۱۹ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۳
کیفیت هوای بوکان ناسالم شد

سرویس آذربایجان غربی- رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: براساس اطلاعات پایشی موجود و شاخص «AQI» کیفیت هوا در این شهرستان در وضعیت قرمز و ناسالم است.

آوات بازیار امروز جمعه ١٩ فروردین در گفت و گو با خبرنگار کردپرس افزود: طبق این شاخص، میزان ذرات موجود در هوای این شهرستان هم اینک حدود ۲۰۰ میکروگرم بر متر مکعب است که این شرایط برای تمامی گروه‌های جامعه بویژه بیماران قلبی و تنفسی، کودکان، مادران باردار و افراد سالخورده ناسالم است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: آلودگی هوا منشاء خارجی داشته و از طریق کشور عراق و وزش باد شدید وارد مرزهای غربی کشور شده و موجب آلودگی هوا شده است.

وی ادامه داد: برهمین اساس هوای این شهرستان از نظر شاخص‌های منواکسیدکربن، ازن، دی اکسیدنیتروژن، دی اکسیدگوگرد پاک و از نظر ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون ناسالم است.

او با اشاره به اینکه منشا این آلودگی هوا فعال شدن چشمه های گرد و خاک در کشور عراق است، گفت: این روند تا چند روز آینده همچنان ادامه خواهد داشت و با بارش باران از میزان آن کاسته می شود لذا توصیه می‌شود که گروه های حساس از ترددهای غیرضروری خودداری کنند.

شاخص کیفیت هوا؛ معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده ‌است.

در همین خصوص، کامیاب نسب، رئیس اداره هواشناسی بوکان نیز گفت: شب گذشته متوسط سرعت باد به ۳۵تا ۴۰کیلومتر بر ساعت رسیده و این وضعیت متاسفانه تا امروزصبح ادامه داشته است.

او با اشاره به اینکه از امروز ظهر سامانه بارشی وارد منطقه شده، افزود: رگبارهای باران رفته رفته غبار را تا حدودی خواهد شست.

کد خبر 30325

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha