گرما بخشی به قلب یخی کوه های زاگرس /روایتی از گازرسانی به کردستان

تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، بوی گاز طبیعی به مشام مردم کردستان نرسیده بود و نه جمعیت شهری و نه جمعیت روستایی نتوانسته بودند از این نعمت طبیعی بهره ای ببرند اما امروز گازی که از اعماق خلیج همیشه فارس استخراج می شود، گرما بخش قلب یخی رشته کوه های زاگرس و دورترین نقاط مرزی این استان شده است.

به گزارش کرد پرس،یکی از دستاوردهایی در طول 44 سال گذشته برای مردم مرزدار کرد به دست آمده که یکی از مهمترین آنها انتقال گاز از قلب خلیج همیشه فارس تا نقطه صفر مرزی استان کردستان است.

بهره مندی 100 درصدی جمعیت شهری کردستان از گاز طبیعی

در حال حاضر شاهد هستیم ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و 98 درصد جمعیت روستایی حتی در نقاط صفر مرزی که صعب العبور به نظر می رسند و دسترسی به آنجا حتی با خودرو نیز بسیار مشکل است، از این نعمت برخوردارند.

گازرسانی در کردستان از سال ۱۳۷۰ شروع شد و در سال ۱۳۷۲ شاهد بهره برداری از گاز در شهرهای قروه، دهگلان و سنندج به عنوان اولین شهرهای این استان که از نعمت گاز برخوردار شدند، بودیم و امروز از هزار و 590 روستای قابل گازرسانی در سطح استان، هزار و 430 روستا دارای گاز هستند و این رقم ضریب 98 درصدی برخورداری جمعیت روستایی را نشان می دهد.

دسترسی به گاز خانگی امروزه یکی از شاخص های مهم «توسعه» در تئوری های اقتصادی محسوب می شود. اگر در زمستان سرد سال 69 به مردم کردستان گفته می شد که دور افتاده ترین روستای این استان هم در آینده ای نزدیک به گاز دسترسی خواهند داشت شاید کمتر کسی باور می کرد، اما در آن سال پروژه ای مهم از سوی گروهی از مهندسان جوان به نام «گروه مهندسی 102 سپاه» آغاز شد که علاوه بر انجام این امر مهم می شود آن را آغاز ورود سپاه به ارایه خدمات زیرساختی به حساب آورد.

گازرسانی به کردستان از بزرگترین پروژه های گازرسانی کشور بود

رئیس کارگاه خط انتقال گاز از استان همدان به استان کردستان در گفت و گو با خبرنگار کرد پرس، در مورد جزئیات این پروژه می گوید کاری که گروه مهندسی 102 سپاه در آن زمان انجام داد اجرای یکی از بزرگترین پروژه های گازرسانی کشور بود و کیفیت اجرای این پروژه به گونه ای بوده که تا امروز از این خطوط انتقال برای گازرسانی به 2 استان کردستان و کرمانشاه استفاده می شود و همتراز با شرکت های داخلی و خارجی آن زمان، این گروه پروژه را اجرا کرده است.

به گفته مهندس علی عطایی زاده این پروژه اولین کاری بود که مجموعه مهندسی سپاه اجرای آن را به عهده گرفت و از نقطه صفر تا 100 این پروژه توسط سپاه اجرا شد و همین کار آغازی برای تشکیل قرارگاه خاتم الانبیا سپاه در بحث سازندگی کشور بود و کلنگی که برای آغاز این پروژه باهدف خدمت به مردم کردستان به زمین زده شد، آنقدر پربرکت بود که بعد از آن زمینه فعالیت سپاه در حوزه سازندگی کشور فراهم شد.

وی به تعریف نحوه اجرای پروژه گازرسانی به کردستان پرداخت و توضیح داد در همان زمستان اول کارگاهی در همدان تجهیز شد و 40 کیلومتر از 162 کیلومتر مسیر نیز لوله گذاری شد؛ در حال اجرای این پروژه از موانع بزرگی مانند رودخانه شور عبور کردیم و با توجه به اینکه زمستان بسیار سختی را نیز در پیش داشتیم اما کار را تعطیل نکردیم.

خدمت به مردم کردستان ارزش پشت سرگذاشتن هر نوع سختی را دارد

رئیس کارگاه خط انتقال گاز کردستان ادامه داد که بعد از اینکه به مسیر قروه – سنندج ورود کردیم مشکلات و موانع پیش روی پروژه بیشتر شد چرا که مسیری کوهستانی و عبور از گردنه صلوات آباد سنندج با شیب های بسیار زیاد در مقابل ما قرار داشت به طوری که در برخی نقاط اجرای این پروژه برای عبور از شیب ها مجبور به «آهنکشی» بولدوزورها بودیم تا بتوان در آن شیب لوله گذاری کرد.

مهندس عطایی زاده مدعی است با توجه به اجرای 2 پروژه همزمان در منطقه کوهستانی غرب کشور، در آن زمان رکورد دنیا را در خط انتقال لوله گاز شکسته اند و از شهریور سال 69 تا اواخر سال 72 عملیات اجرایی گازرسانی به 2 مرکز استان غربی کشور را به اتمام رسانده و بعد از آن نیز خطوط انتقال به شهرستان ها آغاز شد.

به گفته وی خدمت کردن به مردم کردستان که با محرومیت های بسیاری دست و پنجه نرم کرده اند، ارزش پشت سرگذاشتن هر نوع سختی را دارد و به همین دلیل نیز اعضای گروه مهندسی 102 سپاه شبانه روز پای کار بودند و در کوتاه ترین زمان ممکن پروژه را به اتمام رساندند.

ضریب نفوذ گاز در جمعیت روستایی کردستان به 98 درصد رسید

مدیرعامل شرکت گاز کردستان نیز در گفت و گو با خبرنگار کرد پرس در خصوص دستاوردهای 44 ساله انقلاب اسلامی ایران در این استان، گفت که توسعه گازرسانی در راستای تحقق عدالت اجتماعی و پیشرفت خدمت رسانی وسیع به تمامی نقاط استان کردستان است و در سطح شهرها و روستاهای استان کردستان بیش از 12 هزار کیلومتر شبکه گذاری صورت رفته است.

احمد فعله گری با بیان اینکه ضریب بهره مندی جمعیت روستایی از گاز طبیعی در کردستان به 98 درصد رسیده است، اظهار کرد که طرح انتقال گاز به استان کردستان از سال 71 شروع شده است و با اجرای خط انتقال 20 اینجی که از خط سراسر اول از قم انشعاب گرفته بود به سمت استان کردستان انجام و در سال 72 نخستین شعله های گاز در شهرهای قروه و سنندج روشن شد.

وی با اشاره به اینکه در بخش شبکه های توزیع گاز طی چند سال اخیر بیش از 12 هزار کیلومتر شبکه در مناطق شهری، روستایی و صنعتی ایجاد شده است، بیان کرد ه گازرسانی در استان کردستان علیرغم همه سختی ها با سرعت خوب جلو می رود و یکی از شاخص های مهم در بحث توسعه استان در حوزه گاز اتفاق افتاده است.

به گفته مدیرعامل شرکت گاز کردستان در حال حاضر 32 شهر با نفوذ 100 درصدی و یک هزار و 400 روستا در استان از از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند و گاز به تمام مناطق سخت و صعب العبور رسیده و در حال حاضر 575 هزار مشترک با ضریب نفوذ گاز در جمعیت شهری 100 درصدی و جمعیت روستایی 98 درصدی و در کل 99 درصدی در استان از این نعمت بهره مند هستند.

گزارش: سروش حبیبی راد

کد خبر 41019

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha