۹۸ درصد کودکان کردستانی واکسن سرخک دریافت کرده‌اند

سرویس کردستان - مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: وضعیت واکسیناسیون گروه های هدف علیه بیماری سرخک در استان مطلوب است به طوری که بیش از ۹۸ درصد کودکان علیه سرخک واکسیناسیون شده اند.

به گزارش کرد پرس، امید بنفشی با اشاره به اینکه ویروس سرخک از طریق قطرات تنفسی و یا به وسیلة تماس مستقیم با ترشحات بینی و گلوی فرد بیمار انتقال می یابد، گفت: بیماری با تب، ضعف، آبریزش از بینی، قرمزی چشم، سرفه و بثورات جلدی یا نقاط قرمز روی پوست شروع می شود که ابتدا در ناحیه سر و گوش ها و صورت بیمار ظاهر می شود و بعد از سه تا چهار روز به تنه، دست ها و پاها انتشار می یابد.

وی دوره واگیری سرخک را ۲ تا 4 روز قبل و 4 روز بعد از ظهور بثورات پوستی اعلام کرد و افزود: بیماری سرخک دارای واکسن موثر است و واکسیناسیون باعث کاهش موارد ابتلا و در نتیجه کاهش موارد مرگ ناشی از سرخک می شود.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار کرد: این واکسن از سال ۱۳۸۳ در برنامه واکسیناسیون جاری کودکان در کشور در حال انجام است و در دو نوبت ۱۲ و ۱۸ ماهگی جهت تمام کودکان انجام می شود.

بنفشی با تاکید بر انجام واکسیناسیون، مراجعه به موقع به واحدهای بهداشتی جهت واکسیناسیون کودکان را با توجه به وجود واکسن موثر در کشور مهم خواند و بر مراجعه به پزشک یا واحدهای بهداشتی درمانی در صورت داشتن تب و بثورات توصیه کرد.

کد خبر 30530

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha