کتابخانه قروه؛ پروژه ای در خواب 16 ساله!

سرویس کردستان- پروژه «کتابخانه عمومی شماره 3» قروه در حالی 16 سال روی زمین مانده و هیچ پیشرفتی نداشته که خبرهایی از هدر رفت اعتبار 4 میلیاردی آن در سال گذشته داده می شود.

به گزارش خبرنگار کردپرس، از سال 85 کلنگ پروژه ای فرهنگی در قروه زمین زده شد؛ پروژه ای که قرار بود 2 ساله تکمیل شود حالا 16 سال است که روی زمین مانده و درجا می زند. «کتابخانه عمومی شماره 3 قروه» پروژه ای که می توانست عاملی برای ارتقای فرهنگ و ذخیره سازی، حفاظت و اشاعه اطلاعات و دانش باشد تبدیل به خرابه ای شده که هر بار به دست یک پیمانکار می افتد و در نهایت هم به بهانه نبود اعتبار به حال خود رها می شود.

این پرو۹ژه به دلیل کمبود بودجه و نبود هماهنگی لازم و ضعف مدیریتی 14 سال تمام نسبت به زمان اولیه، تأخیر در تکمیل داشته و هنوز هم معلوم نیست آیا شروع به کار آن عملیاتی می شود یا نه؟!

پروژه ای که ابتدا دست اداره کل راه و شهرسازی کردستان بود و از سال 96 به اداره کل نوسازی مدارس سپرده شد و براساس اطلاعات موجود تاکنون برای این طرح 3 پیمانکار تغییر کرده اند.

هم اکنون بنا به اظهارات سرناظر این پروژه، پیمانکار جدید از 17 خرداد ماه سال جاری قرارداد خود را بسته و عملیات آماده سازی را در دست کار گرفته؛ هرچند «سیامک گیلاسی» پیشرفت فیزیکی پروژه را 50 درصد عنوان می کند اما آنچه در بازدیدهای میدانی مشاهده می شود خرابه ای بیش نیست! خرابه ای که چندین سال در همان میزان 50 درصد اعلامی متولیان مانده و تکانی هم نخورده است!

اعتبار 4 میلیاردی چه شد؟!

اگر تا سال ها پیش برای پروژه «کتابخانه» اعتبار مورنیاز جهت اتمام 2 میلیارد تومان بود حالا باتوجه به تورم و گرانی پیش آمده، این اعتبار براساس گفته های سرناظر پروژه به 7 میلیارد تومان رسیده است. البته این اعتبار برای تکمیل پروژه حساب شده و اما هزینه کردی که تا بدین جا توسط نوسازی مدارس شده آن طور که «گیلاسی» می گوید مبلغ 2 میلیارد و 500 میلیون تومان بوده؛ مبلغی که معلوم نیست دقیقاً برای چه چیزی هزینه شده است؟!

این ارقام اعتباری در حالی توسط نوسازی مدارس بیان می شود که چندی پیش در نشست کمیته برنامه ریزی شهرستان خبر داده شد که 4 میلیارد و 300 میلیون تومان اعتبار در سال گذشته برای پروژه کتابخانه در اختیار نوسازی مدارس به عنوان کارفرمای پروژه قرار گرفته اما در جای دیگری هزینه کرده اند!

حال سؤال اینجاست در زمان تخصیص این اعتبار، متولیان شهرستان اعم از فرماندار وقت تا رئیس آموزش و پرورش و رئیس کتابخانه ها و مابقی چه اقدامی داشتند؟ چرا پیگیر نبودند تا این اعتبار جای دیگری هزینه نشود؟! آیا نوسازی مدارس حاضر به جبران هدر رفت این اعتبار خواهد بود؟!

این اقدام نادرست نوسازی مدارس در حالی صورت گرفته که سال 98 «ماجد احمدی» به عنوان نماینده این اداره در نشست ویژه بررسی احداث آن با حضور مدیرکل وقت امور مجلس و استان های نهاد کتابخانه های عمومی کشور مدعی شده بود که «مشکل اصلی پروژه کتابخانه در نبود اعتبار است و اگر بودجه به موقع تزریق شود در عرض یک سال کتابخانه تکمیل و آماده می شود!». حال با این ادعا این اداره کل باید پاسخ دهد چرا وقتی بودجه تزریق شده آن را در پروژه کتابخانه هزینه نکرده و برخلاف سخنان خود عمل کرده اند؟!

پروژه ای بدون مجوز...

بی توجهی به اعتبار پروژه یک طرف و اینکه بعد از 16 سال اعلام می شود چنین طرحی مجوز ندارد هم طرف دیگر این ماجراست؛ ماجرایی که شهرداری قروه تازه یادش افتاده و ادعا دارد که از نوسازی مدارس یک میلیارد و 800 میلیون تومان طلب دارد و همچنین هیچ پروانه و مجوزی برای این کتابخانه صادر نشده است!

تمامی این موارد در حالی پس از گذشت این همه سال عنوان می شود که در این سال ها هیچ متولی نسبت به مجوز پروژه سخنی نگفته بود و اینکه چطور شهرداری چنین مسئله ای را مطرح می کند خود جای سؤال دارد؟! آن هم درست زمانی که اعتبارات هدر رفته این پروژه نمایان شده است!

در این میان باید پرسید چطور می شود پروژه ای فرهنگی بدون اخذ مجوز لازم شروع به کار کند و در لیست اعتبارات قرار بگیرد؟! آیا متولیان امر در این زمینه پاسخی خواهند داشت؟!

مسئولان فقط تشر می زنند...

سال هاست این پروژه سوژه تشر زدن مسئولان شده؛ مسئولانی که نه توانستند تفاهم نامه سال 96 که با بنیاد قلم چی امضا شد را اجرایی کنند و نه حتی پیگیر غفلت پیمانکار باشند! اینکه هر بار هر فرمانداری می آید و تذکر و انتقادی می کند و در عمل هیچ تحرکی دیده نمی شود نشان دهنده احساس مسئولیت نیست بلکه ضعف مدیریت را نمایان می سازد. مدیریتی که معلوم نیست وعده های فرماندار جدید و نماینده مجلس برای تکمیل و راه اندازی پروژه را عملی می کند یا به خواب طولانی این کتابخانه می افزاید!

نگذارید «کتابخانه» خرابه شود...

در این سال ها هر مسئولی به بازدید از پروژه کتابخانه می رود تنها یک کلام دارد که بگوید «اینجا خرابه ای بیش نیست»؛ خرابه ای که روز به روز هم وضعیت آن بدتر می شود. لذا می طلبد مسئولان شهرستان باتوجه به کمبود کتابخانه و فضای مطالعه در سطح شهر اندکی احساس مسئولیت کرده و به جای وعده و انتقاد و تشر زدن، پیگیری لازم را داشته و این پروژه 16 ساله را آماده و تکمیل کنند تا حداقل یک دلخوشی فرهنگی برای شهروندان قروه ای ایجاد شود./

* گزارش و عکس: زیبا امیدی فر

کد خبر 38255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha