معاون اول رئیس جمهور: مدیریت منایع آب حوضه دریاچه ارومیه تدوین شود

سرویس آذربایجان غربی- معاون اول رئیس جمهور گفت: مهمتر از اقدامات سخت افزاری برنامه های نرم افزاری و غیرسازه ای است که باید در قالب مدیریت منابع آب و کنترل برداشت های غیرمجاز دنبال شود.

به گزارش کردپرس، محمد مخبر در جلسه ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اقدامات سخت افزاری برای احیای دریاچه ارومیه نظیر اجرای طرح های آبرسانی، احداث تصفیه خانه و خطوط انتقال آب افزود: یکی از آسیب های جدی به دریاچه ارومیه ناشی از برداشت های غیرمجاز و گسترش چاه های غیرمجاز است که باید برای مدیریت این موضوع تدابیر لازم اندیشیده شود.

او با توجه به گزارش های ارائه شده در خصوص مصرف ٤.٧ میلیارد متر مکعب آب برای محصولات کشاورزی بیان کرد: مدیریت منابع آب حوضه دریاچه ارومیه و تعیین الگوی کشت گامی ضروری برای احیای این دریاچه است.

مخبر در ادامه وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و استاندار آذربایجان غربی به عنوان دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه را مکلف کرد در اسرع وقت و تا جلسه آتی ستاد، برنامه ای دقیق برای مدیریت منایع آب تدوین کنند به نحوی که در این برنامه موضوع معیشت کشاورزان و کشت جایگزین را نیز مدنظر قرار دهند تا کشاورزان متحمل آسیب نشوند.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: باید با اقدامات سخت افزاری و نرم افزاری و از طریق مدیریت منابع آب شرایطی را فراهم کنیم تا حقابه دریاچه ارومیه تا حد امکان تامین و از آسیب به این دریاچه جلوگیری شود.

در این جلسه وزیر نیرو نیز گزارشی از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات صورت گرفته برای احیای این دریاچه ارائه کرد و گفت: طرح ها و پروژه های در دست اقدام شامل طرح های آبرسانی و خطوط انتقال تا دهه فجر به اتمام می رسد و تلاش خواهیم کرد برنامه ای جامع برای مدیریت منابع آب تدوین و اجرایی کنیم.

او با اشاره به وجود ۷۳ هزار حلقه چاه غیرمجاز در حوضه دریاچه ارومیه، افزود: متاسفانه در دهه اخیر رشد تعداد چاه های غیرمجاز در حوضه دریاچه ارومیه از سایر حوضه ها بیشتر بوده و همین برداشت های غیرمجاز یکی از عوامل آسیب به دریاچه است.

در ادامه این نشست مقرر شد وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و استاندار آذربایجان غربی جلساتی را برگزار کنند و ضمن جمع بندی موضوع الگوی کشت و مدیریت منابع آب، نتایج حاصله را جهت تصمیم گیری نهایی در جلسه آتی ستاد ارائه دهند.

کد خبر 2760118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha