برهم صالح از عفو پسر استاندار سابق نجف عقب نشینی و دستور بازداشت مجدد وی را صادر کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - برهم صالح رئیس جمهور عراق دستور عفو جواد لؤی جواد پسر استاندار سابق نجف را که به اتهام قاچاق مواد مخدر به حبس ابد محکوم شده بود پس گرفت و دستور بازداشت مجدد وی را صادر کرد.

به گزارش کرد پرس به نقل از ناس نیوز، برهم صالح امروز دستور الغای فرمان های شماره یک و دو خودش در سال جدید را پس از نشست فوری با کمیته تحقیقات درباره پرونده های مربوطه آنها در نهاد ریاست جمهوری صادر کرد.

بخش اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری عراق با صدور بیانیه ای در این باره اعلام کرد: برهم صالح به نهادهای قضایی دستور داد علاوه بر ملغی دانستن دو فرمان فوق، از وزارت کشور و دادگستری بخواهند محکومان مذکور را بازداشت و به زندان منتقل کنند.

دفتر برهم صالح در بیانیه اش خاطرنشان کرد: در مقابله با چالش خطرناک تبلیغ و تجارت مواد مخدر و محکومان به قاچاق آن، کوتاهی نخواهیم کرد.

رئیس جمهور عراق همچنین به کمیته تشکیل شده دستور داد در سریع ترین زمان ممکن، مأموریت محوله را انجام داده و نتایج تحقیقاتش را با هدف مشخص شدن کوتاهی کنندگان و مجازات آنها با هدف جلوگیری از تکرار چنین اقداماتی به ریاست جمهوری ارائه نماید.

یادآور می شود برهم صالح اخیرا با صدور فرمانی، "جواد لؤی جواد" پسر استاندار سابق نجف را که به اتهام قاچاق مواد مخدر به حبس ابد محکوم شده بود مورد عفو قرار داده است. در دستور برهم صالح، بقیه محکومیت نامبرده مورد عفو قرار گرفته است.

جواد لؤی جواد در ابتدای سال 2018 در رأس یک شبکه سه نفره قاچاق مواد مخدر در منطقه البیاع در حومه جنوبی بغداد بازداشت شد.

رسانه های عراق گزارش داده اند پسر استاندار سابق نجف، یک هفته بعد از صدور فرمان عفو برهم صالح، آزاد شد. هنوز معلوم نیست بین آزادی این قاچاقچی مواد مخدر و استعفای پدرش از پست استانداری نجف، تنها دو هفته قبل از صدور حکم مذکور، ارتباطی وجود دارد یا خیر. "لؤی جواد الیاسری" در 24 دسامبر سال 2021 به طور ناگهانی و به دلیل قرار گرفتنش در معرض توهین، استعفا داد.

صدور حکم عفو این محکوم به جرایم مواد مخدر، باعث انتقاد فراوان از اقدام برهم صالح شده است و کاربران شبکه های اجتماعی وی را به حمایت از جریانات قدرت و شبکه های جرایم سازمان یافته متهم کرده بودند.

کد خبر 28296

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha