نارضایتی مردم از مدیریت آبفا قروه/ادامه توجیه و تناقض گویی

سرویس کردستان- پس از اعتراض مردم قروه در خصوص قطعی مکرر آب شرب، مدیرکل آبفا در حالی به صورت میدانی به بررسی وضعیت پرداخت که با انتقادات نسبت به مدیریت آبفا در شهرستان روبرو شد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، از اواخر اسفند ماه سال گذشته تا همین چهارم فروردین ماه در سال جدید بود که مردم شهر قروه از قطعی و افت فشار آب در بسیاری از مناطق اعتراض داشتند. اعتراضی که از نظر رئیس آبفای شهرستان قروه به دلیل مصرف بی رویه برای خانه تکانی و خالی شدن مخازن آب بود اما از نظر مردم ضعف مدیریتی آب و فاضلاب علت اصلی این وضعیت است.

این قطعی و افت فشار آب تا جایی پیش رفت که با انتقاد گسترده رسانه های سطح شهر اعم از اجتماعی تا ارتباط جمعی همراه شد و با انعکاس این مشکلات به استاندار کردستان و پیگیری فرماندار قروه بالأخره مدیرکل آب و فاضلاب کردستان برای بررسی وضعیت در روز جمعه به شهرستان قروه آمد و با درخواست فرماندار به بازدید میدانی از شهرک ها و مناطق شهری دارای مشکل پرداخت. بازدیدی که به وضوح از ضعف مدیریتی آبفا قروه رونمایی کرد.

چرا پیک مصرف مدیریت نشد؟

این بازدید به صورت میدانی از چاه های تأمین آب شرب شروع شد. چاه هایی که به گفته مدیرکل آبفا کردستان 26 حلقه است و 2 حلقه دیگر هم به مدار اضافه و 2 حلقه دیگر هم حفر خواهد شد. در واقع ظرفیت تأمین آب شرب قروه 250 لیتر بر ثانیه هست که با اضافه کردن چاه های بیشتر به 312 لیتر بر ثانیه می رسد.

هرچند «محمد فرهاد» هم علت این افت آب در قروه را پیک مصرف و خانه تکانی در اسفند دانست اما آنچه اینجا مورد سؤال است این بود که «آیا نباید برای همین پیک مصرف برنامه ریزی صورت می گرفت و اجازه خالی شدن ناگهانی مخزن ها داده نمی شد؟!» سؤالی که این گونه مدیرکل آبفا کردستان به آن پاسخ داد «مخازن موجود ظرفیت تأسیسات پیک مصرف را می تواند جبران کند اما در این موقعیت هم قطعی برق اثر دارد و هم افت شدید غیرقابل کنترل آبخوان ها».

این در حالی است که براساس اطلاعات شرکت توزیع برق شهرستان در اسفندماه قطعی برق به صورتی نبوده که منجر به خالی شدن تمامی مخازن آب آن هم به صورت همزمان شود! همین طور خانه تکانی در این دو سال اخیر به نسبت سال ها قبل آن چنان فراوان نبود و اینکه مدام علت این مشکل خانه تکانی عنوان می شود چندان قابل قبول نیست!

«فرهاد» همچنین در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر اینکه «مگر سال گذشته مطابق اظهارات فرماندار سابق 12 حلقه چاه شامل 9 حلقه برای روستایی و 3 حلقه برای شهری حفر نشد؟ پس چرا با وجود این افزایش چاه ها، علیرغم وعده رفع مشکل آب شرب، اما نه تنها مشکل رفع نشد که بدتر هم شد؟» گفت که «آن چاه ها 2 حلقه برای شهری بود و فقط حفاری شده و هنوز وارد مدار نشده اند و قطعاً اگر وارد مدار شوند به رفع مشکل آب شرب قروه کمک خواهند کرد».

اینجا باید از فرماندار سابق پرسید که چرا وقتی هنوز چاه ها وارد مدار نشده اند وعده رفع مشکل آب شرب مردم را مدام تکرار می کرد و این مسئله را جزو عملکرد کاری خود هم می دانست؟! وقتی فقط حفر چاه صورت گرفته و هیچ اقدامی برای تزریق آب اضافه به مخازن نشده چطور به خود اجازه می دهند در این زمینه با افکارعمومی بازی کنند و وعده های نادرست دهند؟!

اطلاعات ضد و نقیض آبفا!

در این بازدید آنچه بیشتر از همه جلب توجه می کرد دادن اطلاعاتی ضد و نقیض از متولیان آبفا بود. این مجموعه در حالی از پیک مصرف و خالی شدن همزمان مخازن می گویند که باید پرسید «مگر امکان دارد 26 حلقه چاه همزمان خاموش و منجر به تخلیه مخازن شوند و یا مگر 26 حلقه چاه روی یک فیدر هستند که باعث خاموشی همزمان شود؟!»

گرچه پاسخ این دو سؤال از جانب مدیرکل آبفا کردستان براساس گفته های رئیس آبفا قروه «بله» بود اما به نظر می رسد پاسخ چندان با واقعیت یکی نیست! چرا که رئیس شرکت برق شهرستان قروه دقیقاً پاسخی منفی دارد. به گفته «فرهاد میمنت آبادی» چاه های تأمین آب شرب قروه روی 9 فیدر مختلف هستند و در اسفند ماه هم خاموشی به صورتی وجود نداشته که منجر به خالی شدن تمامی مخازن شود! ضمن اینکه برنامه قطعی برق از قبل جهت آماده بودن اطلع رسانی می شود.

این پاسخ های متناقض نشان می دهد که مجموعه مدیریت آبفا شهرستان قروه چندان با افکارعمومی و مدیران ارشد استانی براساس حقیقت پیش نمی روند و یکسری اطلاعات نادرست جهت توجیه وضعیت منفی که شکل گرفته ارائه داده و می دهند و به دنبال اصلاح امور نیستند!

اعتراض شدید مردم از پاسخ گو نبودن آبفا

این بازدید به شهرک ها و مناطقی که با مشکل شدید آب روبرو بودند، رسید. مشکلی که ساکنان «ویلاشهر» با جزییات آن را اعلام کردند. در این منطقه شهری مردم نه تنها از مشکل قطعی آب در این تعطیلات نوروز گفتند بلکه از قطعی های سالیانه حتی در فصل زمستان هم خبر دادند. خبری که باعث شد تا رئیس آبفا شهرستان قروه با حالتی سردرگم خود را به بی اطلاعی زده و همکاران مجموعه مدیریتی خود را زیر سؤال ببرد و مقصر بداند. «جبار کلوندی» در حالی مدعی شد که قطعی آب در زمستان قابل قبول نیست که بارها همین مشکل از خبرگزاری کردپرس منعکس شده و هر بار هم جوابیه هایی مبنی بر انکار وجود مشکل به این رسانه ارسال شده است!

همین طور مردم این منطقه از پاسخ گو نبودن مجموعه آبفا به شدت اعتراض داشتند به طوری که از تکریم نشدن ارباب رجوع و تندی کردن رئیس این اداره با مردم گفتند. از اینکه در داخل اداره احترامی که باید داشته باشند لحاظ نمی شود و با بی احترامی هم برخورد می کنند.

پول مازادی که هنوز برگشت نخورده

مورد جالبی که اهالی «ویلاشهر» آن را مطرح کردند این بود که مبلغی برای انشعابات توسط اداره آبفا در چند سال پیش از آنان اضافه دریافت شده و علیرغم اینکه خود متولیان آبفا به این اضافه دریافتی واقف اند و قبول دارند اما هنوز این مبلغ برای آنان برگشت نخورده است.

هرچند باز هم اینجا رئیس آبفا قروه مقصر را همکاران خود در امور مشترکان دانست و از عودت دادن این مبلغ مازاد گفت و بازهم به دنبال توجیه کردن رفت، اما سخن مردم این بود که جالب اینجاست هزینه های مازاد از آنان گرفته شده و آب را هم به رویشان قطع می کنند!

در واقع از 35 مشترک در «ویلاشهر» این مبالغ اضافه دریافت شده و بعد از سال ها هنوز به آنان عودت داده نشده است و این شهروندان را اسیر پروسه امروز و فردا کرده اند.

در این میان حتی مدیرکل آبفا کردستان از این وضعیت خبر نداشت و خطاب به مردم گفت که حتماً موضوع بررسی و در روند بازپرداخت مبالغ مازاد گرفته شده تسریع می شود. مسئله ای که فرماندار قروه هم خواستار آن شد و دستور پیگیری داد.

مدیرنمونه از نظر مسئولان یا مردم؟!

اسفند سال 99 در آخرین نشست شورای اداری قروه بود که رئیس آبفا این شهرستان از طرف فرماندار وقت به عنوان مدیر نمونه معرفی و مورد تجلیل قرار گرفت! اقدامی که هم باعث شگفتی مردم و خبرنگاران و حتی تعدادی از اعضای شورای اداری شد و هم بسیار نسبت به آن انتقاد کردند.

فرماندار سابق در حالی رئیس آبفا را به عنوان مدیر نمونه معرفی کرد که خود بارها از زبان مردم اعتراضات به این اداره و مجموعه مدیریتی آنجا را شنیده و تجمعات اعتراضی بسیاری در همین زمینه را دیده بود و اینکه برچه اساسی و با چه معیاری چنین تصمیمی را گرفته بود سؤالی است که نه تنها پاسخ داده نشد بلکه تا روز تودیع خود هم اصرار بر نمونه بودن این مدیر داشت و تکرار هم می کرد!

نکته جالب تر اینجاست که در آخرین نشست شورای اداری سال گذشته با حضور فرماندار جدید هم از رئیس آبفا تشکر شد اما این بار نه توسط فرماندار یا فرد دیگری، بلکه توسط امام جمعه شهرستان! مسئله ای که بازهم مورد انتقاد و تعجب بسیاری شد!

آنچه در این میان آشکارا وجود دارد ضعف مدیریتی در آبفاست که اکثریت مردم شهرستان نسبت به آن بارها اعتراض کرده اند؛ حال سؤال اینجاست با وجود گسترش اعتراضات مردمی نسبت به مدیریت آبفا قروه چرا فرماندار سابق و امام جمعه این چنین از او تشکر می کنند؟! آیا مدیریت آبفا باید مورد رضایت مسئولان باشد یا مردم؟!

فرماندار: پیگیری و اصلاح امور لازم است

تمامی این موارد اعتراضی مردم گرچه از جانب فرماندار سابق رد می شد و دفاع از رئیس آبفا صورت می گرفت! اما از جانب فرماندار جدید شهرستان این گونه نیست. به طوری که «خلیل فعله گری» همان روز گذشته درخواست داد که مدیرکل آبفا استان میدانی به بررسی وضعیت بپردازد نه اینکه جلسه ای تشکیل شود و صحبت های تکراری بگویند و نتیجه ای هم حاصل نشود.

از نظر او حضور یافتن در میان مردم و شنیدن صدای آنان و بررسی مشکل با حضور خود مردم تأثیرگذاری بیشتری دارد تا اینکه در جلسات و پشت میز فقط دستور داده شود.

به گفته «فعله گری» مشکلاتی که مردم بیان کردند بحق است و باید هم مشکل قطعی آب شرب در بعضی از شهرک ها و مناطق شهری رفع شود و هم مبالغ مازادی که سال ها قبل از مشترکان دریافت شده عودت داده شود و این تأخیر چند ساله قابل قبول نیست.

با این وصف هرچند مدیرکل آبفا کردستان برای تمامی این مشکلات از مردم قروه عذرخواهی کرد اما باید دید آیا سیستم مدیریتی آبفا شهرستان قروه هم از نظر تکریم ارباب رجوع و هم رفع مشکلات مرتبط اصلاح می شود یا نه؟

- در این زمینه بیشتر بخوانید:

* قطعی مکرر آب شرب در قروه/آبفا همچنان زیر چتر توجیه!

* افزایش اعتراض به قطعی آب در قروه/مردم: آبفا پاسخ گو نیست!

* گزارش: زیبا امیدی فر

کد خبر 29636

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha