خطر فروپاشی خانواده در قروه/لزوم مشاوره قبل از نامزدی

سرویس کردستان- فروپاشی خانواده های قروه ای؛ خطری است که بارها نسبت به افزایش آن هشدار داده شده و در این میان فقدان مشاوره های قبل از دوران نامزدی به شدت احساس می شود.

به گزارش خبرنگار کردپرس، آمارها از خطر فروپاشی خانواده های قروه ای می گویند. از صعود طلاق؛ پدیده ای که خود می تواند عامل هزاران آسیب دیگر باشد.

اینکه به گفته رئیس ثبت احوال شهرستان قروه در 4 ماهه نخست سال جاری 192 واقعه طلاق صورت گرفته و همچنین بارها متولیان دستگاه قضایی نسبت به افزایش پرونده های طلاق در دادگاه هشدار می دهند، نشانه های خوبی نیست.

خطر فروپاشی خانواده تا جایی پیش رفته که امروزه یکی از مهمترین دغدغه های مسئولان شهرستان قروه شده است.

آمارها چه می گویند؟

آن طور که رئیس ثبت احوال شهرستان قروه می گوید در 4 ماهه نخست سال جاری 562 واقعه ازدواج ثبت شده که این میزان در سال گذشته 656 مورد بوده و بدین ترتیب واقعه ازدواج 14 درصد کاهش یافته است.

«محمد قنبری» همچنین از ثبت 191 واقعه طلاق در 4 ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت که این میزان در سال گذشته 215 مورد بوده است و گرچه 12 درصد نسبت به سال قبل آمار طلاق کاهش داشته اما به نسبت میانگین ازدواج، این میزان طلاق بالاست.

اما میانگین سن ازدواج براساس گفته های «قنبری» در مردان 28 سال و زنان 23 سال بوده و این میانگین برای طلاق در مردان 36 سال و زنان 30 سال ثبت شده است.

او میزان نرخ خام ازدواج در شهرستان را تا پایان تیرماه سال جاری از هر هزار نفر 9 واقعه دانست که این نرخ برای طلاق 3 مورد بوده است.

این آمار خود گواهی می دهند که وضعیت طلاق چندان مناسب نیست و اینکه از هر هزار نفر 9 مورد ازدواج رخ دهد نه تنها خوشایند نیست بلکه خطری است جدی که باید دیده شود.

علل افزایش طلاق

افزایش پرونده های طلاق در دادگستری قروه هم معضلی شده که هم رئیس دادگستری و هم دادستان نسبت به آن ابراز نگرانی دارند و شده بارها در این خصوص هشدار داده و خواستار اقداماتی برای پیشگیری از طلاق بوده اند.

«سید جلال حاجی نصیری» به عنوان رئیس دادگستری شهرستان قروه علل افزایش طلاق را در «دخالت اطرافیان، توقعات بی جا، مهریه های نامتعارف، تفاوت طبقاتی، فقدان درآمد و معیشت مناسب، اعتیاد، تأثیر شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، همسرگزینی نادرست، نبود مهارت زندگی، خیانت و ...» می داند.

او راهکارهای پیشگیری از طلاق را در مواردی چون «آموزش به زوج ها قبل از ازدواج، شناخت صحیح زوجین قبل از ازدواج، مشاوره های درست، تقویت آموزش در آموزش و پرورش، داشتن صداقت، کسب توانایی مهارت زندگی، توانایی گفت و گو و مذاکره، داشتن گذشت، محبت و مهربانی کردن و توجه به معنویات و ...» عنوان کرد.

«حاجی نصیری» با تأکید بر اینکه همه مسایل طلاق اقتصادی نیست، خواستار انجام مشاوره های قبل از ازدواج با اساتید مجرب و قابل اعتماد در سطح شهرستان شد.

«سید مهدی سجادی» به عنوان دادستان قروه هم یکی از مهمترین راهکارها را در شخصیت افراد دانست. به گفته او شکل گیری شخصیت بسیار مهم است و باید برای خانواده ها جهت تربین صحیح فرزند آموزش های لازم لحاظ شود و هرگونه مشاوره ای قبل از شکل گیری شخصیت باشد.

شاید یکی از اصلی ترین دلایل افزایش طلاق مرتبط می شود به دخالت خانواده ها؛ دخالتی که از نظر «حجت الاسلام ابراهیم رحمان پوریان» به عنوان مشاور «وقتی زوجین نتوانند مشکل بین خود را حل کنند آن را به خانواده های می کشانند و همین معضل را بیشتر می کند».

به گفته او ازدواج احساسی بدون عقلانیت بسیار اتفاق می افتد و انتخاب ها آگاهانه نیست و در بسیاری از مشاوره ها رویکرد دینی وجود ندارد.

مشاوره قبل از عقد باید باشد

یکی از موارد مهمی که باید بسیار مدنظر قرار گیرد این است که معمولاً مشاوره های ازدواج بعد از نامزدی زوجین انجام می شود؛ اقدامی که باید قبل از نامزدی و دوران عقد باشد. نکته مهمی که یکی از مشاوران ازدواج آن را دارای اهمیت بالایی می داند. «مریم کرمی» با بیان اینکه بسیاری از طلاق ها در همان سال های نخست زندگی رخ می دهد، بیشتر پرونده های طلاق را مرتبط به «شناخت ضعیف زوجین از یکدیگر، خیانت، مشکل جنسی، اعتیاد، سن پایین ازدواج و ...» اعلام کرد.

او حتی از رشد طلاق در میان ازدواج های مجددی که انجام می شود خبر داد، یعنی زن یا مردی که ازدواج دوم یا سوم و ... خود را دارند باز هم به طلاق می رسند آن هم در سنین 40 تا 50 سال.

«کرمی» به دو اصل مهم پیش از ازدواج اشاره کرد. «این دو اصل مهم شامل آمادگی ازدواج، مناسب بودن برای هم است که باید زوجین و مشاوران حتماً نسبت به آن دقت لازم را داشته باشند».

آن طور که این مشاور می گوید برای زوجین باید حداقل 8 جلسه مشاوره و 5 تست روانشناسی صورت گیرد؛ آیا واقعاً این تعداد جلسه مشاوره و تست روانشناسی دقیق و درست انجام می شود؟! آیا زوجین روی این موارد توجه کافی دارند؟!

نصیحت و حرف درمانی اثر ندارد

امروزه همه می دانند آسیب های اجتماعی روز به روز در حال افزایش است؛ یکی از همین آسیب ها که خود مرجع دیگر آسیب ها خواهد بود «طلاق» است. پدیده ای که نه با حرف و نصیحت درمان می شود و نه با نشست ها و دادن هشدارهای تکراری.

برای حل این معضل باید سیاست ها کلان اصلاح و تغییر یابند. سیاست هایی که به رویکردهای علمی برسند و ازدواج را از مسیر احساسی خارج و در راه درست انتخاب عقلانی قرار دهند.

در واقع هرجا عقل و منطق نفوذ داشته باشد قطع به یقین آمار آسیب ها نزولی خواهند شد و برای این مهم تدوین اصولی اساسی که تبدیل به قانون خانواده شود، نیاز است./

* گزارش: زیبا امیدی فر

کد خبر 37451

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha