پویش زاگرسانه در جنگل های بانه اجرا شد

سرویس کردستان- پویش زاگرسانه در راستای توسعه و احیای جنگی های زاگرس با همکاری انجمن محیط زیستی مردم نهاد پاژین بانه، کوهنوردان دوستداران طبیعت در جنگل های منطقه شیوله بخش آرمرده بانه با کاشت نهال بلوط، بذر بلوط و نهال بنه اجرا شد.

به گزارش کرد پرس، مدیر عامل انجمن محیط زیست پاژین بانه روز جمعه در حاشیه مراسم پویش زاگرسانه در گفت و گو با خبرنگار کرد پرس گفت: طرح پویش زاگرسانه از سال ۱۳۹۷ به منظور احیای جنگل های زاگرس در منطقه زاگرس با همکاری انجمن های مردم نهاد، کوهنوردان و دوستداران طبیعت اجرا شده و امسال نیز این طرح در بانه از دهم تا بیست و پنجم اذر ماه اجرا می شود.

حامد اسراری اضافه کرد: احیای جنگ های زاگرس، احساس مسئولیت مردم نسبت به حفظ جنگل ها و برجسته کردن مشکلات جنگل های زاگرس بویژه آتش سوزی های گسترده، مافیای زمین خواری و قلع و قمع درختان بلوط از مهمترین اهداف این طرح است.

وی با اشاره به آتش سوزی گسترده در منطقه شیوله در تابستان امسال که چهار روز ادامه داشته گفت: در راستای پویش زاگرسانه امروز در ۲ هکتار از اراضی جنگل این منطقه ۵۰۰  نهال بلوط و بنه با همکاری اعضای انجمن مردمی پاژین و کوهنوردان بانه غرس شد.

اسراری ادامه داد: در اجرای این طرح ۳۰۰ نفر به صورت دواطلبانه با انجمن مردم نهاد پاژین بانه همکاری کردند و در روزهای آینده نیز بخش های دیگری از مناطق جنگلی بانه که در آتش سوزیها آسیب دیدن با کاشت نهال بلوط و بنه احیا می شود.

وی با بیان اینکه جنگل های و مراتع در توسعه پایدار کشور نقش مهمی ایفا می کنند، اظهار داشت: پوشش گیاهی، جنگل ها و مراتع جزو سرمایه های ارزشمند ملی محسوب می شود حفاظت از این گنجینه های ارزشمند خدادادی وظیفه همه افراد جامعه است.

جنگل های کردستان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهند بیشتر در اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند هر ساله بخش زیادی از این جنگل ها توسط افراد سود جو و فرصت طلب نابود می شود.

در صورتی که روند تخریب جنگل های زاگرس همچنان ادامه داشته باشد تا ۳۰ سال آینده تمام جنگل ها از بین می روند و منطقه به بیابان تبدیل می شود.

کد خبر 2763892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha