اتاق بازرگانی سنندج در تکاپوی ایجاد مدرسه «بازرگانان کوچک»

ایجاد مدرسه ای تحت عنوان «بازرگانان کوچک» طرحی است که این روزها اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با برگزاری جلسات و نشست های متعدد هم اندیشی و بهره گیری از ایده ها و نقطه نظرات صاحب نظران و اساتید حوزه ی آموزش و پرورش دنبال می کند.

به گزارش کرد پرس، نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج در خصوص ایجاد این مدرسه، گفت: بازرگانان کوچک در کشور و در استان اصفهان بعنوان یک طرح در سطح مدارس عملیاتی شده و نتایج مثبت و قابل قبولی هم داشته است، لذا اتاق بازرگانی سنندج سعی دارد در فاز نخست آن را نظیر استان اصفهان به صورت طرحی فوق برنامه در یکی از مدارس سنندج اجرا کند، سپس در گام بعدی مدرسه بازرگانان کوچک دایر خواهد شد.

سیدکمال حسینی اظهار کرد: این رویداد دانش آموزان را با فعالیت های اقتصادی، مشاغل بازرگانی، کارآفرینی و تولید کنندگی آشنا می کند و هدف آن تربیت مدیران آینده است. وی با اشاره به اهمیت هدایت تحصیلی دانش آموزان با توجه به استعدادشان برای ادامه تحصیل خاطر نشان کرد: در ذهن دانش آموزان مهندسی و پزشکی به عنوان بهترین شغل ها جای گرفته است و این در حالیست که کشور برای رشد اقتصادی به همه مشاغل از جمله بازرگانی و کارآفرینی نیاز دارد پس باید ضمن دادن مشاوره به دانش آموزان آنها را استعدادیابی و درنهایت به سمت رشته ای که به آن علاقه و در آن استعداد دارند راهنمایی کنیم.

وی با اشاره به بیکاری جوانان تحصیل کرده در رشته های مهندسی و پزشکی، افزود: به جای اینکه دانش آموزان ما وقتشان را برای آموزش این رشته ها صرف کنند می توانند با رشته های بازرگانی و تجارت آشنا شوند و کارآفرینی و مدیریت پروژه بیاموزند. حسینی با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های بالای استان اشاره کرد و گفت استان کردستان با وجود این همه نعمت خدادای و ظرفیت، متاسفانه از عدم مدیریت رنج می برد لذا برای حصول توسعه ی پایدار، تربیت مدیران آینده مسئله ای است که امروز مد نظر ماست. وی بازرگانان کوچک را جزو مدارس نسل سوم دانست و گفت: مدارس نسل اول صرفا آموزشی بودند و بصورت کلاسیک معلم مطالبی را عنوان می کرد و در پایان هم ارزشیبابی به  عمل می آمد، در نسل دوم مدارس مسئله ی آموزش عملی و یادگرفتن حرفه های گوناگون مد نظر بود، اما در مدارس نسل سوم، کارآفرینی، رویاپردازی و خلاقیت دانش آموز تقویت می شود چرا که تنها مانع ساخت، ایجاد و دستیابی به هر چیزی موانع فکری و ضعف بشر در تخیل است که بازرگانان کوچک از این دست مدارس خواهد بود.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی سنندج نیز در این جلسه کودکان را جزو مهمی از مسئله ی توسعه دانست و بیان کرد: توسعه پایدار با تربیت کودکان و نوجوانان که آینده ساز مملکت هستند بیمه می شود.

عابدین حمیدی ادامه داد: رُقبای کودکان و دانش آموزان ما در سطح جهان امروز در ژاپن و کُره در بالاترین سطح و با داشتن بهترین و به روزترین امکانات در حال آموزش دیدن هستند لذا هدایت این قشر و پرورش آنها برای دنیای فردا مسئله ای است که اگر دیر صورت بگیرد باعث از دست رفتن آینده می شود.

وی با اشاره به اینکه دوره برگزاری کلاس های درس به صورت کلاسیک به سر آمده است، یادآور شد: امروز در دنیا مدارس به سمتی پیش می روند که رویا پردازی و داشتن ایده برای دانش آموز را تقویت کنند، از طرفی مدارس کار و دانش و فنی حرفه ای کارگر و کارمند تولید می کنند اما بازرگانان کوچک که البته اسم آن هم هنوز نهایی نشده است در صدد تربیت مدیر برای آینده است.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق گفت: یکی از نکات مثبت دورره کرونا این بود که آموزش و پروش ما یک گام جلوتر رفت و ما برگزاری کلاس های درس به صورت غیرحضوری، آموزش آنلاین و بهره گیری از اینترنت برای یادگیری و یاددادن را تجربه کردیم، اما کشورهای پیشرفته پا را بسیار فراتر گذاشته اند و به سمت ایجاد مدارس هوشمند پیش می روند.

حمیدی اظهار کرد: به عنوان مثال AltSchool همان مدرسه ای است که ایلان ماسک و دیگر نخبه های سیلیکون ولی برای فرزندان خود آرزو دارند. در این مدرسه کودکان از همان ابتدا با وسایل الکترونیکی متعدد کار می کنند و مهارت های روز دنیا را به دست می آورند.  هدف این مدرسه آوردن تکنولوژی سیستم آموزش و پرورش به قرن ۲۱ است. شخصی سازی یادگیری، پایه و اساس این مدرسه است به این معنی که معلمان در تعاملی که با دانش آموزان و خانواده های آنها دارند روشی را که بر مبنای علایق و نقاط ضعف و قوت دانش آموز است می یابند و آموزش از آن طریق صورت می پذیرد.

وی افزود: در طرح بازرگانان کوچک در ابتدا به صورت محدود تعدادی از دانش آموزان را استعدادیابی می کنیم و به صورت ویژه آنها را مطابق به روزترین شیوه های آموزش برای تبدیل شدن به مدیران آینده پرورش می دهیم.

کد خبر 2762205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha