ثبت نام 135 هزار کردستانی در طرح نهضت ملی مسکن

سرویس کردستان - مديركل راه و شهرسازي كردستان گفت: در مجموع ۱۳۵ هزار و ۸۳۲ نفر از اهالی شهرهای این استان در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند.

به گزارش کرد پرس، عرفان مرادی به اولويت‌هاي راه و شهرسازي کردستان در سال 1401 اشاره کرد و گفت: تلاش در راستاي به ثمر رساندن و بهره‌برداري از پروژه‌هاي آغاز شده در سنوات گذشته از مهمترين اولويت‌هاي هدف‌گذاري شده براي سال 1401 است.

وی با اشاره به ساخت و بهره برداری از 60 کیلومتر راه اصلی و بزرگراه در سال گذشته، اظهار كرد: گام هاي بلندي در راستاي بهبود وضعيت حمل و نقل جاده‌اي استان برداشته شده كه از جمله آنها مي‌توان ايجاد تحرك و شتاب مناسب به منظور ارتقاي برخورداري از ميزان سطح بزرگراه و راه اصلی اشاره كرد.

مديركل راه و شهرسازي كردستان افزود: تعيين تكليف و ادامه عمليات اجرايي قطعات بزرگراه كرمانشاه - مياندوآب، عمليات اجرايي چهارخطه گردنه صلوات‌آباد سنندج و پيشرفت بیشتر از 85 درصد پروژه در طول سال گذشته، ايجاد تحرك در تكميل باند دوم بيجار - ديواندره و اجراي چهارخطه سقز به بانه پروژه‌هاي بزرگراهي استان بوده كه امسال نيز تلاشمان اين خواهد بود كه با همت مضاعف و مساعدت‌هاي مديران استان و عنايات وزير راه و شهرسازي و با جذب اعتبارات لازم نسبت به ادامه عملیات اجرایی اين پروژه‌ها با شدت و جدیت بيشتري كار شود.

مرادی ادامه داد: در بحث راه هاي اصلي می توان به بهره برداری از پروژه سنندج - مريوان واريانت تيژتيژ - گاران، پروژه بيجار - همدان، كامياران – سروآباد – مريوان، در سال گذشته اشاره كرد و برای امسال كه هدف‌گذاري اين اداره كل در اين خصوص نيز سرعت بخشي و تلاش حداكثري در بهره‌برداري و پيشرفت مناسب فيزيكي پروژه‌هاي مورد نظر و در حال اجرای استان است.

وی یادآور شد: در بحث راه كارهاي بزرگي را آغاز كرده و در اين خصوص لازم است از مجموعه عوامل پيمانكاري استان كه با تمام توان به ميدان آمده تا سهمي در توسعه استان داشته باشند قدرداني کنم و به همين منظور يكي از اهداف تعيين شده در سال جديد تلاش در راستاي جذب و تأمين اعتبار لازم از طريق به منظور پرداخت مطالبات پيمانكاران است.

مديركل راه و شهرسازي كردستان در ادامه به حوزه مسكن اشاره كرد و بیان کرد: با توجه به برنامه ابلاغی که 87 هزار و 239 واحد برای استان کردستان است، در مجموع ۱۳۵ هزار و ۸۳۲ نفر از اهالی شهرهای این استان در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده که شهرستان سنندج با ۴۵ هزار نفر بیشترین تعداد افراد ثبت نامی را به خود اختصاص داده است.

مرادی گفت: در مجموع از ثبت نامی های مراحل اولیه که تایید نهایی شده اند تاکنون 7 هزار و ۴۰۰ نفر واریز وجه انجام دادند که از این تعداد تا به امروز برای 5 هزار و ۵۰۰ نفر زمین تامین شده است.

وی اظهار کرد: در سنندج 3 هزار و ۱۸۰ نفر وجه را واریز کردند که تاکنون برای ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از این افراد زمین تامین شده است و برای 680 نفر دیگر هم زمین در حال تهیه بوده و مراحل اولیه و دریافت پیش سند انجام شده و به زودی برای احداث واحد مسکن این افراد اختصاص داده می شود.

مديركل راه و شهرسازي كردستان افزود: در راستای طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن در استان تاکنون بیش از 2 هزار پروانه احداث واحد صادر شده و یک هزار و ۳۰۰ پروانه دیگر در حال صدور است.

مرادی ادامه داد: اجرای کامل برنامه ابلاغی در راستای تامین مسکن ار جمله اولویت های هدف گذاری شده برای امسال است و با توجه به کمبود شدید زمین در تعدادی از شهرهای استان با همکاری مدیریت ارشد استان و تلاش های شبانه روزی همه همکاران این اداره کل و با بهره مندی و بکارگیری همه ظرفیت ها، سعی خواهیم کرد برنامه طرح تولید مسکن را در استان با جدیت به سرانجام برسانیم.

وی یادآور شد: از مانده واحدهای مسکن مهر نیز غیر از 100 واحد دارای تفاهم سه جانبه و 228 واحد در سنندج که مشکل حقوقی دارند، بقیه واحدها به اتمام رسیده و آماده تحویل به متقاضیان است.

مديركل راه و شهرسازي كردستان بیان کرد: علت تحویل ندادن این واحدها نیز تا کنون اختلاف ما بین پیمانکاران و اداره امور مالیاتی بر سر نرخ مالیات تعیین شده برای هر واحد است که در صدد حل آن هستیم.

مرادی همچنين نظارت عاليه بر ساخت و سازهاي سطح استان و دقت در اين كار را به عنوان اولويت ويژه برشمرد و گفت: در سال جدید نیز این مهم بیش از پیش مورد توجه خواهد بود.

وی افزود: این اداره کل همزمان و به موازات فعالیت در حوزه های راه و مسکن، ارتقای کیفیت شهری را در دستور کار قرار داده و با کار کارشناسی و مطالعاتی فراگیر نسبت به شناسایی کمبودهای محلات کم برخوردار در حاشیه شهرهای استان و یا نواحی منفصل و بافت های ناکارآمد اقدام کرده و با انعکاس این موارد به مدیران در وزارت راه و شهرسازی در راستای دریافت اعتبار و رفع و کاهش این کمبودها اقدامات متنوعی را انجام داده و یا در حال انجام دارد كه از جمله آنها مي‌توان به مشاركت در طرح كشوري و ملي بازآفريني شهري، بهسازی معابر در محلات ناکارآمد، احداث مدرسه، احداث منبع آب، بهسازي معابر و اجرای شبكه فاضلاب، مرمت استحفاظي بناهای تاریخی، احداث پیاده راه و پارک و ... اشاره كرد.

مديركل راه و شهرسازي كردستان در خصوص املاك و حقوقي نيز اظهار کرد: يكي از كارهايي كه در سال گذشته با جديت دنبال آن بوده‌ايم بحث حفاظت از اراضي و رفع تصرف از اراضي ملي بوده كه اقدامات بسيار مناسبي انجام شده و اين مورد امسال نيز با جديت و پشتكار لازم با هماهنگي دستگاه قضايي و نيروي انتظامي ادامه خواهد يافت.

مرادی با اشاره به اقدام به سنددار كردن اراضي ملي، ادامه داد: سنددار كردن اراضي ملي در سطح استان كردستان به منظور تثبيت مالكيت دولت و جلوگيري از تعرض افراد سودجو از جمله اقداماتي است كه از اولويت‌هاي هدف‌گذاري شده اشت.

وی در ادامه پيگيري مسائل حوزه شهرسازي از جمله تصويب طرح‌هاي تفصيلي و ناحيه‌اي، جلسات كارگروه‌هاي تخصصي امور زيربنايي، كميسيون ماده 5 و اطلاع‌رساني مصوبات كميسيون و هم‌چنين جلسات سيما و منظر و تصميم‌گيري‌هاي لازم به منظور بهبود فضاي شهري را جزو اولويت‌هاي اداره تحت مديريت خود برشمرد.

کد خبر 29997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha