ENKS اراده سیاسی از خود ندارد

سرویس سوریه- عضو کمیته سیاسی حزب دموکرات کُرد در سوریه (P.D.K.S)، گفت‌: شورای میهنی کُرد اراده سیاسی از خود ندارد و تا ترکیه و مخالفان سوری اجازه ندهند، نمی‌توانند بخاطر منافع کُردها با طرف‌های دیگر کُرد در سوریه به توافق برسند.

هوشنگ درویش، عضو کمیته سیاسی حزب دموکرات کُرد در سوریه (P.D.K.S) در پاسخ به این سوال کُردپرس که دوره جدید مذاکرات میان شورای میهنی کُرد (ENKS) و احزاب اتحاد میهنی کُرد (PYNK) چه زمانی آغاز می‌شود، اظهار کرد: هنوز تاریخی برای ادامه مذاکرات مشخص نیست. پیشتر میان دو جریان توافقاتی بر سر چندین موضوع از قبیل تشکیل یک هیات سیاسی و حضور شورای میهنی کُرد در مدیریت اداره خودگردان انجام شده بود.

وی ادامه داد: اما پس از این مرحله، مذاکرات به دلیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بعنوان طرفی که در این مذاکرات حضور داشت، متوقف شد. در حال حاضر خبری از آغاز مذاکرات نیست اما آمریکایی‌ها در تلاشند و اعلام می‌کنند که گفت‌وگوها باید ادامه پیدا کند.

وی افزود: دلایل اساسی برای توقف این گفت‌وگوها وجود دارد. در واقع خود ENKS آماده مذاکرات نیست. شورای میهنی نه صاحب اراده و نه صاحب تصمیم‌گیری سیاسی است و این یک واقعیت است.

وی گفت: باید پرسید چرا این‌ جریان اراده‌ای از خود ندارد؟ در جواب باید گفت، بدین خاطر است که ENKS بخشی از ائتلاف مخالفان سوری است و این ائتلاف تحت سلطه ترکیه است و ترکیه نمی‌خواهد کُردها در سوریه به حقوقی برسند.

وی یادآور شد: مسئله این نیست که بر سر موضوع مورد اختلاف به توافق برسیم بلکه مسئله این است این جریان نمی‌تواند به تنهایی تصمیم‌ بگیرد.

این سیاستمدار کُرد، افزود: در ادوار پیشین دو طرف بر سر تشکیل یک‌ هیات سیاسی به توافق رسیدند اما چرا ENKS حاضر نیست بند دوم و سوم توافق که حضور این جریان در اداره خودگردان و نیروهای مسلح است را بپذیرد، چونکه ترکیه اجازه چنین کاری را به این جریان نمی‌دهد‌.

عضو کمیته سیاسی حزب دموکرات کُرد در سوریه (P.D.K.S) تصریح کرد: زمانی این جریان‌ قادر خواهد بود که در توافقات به دستاوردی برسد که صاحب اراده سیاسی شود و به جریان مستقلی تبدیل گردد، اما در حال حاضر این جریان‌ فاقد استقلال سیاسی است.

هوشنگ درویش خاطرنشان کرد: ما بعنوان احزاب اتحاد میهنی کُرد (PYNK) هر زمان‌ آماده مذاکرات با شورای میهنی کُرد (ENKS) هستیم اما آن‌ها صاحب تصمیم‌ سیاسی خود نیستند. آن‌ها بدنبال بهانه هستند و بدلیل بی اراده‌ای نمی‌توانند به توافقی دست پیدا کنند.

کد خبر 29970

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha