مدیریت نشدن پسماند و فاضلاب، عامل نابودی منابع آبی کردستان

بازرس کل استان کردستان، عدم نظارت بر تولید فاضلاب و عدم مدیریت آلودگی های ناشی از پسماندها و زباله ها در ادوار گذشته را باعث آلودگی های شدید و نابودی منابع آبی از جمله سد ژاوه، سد قشلاق و ... دانست.

به گزارش کرد پرس، عیسی هواسی در ششمین جلسه کمیسیون علمی - تخصصی استان کردستان با هدف بررسی چالش های موجود در حوزە مدیریت فاضلاب، پسماند و پساب با بیان اینکه کمیسیون علمی - تخصصی محل مباحث کارشناسی و مجادله و تضارب آرا است، گفت: مدیریت فاضلاب ایمن بیشتر از این که به عنوان یک منبع آبی مطرح باشد، در محافظت از اکوسیستم و محیط زیست نقش بسیار مهمتری دارد.

وی عدم نظارت بر تولید فاضلاب و عدم مدیریت آلودگی های ناشی از پسماندها و زباله ها در ادوار گذشته را باعث آلودگی های شدید و نابودی منابع آبی از جمله سد ژاوه، سد قشلاق و ... دانست و افزود: این امر باعث ایجاد هزینه های چند برابری و خسارات سنگین شده است.

بازرس کل استان کردستان با طرح این پرسش که نتیجه و خروجی مطالعات قبلی در این حوزه ها چه بوده و آیا اصلا خروجی وجود داشته؛ نبود مطالعات و طرح های کارشناسی جدید را از مهمترین چالش های مدیریت پساب و پسماند دانست.

هواسی در ادامه نبود و یا در مدار قرار نداشتن تصفیه خانه های مناسب در برخی شهرها، عدم جداسازی آب های سطحی از فاضلاب به منظور کاهش دبی ورودی آب به تصفیه خانه ها، عدم نظارت بر تخلیه نخاله های ساختمانی، نبود طرح های تبدیل زباله به انرژی چه به روش های حرارتی و چه غیر حرارتی و ... را از دیگر مشکلات مهم این حوزه دانست و اظهار کرد: از هزار و ٦۷۷ روستای استان، تنها ۲۰ روستا به شبکه فاضلاب متصل هستند که از قضا بسیاری از این روستاها در حوزه بالادست سدها و منابع آبی هستند.

گفتنی است در پایان جلسه هواسی خواستار بررسی طرح های امکان سنجی و مشارکت با بخش خصوصی جهت تزریق منابع مالی شد و از آمادگی دستگاه های نظارتی جهت همکاری با بخش اجرایی استان در بخش مدیریت حوزه پساب و پسماند خبر داد.

کد خبر 2763309

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha