سومین دوره جایزه‌ دوسالانه‌ بلوط برگزار می‌شود

سرویس کرمانشاه _ دکتر جلیل آهنگرنژاد از برگزاری سومین دوره جایزه‌ دوسالانه‌ بلوط (خه‌ڵات به‌ڕۊ) در اسفندماه سال جاری خبر داد.

مدیر مسئول صدای آزادی  در گفتگو با کردپرس گفت: برای ارج نهادن به تلاش‌های جوانان مستعد در عرصه‌ی ادبیات و فرهنگ کردی  در اسفندماه سال جاری سومین دوره‌ی جایزه‌ی دوسالانه‌ی بلوط/ به‌ڕۊ به‌ اهتمام هفته‌ نامه‌ی صدای آزادی و سایت فرهنگی بلوط برگزار می‌شود.

دکتر آهنگرنژاد در تشریح برنامه‌های دوره‌ی تازه‌ی این جایزه افزود: در سال‌های پیش و در هر دوره‌ای دو جوان مستعد و توانمند در عرصه‌های شعر و داستان به جامعه‌ی ادبی کردی در کرمانشاه و ایلام معرفی شدند. امسال نیز ضمن ادامه‌ی چنین روندی، در نظر داریم که «کتاب سال ادبیات کوردی خوارین »  را هم به چنین مجموعه‌ای بیفزاییم.

وی با اشاره به خلاء بازخوردهای اتفاقات خوب فرهنگی بویژه در عرصه‌ی فرهنگ و هنر کوردی ادامه داد: در چنین فضایی برپایی چنین جایزه‌هایی می‌تواند به پویایی و ایجاد انگیزه برای جوانان باآتیه‌ی اهل فرهنگ منجر شود که در نهایت خروجی آن اعتلای ادبیات در این جغرافیای گویشی از زبان کردی است.

آهنگرنژاد همچنین درباره‌ی شناسایی چنین استعدادهای جوانی افزود: دبیرخانه‌ی جایزه‌ی بلوط هر ساله با رصد آثار منتشر شده در فضاهای رسانه‌ای و مجازی و گردآوری نظر صاحبنظران در چنین عرصه‌ای، ضمن شناخت نسبی از فعالان ادبی کردی، لیستی را تهیه و در اختیار داوران قرار می‌دهد و هیئت داوران در دو مرحله‌ی مقدماتی و نهایی چهره‌های شایسته را به جامعه‌ی ادبی معرفی می کنند و در مراسمی از آنها تجلیل می‌شود.

گفتنی است که این جایزه در سال 1396 پایه‌گذاری شد و در دوره‌های پیشین، مازیار نظربیگی، محمدجواد مهری(ماجو)، محمد مرادی نصاری و محمدجواد جلیلیان برگزیدگان این دوسالانه‌ی ادبی بوده‌اند.

کد خبر 2763773

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha