تاکید عراق بر مخالفت خود با نفوذ ترکیه به خاک کشور

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نشست شورای وزارتی امنیت ملی عراق، به ریاست محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق برگزار شد.

به گزارش کردپرس به نقل از میدل ایست نیوز، براساس بیانیه نخست وزیری عراق، در این نشست، ضمن بررسی مساله مداخلات و حملات نیروهای ترکیه ای در مناطق مرزی مشترک، بر مخالفت عراق با نفوذ ترکیه به خاک کشور تاکید شد.

شورای وزارتی امنیت ملی اعلام کرد که ترکیه باید اصول حسن همجواری و تعامل دیپلماتیک با دولت عراق و هماهنگی با آن در راستای هر مساله مرتبط با امنیت را رعایت کند.

نخست وزیر عراق، دستور داد هیئتی به ریاست قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق برای اطلاع از اوضاع کلی و اتخاذ موضع یکپارچه درخصوص این مساله که نقض حاکمیت عراق است، به اقلیم کردستان عراق سفر کند.

شورای وزارتی امنیت ملی عراق از همه طرف ها و نیروهای ملی خواست پشتیبان موضع دولت در این مساله باشند.

این شورا مجددا بر موضع عراق مبتنی بر قانون اساسی و قانون که مانع حمله به اراضی آن یا استفاده از اراضی عراق برای حمله به کشورهای همجوار تاکید کرد.

پیشتر منابع امنیتی عراقی گفتند که نیروهای ترکیه‌ای طی روزهای گذشته، ده‌ها روستا در استان دهوک در اقلیم کردستان را طی عملیات نظامی جدیدی علیه حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) به کنترل خود در آوردند.

نیروهای ترکیه‌ای طی روزهای گذشته، در مناطق بالیتی، کانی ماسی و روستاهای کوهستان متین پیشروی کردند.

ارتش ترکیه اخیراً حملات هوایی و توپخانه‌ای به مواضع حزب کارگران کردستان و تحرکات اعضای آن در دهوک را تشدید کرده است.

کد خبر 2772727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha