٨٨ درصد روستای آذربایجان‌غربی گاز کشی شده اند

استاندار آذربایجان‌غربی گفت:امروز تمامی شهرهای آذربایجان غربی از نعمت گاز برخوردار بوده و با تداوم گازرسانی به مناطق روستایی و صعب العبور، ۸۸ درصد روستاهای استان از این نعمت بهره مند شده اند که از میانگین کشوری بالاتر است.

به گزارش کردپرس، محمدصادق معتمدیان صبح امروز در جمع مردم روستاهای دهستان بسطام شهرستان چایپاره در محل روستای قره کهریز، توجه به مناطق کم برخوردار را از اولویت های دولت سیزدهم عنوان کرد  و یادآور شد: مدیران جهادی استان در سفرهای شهرستانی بصورت میدانی از نزدیک با شناسایی و اولویت بندی مسائل و مشکلات، در مسیر تحقق مطالبات بحق مردم تلاش می کنند.

استاندار آذربایجان‌غربی تامین آب شرب سالم را نیز یکی از مطالبات مردم در سفر اول به شهرستان چایپاره عنوان کرده و افزود: امروز در سفر به این شهرستان و در راستای اجرای مصوبات سفر قبلی، پروژه مجتمع آبرسانی حمزیان به بهره برداری رسید تا مردم ۷ روستای چایپاره از نعمت آب شرب بهداشتی بهره مند شوند.

او در ادامه با تاکید بر اینکه تا پایان دولت سیزدهم تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار آذربایجان غربی از نعمت گاز برخوردار خواهند شد، افزود: امروز مشعل گاز چهار روستا در چایپاره روشن شد و تا دهه فجر امسال تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.

استاندار گفت: در قالب این پروژه، به همراه گازرسانی به ۲۹ مورد صنایع از مصوبات دور اول سفر مقام عالی استان به چایپاره، مشعل گاز روستاهای شوریک، قورول سفلی، بالا کهریز و قره کهریز نیز روشن شده و ۲۲۹ خانوار از نعمت گاز برخوردار شدند که برای گازرسانی این محور، در مجموع ۲۱ کیلومتر شبکه‌گذاری شده و این پروژه با صرف ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار به مرحله اجرا درآمد.

او ادامه داد:  در دهه فجر امسال، با افتتاح پروژه‌های در دست اجرا، بهره‌مندی خانوار روستایی چایپاره از نعمت گاز به ۹۸ درصد رسیده و گازرسانی به تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان به اتمام می‌رسد.

استاندار آذربایجان‌غربی در ادامه با اشاره به اینکه تثبیت جمعیت روستایی نیازمند آماده سازی زیرساخت ها و اشتغال زایی در روستاها می باشد، اضافه کرد: با توانمندسازی روستائیان و بهره مندی از ظرفیت های منطقه ای و قانونی و اهتمام جدی دستگاه های متولی، می توان زمینه تامین آب روستایی، رونق کشاورزی و دامداری، اشتغال و درآمدزایی در روستاهای منطقه را فراهم کرد.

معتمدیان همچنین با تاکید بر اهمیت فرآوری محصولات کشاورزی در شهرستان چایپاره، افزود: روند صدور مجوزهای لازم و ارائه تسهیلات برای احداث کارگاههای فرآوری محصولات کشاورزی در جوار چهار روستای مذکور جهت رونق اشتغال و درآمد مردم، تسریع و تسهیل شود.

استاندار آذربایجان‌غربی تامین مسکن روستایی را نیز از اولویت های دولت سیزدهم دانسته و افزود: از طریق تامین زمین، ارائه تسهیلات ارزان قیمت و سایر حمایت ها، به دنبال رونق حوزه مسکن روستایی در استان هستیم و مقاوم سازی مساکن روستایی نیز در دستور کار می باشد.

معتمدیان در پایان با بیان اینکه نبود اشتغال و مسکن مناسب عامل اصلی مهاجرت از روستاهاست، اظهار کرد: دستگاه های متولی با استفاده از ظرفیت های قانونی و استانی، زمینه رونق حوزه اشتغال و مسکن روستایی را در آذربایجان غربی فراهم سازند.

کد خبر 2770329

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha