راه و شهرسازی کردستان: پیش بینی آورده متقاضیان 250 تا 300 میلیون تومان است/ مسکن ملی ممکن است گرانتر تمام شود

در طول 10 روز گذشته تعدادی از متقاضیان دریافت مسکن در طرح ملی مسکن با خبرگزاری کرد پرس تماس برقرار کردند و نسبت به میزان پرداختی های خود از راه و شهرسازی به عنوان ناظر بر عملکرد پیمانکاران ساخت پروژه شاکی بودند معاون مسکن و بازآفرینی شهری اداره کل راه وشهرسازی کردستان در خصوص این اعتراضات توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش کرد پرس، متقاضیان طرح ملی مسکن مدعی بودند که بیش از آنچه که باید تا امروز، نسبت به میزان پیشرفت فیزیکی پروژه، پرداختی داشته اند و برخی از آنان مدعی بودند که تا امروز بین 130 تا 180 میلیون تومان واریزی داشته اند، در حالی که روز اول قرار بوده چیزی حدود 130 میلیون تومان در نهایت واریزی داشته باشند اما آنچه که مصطفی رضایی در گفت و گو با خبرنگار کرد پرس در این باره توضیحاتی ارایه داد.

معاون مسکن وبازآفرینی شهری اداره کل راه وشهرسازی کردستان گفت: پیش بینی دقیقی برای اتمام پروژه به لحاظ بار مالی وجود ندارد چرا که مطابق ابلاغ وزارت راه و شهرسازی قیمت ساخت یک مترمربع مسکن ملی 4 میلیون و 500 هزار تومان با احتمال افزایش 10 درصدی است.

مصطفی رضایی افزود: این قیمت ها براساس شاخص های قیمت 3 ماهه آخر سال 1400 بوده و هر چه پروژه مدت زمان بیشتری به طول بیانجامد، بدون شک میزان هزینه کرد ساخت نیز بیشتر می شود.

وی اظهار کرد: پیش بینی ما تا امروز پرداختی 250 میلیون تا 300 میلیون تومانی متقاضیان و پرداخت 350 میلیون تومان وام بانکی است اما باید دید در مدت زمان ساخت این واحدها، شاخص قیمت مصالح مورد نیاز در پروژه به چه میزان افزایش می یابد.

البته در این بین برخی متقاضیان نیز مدعی هستند که بیش از آنچه که پروژه های مسکن ملی پیشرفت فیزیکی داشته باشند، پرداختی داشته و پیمانکاران آنگونه که باید پای کار نیستند. برخی از پروژه ها که هنوز استارت نخورده و برخی نیز نهایتا تا 3 طبقه از اسکلت آن احداث شده در حالی که با این میزان پرداختی اکنون باید با پیشرفت حداقل 50 درصدی مواجه می شد.

معاون مسکن وبازآفرینی شهری اداره کل راه وشهرسازی کردستان در این باره می گوید: اگر متقاضی مدعی است نسبت به میزان پیشرفت فیزیکی پروژه مبلغی بیشتر از آنچه کا باید پرداخت شود را پرداخت کرده به این دلیل است که آزاد سازی و تامین منابع مالی برای پرداخت تسهیلات مورد نیاز کمی زمانبر است و اگر بخواهیم منتظر تسهیلات باشیم، اتمام پروژه ها زمانبر خواهد بود و بنابراین برای متقاضی نیز تفاوتی از نظر پرداختی ندارد و تنها به پیشرفت پروژه کمک می کند.

نامشخص بودن زمان اتمام پروژه ها نیز یکی دیگر از دغدغه هایی بود که متقاضیان با تماس با خبرنگار کرد پرس، از آن گلایه داشتند و این نگرانی را داشتند که مانند پروژه های مسکن مهر که حدود 14 سال به طول انجامیده این پروژه ها نیز به طول بیانجامد.

رضایی در این باره نیز گفت: نکته اول اینکه سود تسهیلات و دوران مشارکت استفاده از تسهیلات بانکی 18 درصد است که اگر ما بخواهیم از همان مرحله اول و در فونداسیون از تسهیلات استفاده کنیم اگر زمان اتمام پروژه حدود 2.5 سال باشد سود دوران مشارکت تسهیلات، بسیار بالا می رود.

وی بیان کرد: نکته دوم اینکه مجموع دوران بازپرداخت تسهیلات و سود مشارکت 20 سال است و هر چه دوره مشارکت بیشتر شود دوره بازپرداخت کاهش یافته و این مسئله باعث می شود که میزان اقساط بازپرداختی ماهانه افزایش یابد.

معاون مسکن وبازآفرینی شهری اداره کل راه وشهرسازی کردستان گفت: نکته سوم اینکه تجربه ما در مسکن مهر نشان داده اگر پروژه به 85 درصد پیشرفت فیزیکی برسد، عمده متقاضیان قسط آخر واریزی خود را پرداخت نکرده و همین امر باعث بالا رفتن زمان اتمام و تحویل واحدها به متقاضیان می شود، اما اگر بتوانیم مرحله سفت کاری را با آورده متقاضیان به اتمام برسانیم، بسیار راحت تر مراحل نازک کاری پیش خواهد رفت و سرعت اتمام و تحویل پروژه نیز افزایش خواهد یافت.

کد خبر 32637

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha