کمیسیون عالی انتخابات عراق، دستورالعمل برگزاری انتخابات پارلمان کردستان را منتشر کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- کمیسیون انتخابات عراق دستورالعملی درباره رای گیری، تفکیک و شمارش آرا برای ششمین دوره انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان صادر کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از دراو میدیا کمیسیون انتخابات عراق دستورالعملی درباره رای گیری، تفکیک و شمارش آرا برای ششمین دوره انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان صادر کرد که بر اساس آن، رای‌گیری و شمارش آرا الکترونیکی خواهد بود نه دستی، کارت‌های بیومتریک همراه با تابعیت یا کارت ملی از الزامات مشارکت رای‌دهندگان در فرآیند انتخابات است.

اقلیم کردستان یک حوزه واحد خواهد بود

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق، کمیسیون انتخابات عراق نامه ای به دفاتر کمیسیون در اقلیم کردستان ارسال کرده است.

بر اساس دستورالعمل این کمیسیون و مطابق مفاد اصلاحیه قانون انتخابات پارلمانی کردستان شماره (1) سال 1992، ششمین دوره انتخابات پارلمانی کردستان در تاریخ 25 /2/ 2024 در یک حوزه انتخابی برگزار می شود.

پس از بیش از 15 ماه اختلاف بر سر اصلاحیه قانون انتخابات، قبل از لغو تمدید پنجمین دور پارلمان اقلیم کردستان توسط دادگاه فدرال، حزب اتحادیه کردستان و حزب دمکرات کردستان توافق کردند که قانون انتخابات را "چند حوزه ای" کنند.

  حزب دمکرات کردستان در ابتدا اصرار بر برگزاری انتخابات تک حوزه ای داشت که از سوی حزب کمونیست کردستان، حزب سوسیال دمکرات و جنبش اسلامی حمایت شد، زیرا آنها معتقد بودند که در یک سیستم چند حوزه ای، آرای خود را از دست خواهند داد.

در مقابل، اتحادیه میهنی کردستان، جنبش تغییر، جماعت عدالت کردستان و اتحاد اسلامی کردستان، از سیستم چند حوزه ای حمایت می کردند و معتقد بودند که سیستم تک حوزه ای به حزب دمکرات کردستان اجازه می دهد یک بار دیگر اکثریت پارلمان کردستان را کنترل کند.

اگرچه دو حزب بر سر سیستم چندحوزه ای توافق کردند و تصمیم گرفتند کردستان را به چهار حوزه و هر استان یک حوزه انتخابیه (اربیل - سلیمانیه - دهوک - حلبچه) شود، اما اختلافات بین اتحادیه میهنی کردستان و حزب دمکرات کردستان در مورد توزیع 11 کرسی پارلمانی اقلیتهای اقلیم کردستان مانع آن شد و در نهایت منحل شدن پارلمان کردستان توسط دادگاه فدرال عراق سبب شد تا قانون قدیمی بدون تغییر باقی ماند. به دلیل اختلافات بر سر اصلاح قانون انتخابات، فعالیت مجدد کمیسیون انتخابات و همه پرسی اقلیم کردستان مختل شد و نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان از کمیسیون انتخابات عراق برای برگزاری انتخابات اقلیم کردستان درخواست کرد.

رای گیری کردهای مهاجر

اگرچه از دور سوم انتخابات پارلمانی در سال 2009، مهاجران خارجی از شرکت در روند انتخابات محروم شده‌اند، کمیسیون انتخابات عراق بار دیگر رأی‌گیری خارجی را برای انتخابات پارلمانی فوریه برقرار کرده است.

از نظر قانونی، مشکلی برای مشارکت هم میهنان ساکن خارج در روند انتخابات وجود ندارد، اما برای چندین دوره انتخابات، کمیسیون انتخابات قبل از انتخابات اعلام کرده بود که امکان برگزاری انتخابات در خارج از کشور را ندارد.

چه کسی واجد شرایط رای دادن است؟

بر اساس بخشنامه کمیسیون انتخابات عراق، افرادی که واجد شرایط رای دادن به انتخابات پارلمانی کردستان هستند، باید 18 سال سن داشته باشند و دارای کارت بیومتریک با تابعیت یا کارت ملی باشند.

رای گیری ویژه

در دستورالعمل این کمیسیون آمده است که رای گیری ویژه 48 ساعت قبل از انتخابات عمومی برگزار خواهد شد.

• نیروهای امنیتی داخلی، پیشمرگه، ارتش، کارکنان بیمارستان، کارکنان زندان و زندانیان

بر اساس این دستورالعمل، رای گیری ویژه و عمومی ششمین دوره فوریه 2024 پارلمان کردستان از ساعت 7 صبح آغاز و تا ساعت 18 پایان می یابد.

رای گیری الکترونیکی!

با وجود اعتراضات و تجمعات ناشی از رای گیری الکترونیکی و شمارش آرا در انتخابات اکتبر 2021، کمیسیون انتخابات عراق تصمیم گرفته است که از همین مکانیسم برای انتخابات پارلمانی کردستان پیروی کند.

بر اساس دستورالعمل این کمیسیون، روند رای گیری برای انتخابات پارلمانی کردستان در ماه فوریه به شرح زیر خواهد بود:

• فرآیند رای گیری به صورت الکترونیکی و با استفاده از دستگاه های تایید الکترونیکی انجام می شود که سوابق رای دهندگان را در سطح حوزه رای گیری ذخیره می کند و سوابق کارت بیومتریک رای دهنده را می خواند و اثر انگشت و QR خواندن کارت های رای را مقایسه می کند. رأی در کارت الکترونیکی درج می شود و کارت الکترونیکی جهت جداسازی و شمارش آرا و خواندن و تجزیه و تحلیل الکترونیکی کارت وارد دستگاه خواهد شد.

• دستگاه های تایید الکترونیکی برای هر شعبه اخذ رای ارائه خواهد شد و تنها حاوی سوابق آن شعبه خواهد بود.

• رای دهنده مخفیانه رای می دهد و با قلم مخصوصی که کمیسیون برای این منظور تهیه می کند، لیست ها و نامزدهای مورد نظر خود را مهر می زند.

شمارش آرا به صورت الکترونیکی خواهد بود

دادگاه عالی عراق به پارلمان عراق دستور داد تا قانون انتخابات را برای شمارش آرا در انتخابات پارلمانی 2021 اصلاح کند. با تعدیل قانون انتخابات، مجلس نمایندگان و شوراهای استانی، پارلمان عراق مصوب کرد که شمارش دستی آرا در پرتو این تصمیم همراه با استفاده از نتایج تسریع شده به وسیله شمارش دستی نیز انجام شود.

اما طبق دستورالعمل کمیسیون انتخابات عراق که دفاتر خود را به اقلیم کردستان اعزام کرده است، برای انتخابات فوریه سال آینده، مکانیسم تفکیک و شمارش آرا به شرح زیر خواهد بود:

• از دستگاه های الکترونیکی جداسازی و شمارش آرا استفاده خواهد شد.

• کلیه سوابق رأی گیری (با کدهای QR  از دستگاه تأیید الکترونیکی تا دستگاه جداسازی و شمارش آرا از طریق کابلی که دو دستگاه را به هم وصل می کند تا کارت رأی گیری در صندوق ها را با سوابق موجود در دستگاه تأیید الکترونیکی مقایسه کند.

• پس از اتمام مراحل رای گیری، فرآیند تفکیک و شمارش آرا به صورت الکترونیکی در داخل شعبه اخذ رای از طریق دستگاه جداسازی و شمارش آرا متصل به صندوق انجام می شود.

• پرونده نتایج انتخابات در حافظه دستگاه جداسازی و شمارش الکترونیکی ذخیره می شود.

• نتایج رای گیری الکترونیکی از طریق V.SAT به مرکز مدیریت فرآیند انتخابات ارسال خواهد شد.

• گزارش های کاغذی مشروح در مورد نتایج رای دهی در مراکز رای گیری صادر و یک نسخه به کارگزاران همه احزاب، لیست ها و نامزدها داده خواهد شد.

سازوکار اعلام نتایج انتخابات

بر اساس دستورالعمل کمیسیون، پس از تکمیل، تفکیک و شمارش الکترونیکی آرا، چاپ گزارش نتایج و ارائه آن به نمایندگان احزاب، رئیس شعبه اخذ رای نتایج اولیه انتخابات عمومی و فوق العاده را اعلام خواهد کرد.

کد خبر 2761097

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha