هرسین؛ شاهراه فراموش شده

سرویس کرمانشاه – قرار گرفتن هرسین در مسیر پروژه بزرگراهی شمال غرب به جنوب غرب و همچنین اجرای پروژه تونل الشتر به بروجرد، یک موقعیت ممتاز مبادلاتی برای این شهر در سال های آینده در مسیر دسترسی به بندر امام و همچنین اصفهان و مرکز ایران ایجاد می کند. خبرگزاری کردپرس در گزارشی ویژه به روند اجرایی این پروژه ها و تاثیر آن بر توسعه کلان کرمانشاه می پردازد.

خبرگزاری کردپرس _ هرسین در گذشته های دور و در زمان هخامنشان در مسیر راه شاهی یا هخامنشی قرار داشته است. یک جاده بسیار مهم مبادلاتی و تجاری در ایران باستان که از پاسارگاد و شوش آغاز می شده و با گذر از هرسین و کرمانشاه به عرض های شمالی تر در آذربایجان و سپس ترکیه کنونی متصل می شده است. این مسیر سده های بعد در قالب مسیرهای مبادلاتی جاده باستانی ابریشم قرار گرفت. بعد از سقوط ساسانیان و از میان رفتن حکومت مرکزی در ایران به تدریج این مسیر متروک شد و ارتباط کرمانشاه با مناطق جنوبی تر از مسیر لرستان، به سطح راه محلی تنزل پیدا کرد. حال با گذشت بیش از هزار سال، اجرای یک کریدور مبادلاتی در نوار غربی کشور در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته که تقریبا احیای آن جاده مبادلاتی باستانی است. جاده ای ترانزیتی، به طول 1482 کیلومتر که از مرز بازرگان در مجاورت کشور ترکیه آغاز می شود و با عبور از پنج استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان و خوزستان، به بندر امام خمینی(ره) در ساحل خلیج فارس متصل می شود. و در این میان هرسین یکی از معبرهای کلیدی در مسیر کریدور بزرگراهی شمال غرب به جنوب غرب است.
با اجرای این جاده ترانزیتی، یک موقعیت ممتاز تجاری و مبادلاتی برای استان های نوار غربی کشور ایجاد می شود و همچنین یک امکان ارتباط مناسب بین استانی و همچنین دسترسی مناسب به بازار همسایه‌های شمالی ایران در حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای جنوب خلیج فارس را فراهم می کند.

گشایش یک مسیر مبادلاتی جدید به بندر امام

دسترسی کرمانشاه به اهواز و بنادر ساحلی خلیج فارس طی این سال ها از مسیر اسلام آباد، پل دختر و اندیشمک بوده است که یکی از محورهای بسیار مهم مبادلاتی محسوب شده و حجم زیادی از تبادل کالا و مسافر از طریق این مسیر انجام می شود. با بهره برداری از کریدور مهم و بزرگراهی شمال غرب به جنوب غرب یک دسترسی تازه از مسیرهرسین، خرم آباد، پل زال و اهواز ایجاد می شود که بسیار نزدیک تر از مسیر قبلی است و یک موقعیت ویژه تجار به استان کردمانشاه می بخشد.

پیشرفت لاکپشتی بزرگراه هرسین - خرم آباد

شاید برای بسیاری باور این موضوع سخت باشد که جاده کرمانشاه به خرم آباد تا دهه 80 یک مسیر خاکی و شوسه بود و ارتباط معمول میان این دو مرکز استان مهم در غرب کشور، از طریق مسیر کرمانشاه - صحنه و نهاوند صورت می گرفت. با آسفالت شدن مسیر هرسین به خرم آباد در نیمه اول دهه 80 ، دو مرکز استان از یک راه ارتباطی یک خطه برخوردار شدند و با تغییر این مسیر دسترسی، فاصله از 340 کیلومتر مسیر قبلی به 150 کیلومتر از مسیر دسترسی جدید، کاهش یافت.
مسیر خرم آباد به بندر امام اکنون به صورت آزادراهی و بزرگراهی است و اگر پروژه کریدور بزرگراهی هرسین به خرم آباد اجرایی شود، کرمانشاه از یک مسیر نزدیک تر برای دسترسی به بنادر جنوب برخوردار می شود.
یکی از مشکلات مهم این پروژه، کند بودن روند اجرایی انجام آن است. در سفر رئیس جمهور در اردیبهشت ماه 1388 به کرمانشاه، وزارت راه موظف شد مطالعه احداث باند دوم کرمانشاه - هرسین اقدام کند و از آن زمان اجرایی شدن این پروژه در دستور کار بوده است ولی با گذشت بیش از 10 سال، این مسیر مهم بزرگراهی - که قطعه کرمانشاه تا سه راه هرسین آن از قبل بزرگراهی بوده – تاکنون تکمیل نشده است و هنوز احداث پل چهر و ۳ کیلومتر در دو طرف این پل، به بهره برداری نرسیده است.
در لرستان هم موضوع چهار خطه کردن مسیر هرسین به خرم آباد خیلی دیر و از سال 95 به شکل جدی آغاز شده است و هنوز بخش های مهمی از سمت هرسین و مسیر نورآباد به خرم آباد، چهار خطه نشده است.

ایجاد یک مسیر نزدیکتر به اصفهان

یکی از اتفاقات مهم در مسیر بزرگراه هرسین به خرم آباد، احداث پروژه تونل اسپژ به طول 2000 متر است که الشتر را به بروجرد متصل می کند. عملیات اجرایی این تونل استراتژیک در تیرماه 94 آغاز شده است و مسیر دسترسی کرمانشاه به شهرهای مهمی مانند اصفهان، اراک، قم و حتی مشهد را بسیار نزدیک تر می کند و همچنین می تواند یک مسیر جایگزین برای دسترسی به تهران هم باشد. هم اکنون ارتباط استان کرمانشاه با بخش های مرکزی کشور به ویژه اصفهان، از طریق محور صحنه، نهاوند، بروجرد و نجف آباد صورت می گیرد اما با بهره برداری از تونل اسپژ، یک مسسیر جدید از محور هرسین، الشتر، بروجرد به اصفهان ایجاد می شود که کوتاهتر از مسیر قبلی است. البته این پروژه پس از چندین سال رکود دوباره در سال 1401 فعال شده است و متاسفانه طی دهه های اخیر وزارت راه و زیرمحموعه های آن در استان و نمایندگان استان کرمانشاه در اداوار مختلف، تاکنون توجهی جدی به تکمیل سریع تر طرح های کلانی مانند کریدور بزرگراهی کرمانشاه به خرم آباد و تکمیل تونل الشتر به بروجرد نداشته اند.

گزارش: بهزاد خالوندی

کد خبر 33426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha