استاندار: تولید زباله در آذربایجان غربی بیشتر از میانگین کشوری و جهانی است

سرویس آذربایجان غربی- استاندار آذربایجان‌غربی گفت: تولید زباله در سطح استان بیشتر از میانگین کشوری و جهانی است و دفع نادرست زباله، منجر به آلودگی محیط زیست و نارضایتی مردم استان شده است.

به گزارش کردپرس، محمدصادق معتمدیان در گفت و گویی خبری با اشاره به تولید زباله در سطح استان بیش از میانگین کشوری و جهانی نیز اشاره کرده و افزود: روش دفع زباله در آذربایجان غربی، سنتی بوده و استفاده از روش های مدرن و تفکیک زباله در مبدا، می تواند یک منبع درآمد ثابت برای مدیریت شهری باشد.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه دستگاه های دولتی آماده همکاری با مدیریت شهری درخصوص بازیافت زباله هستند، تصریح کرد: دفع نادرست زباله، منجر به آلودگی محیط زیست و نارضایتی مردم شده و نباید از مسائل بلندمدت جامعه و مردم غافل شد.

عدم آینده نگری درخصوص زیرساخت های حمل و نقل شهری ارومیه

استاندار با گلایه از عدم آینده نگری درخصوص زیرساخت های حمل و نقل شهری ارومیه در گذشته، افزود: با اتلاف وقت مردم ارومیه در ترافیک شهری، در زندگی روزمره شهروندان اخلال ایجاد می شود و از این رو توسعه زیرساخت های حمل و نقل مرکز استان و برخی از شهرهای آذربایجان غربی در دستور کار قرار دارد.

او همچنین با اشاره به مصوبات سفر ریاست جمهوری به آذربایجان غربی درخصوص توسعه زیرساخت های حمل و نقل استان، بیان کرد: با تکمیل طرح جامع شهر ارومیه و تامین منابع مالی لازم، اقداماتی چون راه اندازی بی آر تی و سیستم حمل و نقل عمومی ارزان در برنامه های آتی مدیریت شهری مرکز استان قرار گرفته است.

او در ادامه با بیان اینکه محرومیت زدایی و توجه به مناطق کم برخوردار رویکرد دولت سیزدهم است، افزود: با اجرای طرح شنبه های محرومیت زدایی، از ابتدای دولت سیزدهم رسیدگی به وضعیت مناطق محروم و سکونتگاه های غیررسمی استان، در دستور کار قرار گرفت.

استاندار آذربایجان‌غربی به ساخت و سازهای بی رویه در حاشیه برخی از شهرهای استان نیز اشاره کرده و اظهار کرد: با تداوم الحاقات، تدوین طرح جامع شهر ارومیه و تعیین وظایف دستگاه های مختلف، از تصرفات غیرقانونی جلوگیری شده و محدوده شهر برای ارائه خدمات بهتر تعیین و مشخص می شود.

مشکلات مناطق حاشیه نشین حل می شود

معتمدیان همچنین با بیان اینکه زیرساخت های اولیه در برخی از محلات حاشیه نشین وجود ندارد، افزود: با ابلاغ طرح جامع شهر ارومیه تا پایان سال جاری، شاهد رفع مشکلات چندین ساله مردم، تامین امکانات اولیه چون مراکز بهداشتی، مدرسه و فضای سبز و ارتقای سرانه رفاهی و خدماتی در حاشیه شهر خواهیم بود.

او در ادامه با اشاره به رفع مشکلات ١٢ تعاونی مسکن استان، اضافه کرد: با همکاری و هم افزایی دستگاه های مختلف، مشکلات چند دهه‌ای ۱۸ هزار و ۵۰۰ قطعه زمین اعضای تعاونی های مسکن آذربایجان غربی شامل ۷۴ هزار خانوار رفع شده است.

پروژه های انتقال آب به دریاچه ارومیه تا پایان سال به اتمام می رسند

استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه دولت سیزدهم با حساسیت کامل احیای دریاچه ارومیه را دنبال می کند، افزود: اقدامات برای تکمیل نواقص سد چپرآباد که در دولت قبل افتتاح شده بود، انجام شده و پروژه انتقال آب سد سیلوه به کانی سیب و سپس به دریاچه ارومیه روزهای پایانی خود را سپری می کند.

 معتمدیان با اشاره به افتتاح پروژه های احیای دریاچه ارومیه در هر سه ماه یک بار، گفت: تا پایان سال جاری انتقال آب بادین آباد و فاز دوم پروژه کانی سیب و انتقال آب به دریاچه ارومیه، به بهره برداری خواهد رسید.

قانون از انحراف و تخلف در عملکرد شوراهای شهر و روستا جلوگیری می کند

استاندار آذربایجان غربی همچنین با تاکید بر نظارت جدی بر عملکرد شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای استان، گفت: شوراها باید خدمتگزار مردم باشند و از ظرفیت های قانونی برای جلوگیری از هرگونه کوتاهی، تخلف و یا انحراف در عملکرد شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای استان استفاده خواهد شد.

او در ادامه به موانع توسعه بافت تاریخی مرکز شهر ارومیه اشاره کرده و افزود: طرح تفصیلی بافت تاریخی شهر ارومیه جهت رفع مشکلات مردم و ساخت و ساز در مرکز شهر، به زودی تهیه و ابلاغ خواهد شد.

استاندار آذربایجان‌غربی به نتایج سفر اخیر خود به ترکیه نیز اشاره کرد و گفت: ایجاد پایانه جدید کوزه رش سلماس، بازارچه جدید در چالدران، منطقه آزاد مشترک ایران و ترکیه در خوی و وان و آغاز عملیات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی سرو ارومیه، از دستاوردهای سفر به این کشور است.

معتمدیان همچنین با اشاره به دستاوردهای دیدار اخیر خود با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزود: با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اتصال شبکه اینترنت پرسرعت فیبر نوری شهرهای ارومیه، خوی و سلماس تا دهه فجر امسال تکمیل خواهد شد.

بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان خوی به زودی به پایان می رسد

معتمدیان همچنین از بازسازی کامل شهرستان خوی تا دهه فجر امسال خبر داده و اظهار داشت: یک هزار و ۷۰۰ واحد خسارت دیده زمین لرزه شهرستان خوی تکمیل و تحویل مردم شده و با تامین تسهیلات و خدمات لازم، واحدهای باقیمانده نیز به زودی تکمیل خواهد شد.

او در پایان با تاکید بر ضرورت اشراف مسئولان به مشکلات مردم، افزود: از مشکلات گریزان نبوده و با هم افزایی دستگاه های مختلف و با آمادگی کامل، در مسیر رفع مشکلات مردم گام برمی داریم.

کد خبر 2764236

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha