گسترش جبهه مخالفان حمله ترکیه به کردهای سوریه

سرویس جهان- بر اساس گزارش دو نشریه اپک تایمز و المانیتور همه بازیگران خارجی در سوریه مخالف حمله مجدد ترکیه به کردهای سوریه هستند.

به گزارش کردپرس، ترکیه از دو ماه قبل تهدیدات خود علیه کردهای سوریه را از سر گرفته است. مقامات ارشد این کشور تهدید کرده اند سومین عملیات نظامی گسترده علیه نیروهای کرد را آغاز خواهند کرد.

با این حال، مقامات آمریکا و روسیه به مناست های مختلف مخالفت خود را با حمله جدید نظامی ترکیه علیه کردها اعلام کرده اند. آنها هشدار داده اند که حمله تازه ترکیه می تواند بی ثباتی در سوریه را بیشتر کند.

نشریه اپک تایمز در گزارشی مخالفت روسیه با حمله احتمالی ترکیه را بی سابقه دانسته و با اشاره به این که عملیات های نظامی قبلی ترکیه علیه کردها با گرفتن چراغ سبز از روسیه ممکن شده، نوشت: این بار روسیه با توجه به درگیر شدن در بحران اکراین، مخالفت مسکو با این حمله جدی است.

برخی نهادهای ناظر بر مسائل سوریه مانند دیده بان حقوق بشر سوریه نیز از نقل و انتقالات نظامی به مناطق کردنشین هم از طرف آمریکا و هم از طرف روسیه خبر داده اند.

نشریه آمریکایی الماینتور نیز در گزارشی از وضعیت در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه نوشت: همه بازیگران درگیر بحران سوریه به جز ترکیه، مخالف عملیات جدید علیه کردها و شمال سوریه هستند. این نشریه حتی ادعا کرده است که برخی گروههای نزدیک به دولت سوریه جبهه متحدی علیه ترکیه تشکیل داده و ممکن است در صورت حمله ترکیه آنها وارد تقابل مستقیم با ترکیه شوند.

دکتر ایلهان اوزگل، تحلیلگر مسائل ترکیه به اپک تایمز گفته است با توجه به گستردگی کم سابقه جبهه مخالفان ترکیه در سوریه، ممکن است ایده عملیات نظامی ترکیه علیه کردها منتفی و یا برای مدت قابل توجهی معلق شود.

البته این کارشناس مسائل ترکیه احتمال حمله محدود این کشور علیه کردهای سوریه را برای حفظ ظاهر رد نکرد.

او با اشاره به این که نیروهای روسی و نیروهای دولتی سوریه در مناطقی که ترکیه قصد حمله دارد، مستقر هستند و عملیات نظامی گسترده در این مناطق خطرات زیادی دارد، دست زدن به چنین اقدامی از سوی ترکیه را بسیار خطرناک خواند.

از سوی دیگر مقامات کرد سوریه به طور کم سابقه ای بر لزوم همکاری میان نیروهای کرد و نیروهای دولتی سوریه در مقابل ترکیه تاکید کرده اند. مظلوم کوبانی، فرمانده کرد نیروهای دموکراتیک سوریه در مصاحبه با رویترز بر لزوم هماهنگی میان نیروهای کرد و همچنین استفاده از سیستم دفاع هوایی دمشق علیه هواپیماهای ترکیه تاکید کرد.

همچنین مسئله ادغام نیروهای کرد با نیروهای دولتی سوریه از سوی برخی مقامات کرد سوریه مطرح شده است. وبسایت خبری نیو عرب و روزنامه الشرق الاوسط از الهام احمد، از مقامات ارشد اداره خودگردان کردی در شمال و شمال شرق سوریه نقل کرده اند که ادغام نیروهای دموکراتیک سوریه با نیروهای دولتی سوریه گزینه ای دور از دسترس نیست.

کد خبر 34426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha