تیر خلاص بر پیکر نیمه جان «سرانجیک»/محسن صالحی

سرویس کردستان- «محسن صالحی» از پژوهشگران تاریخ و فرهنگ قروه در یادداشتی نسبت به تخریب دوباره صخره «سرانجیک» این بار برای ساخت مسکن ملی هشدار داده و خواستار تغییر زمین شده است.

به نام خداوند بی پناهان

دردا که دوای درد پنهانی ما

افسوس که چاره پریشانی ما

در عهده جمعی است که پنداشته اند

آبادی خویش را ز ویرانی ما

اخبار و اطلاعات موجود حاکی از آن است که طرح احداث مسکن انبوه در فضای سنگلاخ و کوهستانی پیرامون صخره مشهور سرانجيک با وجود مخالفت نهادهای حامی طبیعت و محیط زیست و علاقمندان تاریخ و فرهنگ قروه و اعتراض سازمانهای خدمات رسانی عمومی، کلید خورده و در حال انجام است و در این میان صدای غرش ماشین آلات سنگین بار دیگر، پیکر زخمی یکی از نمادهای شاخص طبیعی منطقه را به لرزه در آورده است.

گویا برخی از مسئولان استانى، کمر همت بسته اند تا در پوشش طرح احداث مسکن ملی که در حقیقت ادامه طرح ناموفق و ناموزون مسکن مهر است، صخره سرانجيک، این پدیده طبیعی منحصربفرد قروه را که از نمادهای تاریخی و باستانی منطقه به شمار می آید، به طور کلی از دیدگان پنهان و چه بسا از روی زمین محو کنند. جای بسی تأسف است که مسئولان محلی و استانى از اجرای طرح بی حاصل و پرهزینه احداث مسکن مهر در سالهای پایانی دهه نود در این منطقه که مرگ کالبدی صخره سرانجيک به مثابه یکی از نمادهای شاخص تاریخی و طبیعی قروه را در پی داشت، درس عبرت نگرفته اند و باز در صدد انجام خطای بزرگ و اجرای طرح غیرکارشناسی دیگری هستند تا ضمن به هدر دادن سرمایه مردم محروم و فاقد مسکن، تیر خلاص را بر پیکر نیمه جان سرانجيک وارد کنند و با ساخت و ساز بی رویه در ضلع شمال غربی این منطقه کوهستانی، این نماد ارزشمند را به طور کامل محاصره و معدوم سازند. در نیمه دوم سال ۱۳۸۷ خورشیدی که عملیات اجرایی ساخت مسکن مهر در این منطقه آغاز شد، اينجانب به همراه دلسوزان تاریخ و فرهنگ و طبیعت منطقه با نوشتن مقالات مستندی در باره جایگاه تاریخی و فرهنگی و طبیعی سرانجيک، سعی کرديم مسئولان ذیربط را از عواقب زیان بار و پیامدهای فاجعه آمیز اجرای این طرح آگاه کنیم اما چشم بینا و گوش شنوایی در میان مسئولان وقت نيافتیم و شد آنچه که نباید می شد و سرانجام این نماد طبیعی شاخص شهر قروه و مهمتر از آن هستی و دارایی متقاضیان مسکن، قربانی سیاستها و برنامه ریزی های غلط و جاهلانه و شاید مغرضانه و از پیش طراحی شده، عده ای سودجو و منفعت طلب گردید. واقعا آدمی از این همه بلاهت و نادانی در شگفت می ماند که با وجود این همه زمینهای صاف و مسطح در شهر قروه چرا باید چنین طرح هایی در فضایی نامناسب و زمین هایی سنگلاخ که کار آماده سازی زمین آن هزینه های هنگفت و سرسام آوری را بر دوش مردم محروم منطقه تحمیل می کند و تأمین خدمات عمومی موردنیاز این مجتمع های مسکونی از قبيل آبرسانی و برق رسانی و گازرسانی را با مشکلات فراوانی مواجه می سازد، اجرا و احداث شود؟! آیا عده ای از دست اندرکاران اجرای این طرح پرهزینه و نامعقول، با توافق و تبانی، به دنبال کسب منافع نامشروع و درآمدهای سرشارى هستند و در ازای تخریب طبیعت و تاراج پول افراد بی خانه و سرپناه می خواهند به ثروت های کلانی دست یابند؟ آیا اجرای این طرح جدید، در ادامه طرح مسکن قبلی، جریان سازمان یافته ای است که بی محابا و مذبوحانه برای نابودی و ویرانی کامل نمادهای شاخص طبیعی و تاریخی منطقه به صورت پنهان و آشکار تلاش می کند؟ اینها و دهها ابهام و شبهه دیگر سئوالاتی است که تاکنون پاسخ روشن و قانع کننده ای به آنها داده نشده است.

اینجانب به عنوان یکی از فرزندان این دیار و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ منطقه امیدوارم مسئولان محلی شهر قروه و مدیران و مقامات استانی با گرفتن تصميمى درست و عقلانی که متضمن تأمین منافع مردم فاقد مسکن و حفاظت از پدیده ها و نمادهای شاخص طبیعی و تاریخی منطقه باشد، هر چه زودتر جلو اجرای این طرح خسارت بار و پرهزینه را بگیرند و برای نشان دادن حسن نیت و اثبات روحیه خدمتگزاری خود به مردم، طرح مسکن ملی قروه را در زمین و فضایی مناسب با کمترین هزینه ها عملی و اجرا کنند. مدیران و مسئولان ذیربط با این اقدام که جزو مطالبات جدی مردم منطقه است از طرفی آرزوی خانه دار شدن بخشی از ساکنان شهر را جامه عمل می پوشانند و از طرف دیگر نگرانی طبیعت دوستان و علاقمندان تاریخ و فرهنگ قروه را مرتفع می سازند و افزون بر اینها با تجدیدنظر در مورد محل اجرای طرح، ضمن جلب رضایت مردم و افزایش اعتماد عمومی و تسهیل و تسریع کار خدمت رسانی سازمانهای دولتی، به زیباسازی شهر نیز کمک می کنند. در چنین شرایطی به موازات اطلاع رسانی و مطالبه گری مسئولانه، باید منتظر بمانیم و ببينيم که مقامات و مدیران ذیربط محلی و استانی و چهره ها و شخصیت های صاحب نفوذ و تاثیر گذار منطقه از این آزمون تاریخی با روسفیدی و سربلندی و افتخار خارج می شوند یا نه؟

کد خبر 31051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha