کاهش ٢٨ درصدی بارندگی و افزایش ١.١ درجه دما در آذربایجان غربی

سرویس آذربایجان غربی- رییس اداره هواشناسی مهاباد از ١.١ درجه افزایش دما را در سطح استان آذربایجان غربی خبر داد و گفت: بارندگی در سال زراعی جاری در استان به نسبت سال گذشته ۲۸ درصد و نسبت به نرمال ۳۹ درصد کاهش یافته است.

اردلان محمدپور در گفت و گو با خبرنگار کردپرس بیان کرد: در سال زراعی ١٤٠١-١٤٠٢ که از اول مهر ماه محسوب می شود، میانگین دمای استان ٨.٨ درجه سانتیگراد بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ٧.٧ درجه بوده،

او ادامه داد: دمای هوای مهاباد که در سال زراعی جدید ١٠.١ درجه سانتیگراد بود که در مدت مشابه سال گذشته ٩.١ درجه بوده، در صورتی که در حالت نرمال باید ٧.٤ درجه سانتیگراد باشد.

محمودپور تاکید کرد: در مجموع این آمار نشان می‌دهد که دما در سال زراعی جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته در استان ١.١ درجه افزایش داشته و در مهاباد هم نسبت به سال قبل یک درجه سانتیگراد افزایش و نسبت به طولانی مدت هم ٢.٧ درجه افزایش یافته، بنابراین استان تا به امروز سال گرمتری را به نسبت سال قبل را سپری کرده است.

رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: امسال چالدران سردترین شهر استان آذربایجان غربی بوده اما علیرغم سرمای شدید، این شهرستان به نسبت سال گذشته ٠.٢ درجه و نسبت به نرمال ١.٥ درجه افزایش دما داشته است است.

او در خصوص بارش های استان نیز گفت: در سال زراعی جاری در سطح استان ۶۶ میلی متر بارندگی به ثبت رسیده در حالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۹۱ میلیمتر بوده و میزان نرمال هم باید ۱۰۸ میلیمتر بارندگی باشد که این آمار نشان می‌دهد بارندگی ها در سال زراعی جاری در استان به نسبت سال گذشته ۲۸ درصد و نسبت به نرمال ۳۹ درصد کاهش یافته است.

محمودپور با اشاره به اینکه سردشت پربارش ترین شهرستان استان تا کنون بوده است، اظهار کرد: در این شهرستان طی سال زراعی جاری ١٩٧.٧میلیمتر بارندگی ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۴۹ درصد افزایش و نسبت به نرمال ۲۹ درصد کاهش بارندگی داشته است.

رییس اداره هواشناسی مهاباد در خصوص میزان بارش در سطح حوزه شهرستان مهاباد نیز گفت: میزان بارش ها تا کنون ٧٤.١ میلیمتر بوده در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته ۱۰۴ میلیمتر بارندگی ثبت شده بود.

او با تاکید بر اینکه میانگین بارندگی نرمال در مهاباد باید ١٤٣.٣ میلیمتر باشد، گفت: این آمار نشان از کاهش ۲۹ درصدی بارش‌ها به نسبت سال گذشته در شهرستان مهاباد است.

گفت و گو/ تانیا شعفی

کد خبر 41415

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha