می برد.

با این حال او گفت که فکر نمی کند که رهبران اپوزیسیون چنین کاری کنند، «زیرا آنها ترجیح می دهند شش نفری بنشینند دور خودشان نامزد مشترک را انتخاب کنند.»

دمیرتاش در پاسخ به این پرسش که آیا اکرم امام اوغلو شهردار استانبول و عضو ارشد CHP، مانند انتخابات شهرداری های 2019 حمایت رأی دهندگان کرد را خواهد داشت یا نه، گفت: «همه دارند می بینند آقای امام اوغلو به هر شهری که می رود چه اتفاق هایی رخ می دهد و نیازی نیست من در این زمینه اظهار نظر کنم. هر چه بگویم باعث ایجاد سوءتفاهم می شود.»

او در پاسخ به این پرسش که آیا نامزدی منصور یاواش شهردار ملی گرای آنکارا که مورد تایید مرال آکشنر و حزب خوب است، خط قرمز HDP است یا نه، گفت: «اولویت برای HDP اجماع در زمینه اصول اساسی است. نام ها در درجه دوم اهمیت قرار دارند. اگر اجماعی اطمینان بخش صورت بگیرد، هر نامی می تواند نامزد باشد و قطعا پیروز خواهد شد. HDP هیچ گاه دیدگاه مثبت و منفی نسب به یک شخص خاص ندارد.»

دمیرتاش همچنین احتمال نامزدی امام اوغلو و یاواش را در انتخابات آتی بسیار بعید دانست.

رهبر پیشین HDP، در پاسخ به پرسشی درباره موضوع مشروعیت و عدم مشروعیت قانونی نامزدی اردوغان برای سومین بار متوالی در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: «می دانید که اردوغان همیشه در این قبیل ماجراها نقش قربانی را به خوبی بازی می کند. مثلا اگر الان همه ما 85 میلیون نفر داد بزنیم بگوییم که اردوغان ما تو را دوست داریم و تو را می خواهیم، در می آید و می گوید این ها با دوست داشتن افراطی من را خفه می کنند، اما ملت اجازه نمی دهد که مرا اینطوری خفه کنند. بنا براین مهم این است که ما ترس و نگرانی را کنار بگذاریم و از قانون دفاع کنیم.»

صلاح الدین دمیرتاش در پاسخ به این پرسش که فرمول آزادی از زندان ادیرنه چیست؟ گفت: «اگر امروز تصمیم بگیرم که از اردوغان حمایت کنم، همین فردا صبح من را از اینجا آزاد می کنند و با بالگرد به کاخ ریاست جمهوری می برند و مهمان صبحانه کاخ می شوم. احتمال دارد ناهار را هم در همانجا بخورم. اما من چون "خودم" بودم وارد این زندان شدم و همین طور هم بیرون خواهم رفت. اولین غذا پس از زندان را در خانه ام خواهم خورد. زیرا به دختر کوچکم قول داده ام.»

او در پاسخ به احتمال این که ممکن است اردوغان پس از باخت انتخابات نیز حکومت را واگذار نکند، این احتمالات را نادرست دانست و گفت: «اردوغان با انتخابات آمده است و با انتخابات نیز خواهد رفت. حتی حرف زدن از گزینه های دیگر اشتباه است. اگر اردوغان در این انتخابات شکست بخورد می رود و خیلی هم اساسی می رود.»

دمیرتاش در پاسخ به پرسشی درباره دوگانگی رفتار رهبران غرب با اردوغان که ظاهرا با او اعلام مخالفت می کنند و در عمل در حال مصالحه با او هستند، گفت: «جهان غرب دیکتاتورها را بیشتر از همه دوست دارد، زیرا کنار آمدن با دیکتاتورها، مصالحه، و خرید آنها برای غرب بسیار آسان است. دنیای غرب نه تنها به دنبال سرنگونی دیکتاتورها نیست بلکه کمک می کند تا دیکتاتورها قدرت خود را حفظ کنند و برای این کار هم سیاست‌هایی بسیار استادانه و زیرکانه اجرا می‌کند. حتی کسانی هستند که تظاهر به مخالفت با اردوغان می کنند و زیر زیرکی از او حمایت می کنند و به او قدرت می بخشند.»

دمیرتاش روند دادگاه انحلال HDP همچنین تصمیم قوه قضائیه مبنی بر بلوکه کردن حساب های این حزب را سوگیرانه و از اساس غیر قانونی و غیر عادلانه توصیف کرد و گفت کاری که قوه قضائیه باید بکند رد کردن این پرونده است.

رهبر در بند HDP، در پاسخ پرسشی درباره عدم نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری گفت که تصمیم دارد عضوی از حوزه اجتماعی سیاست باقی بماند.

او همچین اعلام کرد که در یادداشتی که در روزهای آتی از او منتشر خواهد شد، به تفصیل درباره تصمیم خود در این زمینه بحث کرده است.

کد خبر 42165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha