فک پلمب غیرقانونی مجتمع آریا/کسبه: شهردار دستور داد!

سرویس کردستان- پس از پلمب مجتمع غیرمجاز آریا در قروه به صورت غیرقانونی کاسبان مجتمع با تحریک شهردار اقدام به فک پلمب کردند که در نهایت با دستور دادستان مجدد تعطیل شد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، پس از پلمب مجتمع تجاری آریا به عنوان یکی از ساخت و سازهای غیرمجاز شهرداری قروه و تأکید فرماندار مبنی بر معرفی مقصران به دستگاه قضایی و همچنین مکلف کردن شهرداری جهت کمک ماهیانه به کاسبان تا تعیین تکلیف نهایی؛ روز یکشنبه کاسبان این مجتمع در اقدامی عجیب با فک پلمب غیرقانونی مجتمع را باز کردند و که دوباره با دستور دادستانی تعطیل شد.

در این میان آن طور که کسبه گفتند با تحریک شفاهی شهردار اقدام به این کار کرده اند. آنان در گفت و گو با خبرنگار کردپرس به صراحت به دستور شفاهی شهردار قروه مبنی بر فک پلمب اشاره کردند. «شهردار روز گذشته در جلسه ای که با کاسبان مجتمع داشت، گفت که می توانیم برویم و مجتمع را خودمان باز کنیم».

کاسبان مجتمع حتی نسبت به رفتار دوگانه شهردار معترض بودند. «خود شهردار به ما گفت بروید و مجتمع را باز کنید و از آن طرف می آید و علیه گفته خودش صحبت می کند و ما را مقصر می داند».

آنان از اینکه بدون اطلاع قبلی اقدام به پلمب مجتمع کرده اند انتقاد داشتند. «شهرداری حداقل قبل از پلمب اطلاع رسانی می کرد و تا ما هم فکری به حال خود داشته باشیم و همین طور وسایل داخل مغازه خود را جمع جور می کردیم نه اینکه ناگهانی و نیمه شب پلمب کنند و ما را هم سرگردان بگذارند».

این کسبه همچنین خواستار تسریع در روند بررسی موضوع شدند. «می گویند باید وضعیت مجتمع بررسی شود تا اطمینان حاصل کنند، ما هم قبول داریم که بررسی نیاز است اما حداقل انتظار می رود تسریع داشته باشند در کار و زودتر نتیجه را اعلام کنند تا تکلیف ما روشن شود».

آنان گفته عجیبی را از شهردار هم نقل کردند مبنی بر اینکه «شهردار گفت این مجتمع باید تخریب شود و اگر قرار بر تخریب است پاسخ این مغازه داران را چه کسانی می هند؟ خسارت ما چه می شود؟» این گفته شهردار در حالی است که هیچ نهاد و مقام مسئولی صحبت از تخریب مجتمع نکرده و فقط از بررسی فنی و تخصصی شده و تا اعلام نظر نهایی هم نتیجه ای مشخص نیست، حال اینکه شهردار بر چه مبنایی این چنین کاسبان مجتمع را دچار نگرانی کرده جای سؤال و البته برخورد دارد.

دیگر موردی که کسبه نسبت به آن منتقد بودند در خصوص وعده هایی بود که داده می شود. «شهرداری مدام وعده کمک به ما را می دهد اما فقط شفاهی حرف می زنند و به صورت مکتوب و مستند اقدامی را نداشته اند. اگر واقعاً قصد کمک به ماها را دارند باید مکتوب اعلام کنند و یا حداقل در جایی دیگر برای این کاسبان مغازه در نظر بگیرند تا به کار و کسب خود بپردازند».

مالک مجتمع: حرف مفت نزنید!

در این میان برخلاف سال ها قبل بالأخره مالک مجتمع آریا در مجتمع حضور داشت. اما این حضور داشتن او حاصلی نداشت چرا که نه تنها حاضر نشد به سؤال خبرنگار کردپرس مبنی بر اینکه «چه توضیحی در خصوص این ساخت و ساز غیرمجاز دارد؟» پاسخ دهد بلکه تمامی گفته های خبرنگاران را حرف مفت دانست و با این اهانت رفتن را بر ماندن ترجیح داد!

همین طور یکی دیگر از همین ذینفعان هم در برابر پرسش خبرنگاران تنها به داد و بیداد کردن پرداخت و مدام تکرار می کرد که چه ساخت و ساز غیرمجازی؟! مگر می شود ساختمان به این بزرگی غیرمجاز بالا برود؟!

در واقع مشخص بود که آنان می خواهند هر طور شده خود را از زیر بار تقصیری که دارند کنار بکشند و حاضر به جبران خسارت تحمیل شده به کسبه نشوند!

اقدام قاطع دادستانی

گرچه تمامی نگرانی کسبه قابل قبول هست و باید پیگیری شود اما امنیت جانی مردم بالاتر از هر مسئله دیگری است. بر همین اساس دادستان قروه پس از این اقدام غیرقانی جهت فک پلمب بدون فوت وقت مجدد دستور پلمب داد.

این اقدام دادستانی در کنار ورود بازرسی کردستان و بررسی موضوع در حالی است که مالک مجتمع و عده ای دیگر از ذینفعان مجتمع به دنبال لاپوشانی تخلفات هستند و نیاز است که مستندات مرتبط به پرونده مجتمع که از قضا برداشته هم شده اند به صورت ویژه مورد تحقیق و بازبینی قرار گیرند.

تأکید امام جمعه بر حمایت از کسبه

امام جمعه شهرستان قروه در همین زمینه جمعه هفته گذشته در خطبه های نماز جمعه و همین طور امروز در جریان این اقدام در پیامی خطاب به کسبه عنوان کرد که «جهت امنیت شغل و معیشت مغازه داران ابتدا باید آنان در راستای دریافت خسارت شکایت کنند و همین طور دستگاه قضایی موظف است تمامی حق و حقوق کسبه را از مقصران دریافت و به ضرر دیدگان این مجتمع پرداخت نماید».

«حجت الاسلام رستمی» با تأکید بر اینکه امنیت جانی مردم مهم است گفت که «باید وضعیت این مجتمع بررسی شود و تا آن زمان کسبه مورد حمایت قرار گیرند و تمامی حق و حقوق و خسارت آنان به طور کامل پرداخت شود».

کمک ها تنها وعده نباشد

چندی پیش فرماندار شهرستان قروه در نشستی اعلام کرد که شهردار موظف شده تا به کاسبان مجتمع کمک مالی کند تا زمانی که نتیجه بررسی ها مشخص شود؛ این گفته در حالی است که کسبه از وعده ها خسته اند و نگران بابت اینکه حرف ها و وعده ها عملیاتی نشوند، لذا می طلبد متولیان امر به صورت جدی این مسئله را پیگیری و حداقل ضمانت مالی و شغلی این تعداد کاسب را داشته باشند./

- گزارش پشت پرده مجتمع آریا با مستندات به زودی منتشر خواهد شد...

کد خبر 34014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha