بازگشایی موقت مجتمع آریا در قروه/دردسرهای یک بنای غیرمجاز

سرویس کردستان- مجتمع تجاری آریا در قروه که به دلیل غیرمجاز بودن پلمب شده بود در حالی به صورت موقت بازگشایی شده که هنوز هیچ اعلام نظر رسمی درباره استحکام ساختمان نشده است.

به گزارش خبرنگار کردپرس، هجدهم خرداد ماه بود که مجتمع تجاری آریا در قروه به دلیل نداشتن مجوز و احتمال نبود ایمنی در راستای انجام آزمایشات سازه ای با دستور مقام قضایی پلمب شد.

این پلمب با اعتراض کسبه و مالک مجتمع همراه شد و حتی کار به جایی کشید که پنج روز بعد از تعطیلی، مجتمع به صورت غیرقانونی و براساس گفته های کسبه با دستور شفاهی و غیرمجاز شهردار اقدام به شکستن پلمب کردند، اقدامی که با برخورد دادستانی مواجه و مجدد پلمب شد.

در این میان از یک طرف سازمان بازرسی به ماجرا ورود کرد و از طرف دیگر هم کارشناسان فنی به بررسی و آزمایشات مختلف ایمن سازی مجتمع پرداختند. با وجود آنکه تمامی مسئولان اعلام کرده بودند تا زمانی که نتیجه آزمایشات فنی مشخص نشود مجتمع تعطیل خواهد بود اما اخیراً مردم شاهد بازگشایی این مجتمع آن هم در سکوت هستند. سکوتی که نه شهرداری حاضر به شکستن آن است و نه دیگر مسئولان!

بازگشایی موقت است

بررسی های خبرنگار کردپرس نشان می دهد که بازگشایی مجتمع موقتی و گویا برای 3 ماه بوده و صلاحدید مسئولان بر این شده که حداقل تا زمان اعلام نتیجه نهایی مجتمع فک پلمب شود؛ اقدامی برخلاف گفته های قبلی مسئولان!

به نظر می رسد این اقدام بیشتر با فشار کسبه و دغدغه معیشت آنان بوده و گویا شهرداری هم توان حمایت از کاسبان مجتمع را نداشته و قادر به اجرا کردن وعده های خود نبوده و برای همین مسئولان ناچار شده اند عکس تصمیمات قبلی خود عمل کنند!

از آن طرف هنوز هیچ نظر کارشناسی شده ای به صورت مکتوب و رسمی مبنی بر ایمن بودن سازه مجتمع ارائه نشده (هرچند به صورت شفاهی صحبت هایی از ایمنی سازه می شود) اما تنها موردی که روی آن صحبت شده زمان بر بودن بررسی های فنی است! دقیقاً نکته ای که قبلاً هم اعلام شده بود.

نادیده گرفتن اصول فنی و شهرسازی

مسئله مجتمع آریا باید از سه شاخص اصلی ساخت و ساز برای دریافت مجوز مورد تأیید قرار گیرد. سه شاخصی که شامل «اصول فنی ساختمان، اصول شهرسازی و اصول بهداشتی» می شود. بر همین اساس و مطابق قانون تا زمانی که این سه شاخص بررسی و تأیید نشوند صدور مجوز امکان پذیر نخواهد بود.

حال در این میان باتوجه به گزارشات قبلی درباره مجتمع دو شاخص «اصول فنی و اصول شهرسازی» رعایت نشده اند و همچنین غیرمجاز بودن ساختمان و تخلف در ساخت و ساز مجتمع محرز بوده و باید مشخص شود که چرا شهرداری به تذکرات شرکت ناظر بر ساخت و ساز مجتمع توجه نکرده است؟! و حتی نامه های اخطار مبنی بر توقف ساخت و ساز از پرونده مجتمع برداشته شده است؟!

در واقع پایداری ساختمان برای دریافت مجوز و پروانه اولویت بوده و ضرورت دارد و حال که شاخص فنی در دست بررسی است و شاخص شهرسازی هم در کل رعایت نشده و اصول بهداشتی هم باید مورد بررسی قرار بگیرد، باید گفت پروسه صدور مجوز برای این مجتمع در مسیر سخت و ناهمواری قرار خواهد گرفت.

آزمایشات ساختاری و عمقی باشد

سال 98 بود که بحث نا ایمن بودن پل شهرک دانش یا همان بلوار معلم مطرح گشت و همین عامل آمدن کارشناسان فنی از استان و انجام آزمایشات تخصصی روی پل شد و در نهایت هم نتیجه به تأیید استحکام پل رسید. حال ماجرای مجتمع تجاری آریا هم دقیق مانند همان پل است و باید کارشناسان نه تنها از نظر ساختاری سازه بلکه عمقی هم مورد آزمایش قرار بگیرد به طوری که مشکل آب طبقه پایین مجتمع بررسی شود که آیا به مرور منجر به فرونشست خواهد شد یا نه؟!

کوتاهی شهرداری مشخص است

مستندات اخطار شرکت طراح و ناظر حقوقی ساختمان که نظارت بر ساخت و ساز مجتمع آریا را بر عهده داشت خود به طور شفاف نشان می دهد که شهرداری در انجام وظیفه اش کوتاهی کرده و به نوعی دچار تخلف شده است. هرچند این اخطارها از پرونده مجتمع حذف شده بودند اما حتی با محو مدارک هم نمی توان تخلف شهرداری در این زمینه را انکار کرد.

در همین زمینه مدیرعامل شرکت مهراز طرح غرب به عنوان شرکت ناظر بر ساخت و ساز مجتمع آریا در گفت و گو با خبرنگار کردپرس تخلف صورت گرفته توسط شهرداری را تأیید کرد. «امیدعلی ورمقانی» با بیان اینکه مجتمع آریا بدون جواز و برخلاف نقشه مصوب ساخت و ساز شده، از اخطارهای پی در پی به شهرداری مبنی بر توقف ساخت و ساز گفت. «بارها به شهرداری درباره تخلف مجتمع آریا تذکر دادیم و چندین جلسه هم در این زمینه تشکیل داده شد اما شهرداری کار را تعطیل نکرد و ساختمان هم بدون مجوز پایان یافت».

آن طور که «ورمقانی» می گوید ساختمانی که جواز نداشته باشد از نظر قانون هم امکان نظارت برای آن وجود ندارد و لذا ناظران ساختمان مسئولیتی در این زمینه ندارند. یعنی در واقع چون مجتمع آریا مجوز ندارد نظارتی هم برای آن دیگر صورت نگرفته است.

او با تأکید بر اینکه ناظر قفط وظیفه گزارش دارد و قادر به برخورد نیست، به بهانه های شهرداری جهت جلوگیری نکردن از ساخت و ساز اشاره کرد. «هر زمان که تخلف ساخت و ساز را به شهرداری اعلام می کردیم تنها با این پاسخ همراه می شدیم که کارها برای دریافت مجوز در دست کار است و نیازی به توقف نیست!».

مطابق سخنان «ورمقانی» مهم ترین مسئله اینجاست که ساختمان جواز نداشت و همان زمان هم به شهرداری اطلاع داده شده بود اما اینکه چرا شهرداری مانع کار نشد و اجازه اتمام ساخت و ساز را داد طبیعتاً جای سؤال دارد!

با توجه به گفته های مدیرعامل شرکت ناظر بر ساخت و ساز مجتمع؛ چطور است که شهرداری وقتی یک بالکن کوچک ساخته می شود بلافاصله جلوی آن را می گیرند و حکم تخریب می دهند اما برای ساختمانی به بزرگی مجتمع آریا اقدامی نکردند و به راحتی هم اجازه ادامه ساخت و ساز را دادند؟! این اگر تخلف محسوب نمی شود پس چیست؟!

کسبه مجتمع فاقد پروانه کسب هستند

پیگیریهای خبرنگار کردپرس نشان می دهد که به دلیل غیرمجاز بودن مجتمع یا همان نداشتن مجوز، تمامی مغازه داران داخل مجتمع آریا هم پروانه کسب ندارند و تا زمانی که ساخت و ساز مجتمع مورد تأیید قرار نگیرد و همین طور جواز برای آن صادر نشود، دادن پروانه کسب به مغازه داران امکان پذیر نیست و همین مشکل را چند برابر می کند.

لزوم بررسی تخلف ساخت و ساز

اینکه مسئولان دغدغه پایداری ساختمان را دارند مهم است اما این مسئله نباید باعث شود که موضوع اصلی کار که همان تخلف ساخت و ساز و نادیده گرفتن اخطارهای شرکت ناظر بر ساختمان است به حاشیه برود.

نهادهای نظارتی باید مشخص کنند که چرا شهرداری اخطارهای شرکت ناظر و نظام مهندسی را نادیده گرفته و همچنان اجازه ساخت و ساز به مالک را داده اند؟! باید پاسخ داده شود که چرا وقتی چنین ساختمانی بدون جواز و رعایت نکردن اصول فنی و شهرسازی ساخته شد مورد بهره برداری قرار گرفت؟!

متولیان امر باید توضیح دهند ساختمانی که مجوز ندارد چطور خدمات برق و آب و گاز به آن داده شده است؟!

به هر حال معیشت کسبه مجتمع مهم است و باید مدنظر قرار گیرد اما این نباید باعث شود که روال ساخت و ساز غیرمجازی که توسط شهرداری رقم خورده با مماشات همراه شود و قطعاً شهروندان خواستار برخورد با تمامی متخلفان و جبران ضرر و زیان در این زمینه هستند./

در این زمینه بیشتر بخوانید:

- مجتمع تجاری آریا؛ متروپلی در قروه

- هشدار امام جمعه قروه برای «مجتمع آریا»/مقصران بازخواست شوند

- مجتمع تجاری آریا در قروه پلمب شد/ متخلفان بازخواست می شوند

- مقصران مجتمع آریا به دستگاه قضایی معرفی می شوند

- فک پلمب غیرقانونی مجتمع آریا/کسبه: شهردار دستور داد!

- پشت پرده مجتمع آریا در قروه؛ مدارکی که پر کشیدند!

* گزارش: زیبا امیدی فر

کد خبر 35883

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha