خالق آهنگ های ماندگار در دل خاک آرام گرفت

سرویس کرمانشاه _ پیکر زنده یاد استاد سیاوش نورپور از اساتید برجسته موسیقی سنتی و عرفانی کرمانشاه و سازنده آهنگ معروف مردان خدا و تنظیم کننده آهنگ باز هوای وطنم، با بدرقه خیل دوستدارانش در قطعه هنرمندان باغ فردوس کرمانشاه آرام گرفت.

به گزارش خبرنگار کردپرس؛ صبح امروز جمعه آیین تشییع پیکر زنده یاد استاد سیاوش نورپور با حضور صدها تن از چهره های فرهنگی و هنری کرمانشاه در قطعه هنرمندان باغ فردوس کرمانشاه برگزار شد.

در بخشی از این مراسم استاد علی علیئی خواننده قدیمی ارکستر رادیو کردی کرمانشاه و خواننده اولین اجرای مردان خدا، و آهنگ کردی له بیستون وارانه، یک قطعه آوازی حزن انگیز به یاد زنده یاد سیاوش نورپور اجرا کرد.

همچنین هنگام خاکسپاری پیکر زنده یاد نورپور، آهنگ ماندگار و خاطره انگیز وی «مردان خدا» از بلندگو پخش شد و در بخشی در این مراسم نیز موسیقی چمری نواخته شد.

بسیاری از چهره های فرهنگی و هنری کرمانشاه به ویژه در حوزه موسیقی مانند ابوالقاسم پرندیان نوازنده قدیمی ارکستر رادیو کردی کرمانشاه، یداله عاطفی شاعر، عبداله جواری خوشنویس، ابراهیم احمدی نوازنده و آهنگساز، عزت قلندرلکی خواننده، فریدون صدیق خواننده، اصغر ایمانی خواننده قدیمی، بهزاد مرادی نوازنده تنبور و آهنگساز، مصطفی اسد زاده خواننده، بیژن صادقی خواننده، کورش تیمورزاد خواننده، شهاب متقی فر آهنگساز، بهرنگ جباریان خواننده و آهنگساز، بیژن ارژن شاعر، یداله نوری شاعر، رضا آقا مولایی آرشیو دار موسیقی، تیمور ویسی نوازنده سازهای بادی، محسن اخوان گوران، حسین اکبری نوازنده، سعید شیرازی نوازنده، وحید کرمانشاهی آهنگساز، دکتر ملکشاهی، دکتر دانیالی، محمدحامد پورجعفری شاعر و روزنامه نگار و ... در این مراسم حضور داشتند.

از مدیران بخش دولتی هم دکتر رحیمی زنگنه فرماندار کرمانشاه و مدیرکل ارشاد کرمانشاه در مراسم حضور داشتند.

استاد سیاوش نورپور آهنگساز، نوازنده تار، سه تار و تنبور در آذر ماه 1328 در کرمانشاه متولد شد.

وی از سال 1350 نزد استاد منصور معارفی ردیف های موسیقی ایرانی را فرا گرفت و از همان سال تا سال 1353 با ارکستر فرهنگ و هنر موسیقی کرمانشاه همکاری داشت.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همکاری خود را با رادیو و تلویزیون کرمانشاه آغاز کرد و در سال 1358 با گروه مركز حفظ و اشاعه موسیقی کرمانشاه با نظارت مسعود زنگنه مجد سرپرستی گروه تنبور نوازان را بر عهده گرفت. وی همچنین یکی از نوازندگان اصلی کاست بسیار معروف صداي سخن عشق از ساخته گروه شمس به سرپرستی استاد کیخسرو پورناظری و با صداي استاد شهرام ناظري بود.

سیاوش نورپور در آن سال ها گروه مشتاق را تشکیل داد که خوانندگان این گروه آقایان مجتبی زرین ماه، حشمت اله لرنژاد، حسین البرزی و علی علیئی بودند. در سال 1368 اولین کنسرت گروه در تالار وحدت اجرا شد و پس از آن کنسرتهای بسیار زیادی را در سطح کرمانشاه، تهران و دیگر نقاط کشور اجرا کردند که حاصل این فعالیت ها در نوار "منتخبین جشنواره " به خوانندگی زرین ماه و البرزی و نوار " دنگ دل" به خوانندگی حشمت الله لرنژاد و حسین البرزی و کاست " مهرنوشان " که بداهه نوازی سیاوش نورپور به همراه دف احمد خاک طینت و تنبک حمید مقدم است جمع آوری شده است.

وی به توصیه بزرگان موسیقی ایران نظیر استاد نورعلی برومند، استاد احمد عبادی و استاد حسن کسایی به جمع آوری موسیقی های مهجور و فراموش شده کُردی و موسیقی عرفانی پرداخته که حاصل این فعالیتها در نوارها و کنسرت هایش ارائه گردید.

نورپور همراه با پیشکسوتان موسیقی کرمانشاه در سال 1381 و به دعوت استاد مظهر خالقی و همراه با استاد محمود مرآتی، استاد اکبر ایزدی، استاد ابوالقاسم پرندیان، استاد مرتضی صنعتی، استاد حشمت‌اله فرید، استاد خلیل چاله‌چاله، استاد حسین البرزی، کمال جعفرمنش و فرزاد شاه‌سواری به سلیمانیه رفت و در این شهر به اجرای موسیقی هنری پرداختند.

از جمله آهنگ های معروف وی می توان به ساخت آهنگ مردان خدا اشاره کرد که استاد کیخسرو پورناظری در کاست صدای سخن عشق یک بند به آن اضافه کرد. و همچنین تنطیم آهنگ خانقاهی معروف"باز هوای وطنم" اشاره کرد.

سیاوش نورپور ساکن کرمانشاه بود و در دهه های آخر عمر در کنج عزلت، سال ها به تدریس موسیقی مشغول بود.

وی عارفی وارسته و درویش مسلک بود و عمر خویش را با عزت، شرافت و دوری از اخلاق بازاری و کاسبکارانه سپری کرد.

خبرگزاری کردپرس درگذشت این هنرمند بزرگ را به خانواده محترم ایشان، اهالی موسیقی و تمامی هنر دوستان تسلیت می گوید.

کد خبر 35673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha