متولی ساخت گرمخانه شهرداری است/خطر اعتیاد در میان دانش آموزان

سرویس کردستان- الزام شهرداری قروه به ساخت گرمخانه در کنار انتقاد و اعتراف رئیس شورای شهر از ناتوانایی شهرداری و خطر اعتیاد در میان دانش آموزان، از جمله مسایلی بود که در شورای مبارزه با موادمخدر مطرح شد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در شهرستان قروه روز چهارشنبه با محوریت ساخت گرمخانه و مرکز ترک اعتیاد ماده 16 در حالی برگزار شد که همچنان بعد از سال ها متولیان امر برای انجام وظایف خود در راستای ساخت گرمخانه و ساماندهی معتادان متجاهر بلاتکلیف مانده اند.

برگزاری این نشست که با حضور جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان و معاون پیشگیری بهزیستی کردستان همراه بود؛ بیشتر به سمت و سوی انتقاد از انجام ندادن وظایف اعضای شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان در کنار جدل تکراری میان شورای شهر و یکی از کمپ های ترک اعتیاد و البته اعتراف جالب رئیس شورای شهر نسبت به ضعف مدیریت در شهرداری و هشدار درباره گسترش اعتیاد در میان دانش آموزان، پیش رفت.

پذیرش 910 معتاد...

در ابتدای این نشست رئیس بهزیستی قروه از پذیرش 910 معتاد در 10 ماهه سال جاری به صورت خودمعرف و شاکی خانواده خبر داد.

به گفته «سیروس ملاویسی» تعداد 62 معتاد متجاهر در این مدت شناسایی و پذیرش شدند که قبل از تشکیل تیم غربالگری 19 نفر و بعد از تشکیل تیم غربالگری 43 نفر از حدود صد نفر معتاد متجاهر جمع آوری شده، به کمپ نسیم شفق معرفی شدند.

او از پرداخت تسهیلات توانمندسازی مختص به معتادان بهبود یافته مربوط به کسب و کار و مشاغل خانگی برای 42 نفر به میزان 2 میلیارد و 520 میلیون تومان گفت و تصریح کرد که اگر معتاد بهبود یافته خود توانایی برای دریافت تسهیلات را نداشت به نام همسر وی این وام پرداخت می شود.

«ملاویسی» سپس به مسئله ساخت گرمخانه و نیازسنجی آن برای قروه پرداخت و گفت که باتوجه به وضعیت پیش رو احداث گرمخانه برای افراد بی سرپناه ضروری است.

شهرداری مسئول ساخت گرمخانه...

در ادامه این نشست جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان با تأکید بر اینکه شهرداری مسئول مستقیم و اصلی ساخت گرمخانه است، بیان کرد: طرح صیانت و ساماندهی معتادان متجاهر توسط رئیس جمهوری ابلاغ شده و در آن وظایف تمامی نهادهای متولی منجمله شهرداری ها به وضوح مشخص شده است.

«محمد سلیم کریمی» با اشاره به اینکه احداث گرمخانه جزو وظایف شهرداری است، افزود: باید دانست که گرمخانه تنها برای معتادان نیست بلکه برای افراد بی خانمان است و هیچ معتاد متجاهری در گرمخانه پذیرش نمی شود و این معتادان به کمپ ها برده خواهند شد.

مطبق اظهارات او هر مسئولی جدای از وظیفه اداری خود یک وظیفه شهروندی و مسئولیت اجتماعی دارد و شهرداری و شورای شهر باید این مسئولیت اجتماعی را هم در کنار وظایف خود ببینند.

«کریمی» وظیفه شورای هماهنگی را نظارت، ارزیابی و برنامه ریزی و کنترل دانست و گفت: طبق طرح صیانت باید پیش رفت و 12 دستگاه در پروتکل تعریف شده برای گرمخانه وظیه دارند و نباید در این میان کارشکنی شود.

نگاه دستورالعملی به اعتیاد درست نیست...

معاون پیشگیری بهزیستی کردستان هم در این نشست به صراحت اعلام کرد که احداث گرمخانه وظیفه شهرداری است و نباید در این زمینه تعلل داشت. «ناصر کریمیان» هم گرمخانه را برای پذیرش افراد بی خانمان و کارتن خواب دانست و گفت: هیچ معتاد متجاهری در گرمخانه نباید پذیرش شود و تمامی معتادان متجاهر به کمپ های مدنظر معرفی خواهند شد.

او با بیان اینکه حضور در شورای هماهنگی قروه ضرورت داشت، به اینکه مدام برای راه اندازی کمپ ترک اعتیاد تلاش می شود انتقاد کرد و افزود: چرا همیشه به دنبال این هستیم که کمپ ها و مراکز حوزه اعتیاد در شهرها احداث شود؟ آیا از تبعات بعد آن خبر داریم که ممکن است به اعتیاد دامن بزند؟!

«کریمیان» با انتقاد از اینکه در نشست ها مدام درباره درمان سخن گفته می شود، تصریح کرد: برنامه های شورای هماهنگی باید 70 درصد به حوزه پیشگیری برسد این در حالی است که بیشتر برای درمان کار می کنیم.

به گفته او در قروه 4 کمپ ترک اعتیاد وجود دارد و موافق افزایش مراکز دیگر نباید بود و در حال حاضر در این شهرستان 41 معتاد متجاهر پذیرش شده و قروه تنها شهرستانی است که معتادان متجاهر در کمیته غربالگری درست شناسایی شده اند.

«کریمیان» از افزایش اعتیاد زنان در جامعه هشدار داد و بیان کرد: 4 معتاد خانم در قروه شناسایی شدند که در یکی از مراکز ترک اعتیاد سنندج مورد پذیرش قرار گرفتند و نباید مسئله اعتیاد زنان نادیده گرفته شود.

او تأکید کرد که هیچ معتاد متجاهری نباید بیرون باشد و همه باید پذیرش شوند از اجرای طرح های اجتماع محور در قروه به عنوان دومین شهرستان استان گفت.

براساس سخنان این مقام مسئول 6 طرح پیشگیری از اعتیاد در قروه اجرا شده و نباید حوزه اعتیاد را دستورالعملی نگاه کرد و گفته شود وظیفه من نیست و دیگری مسئول است! و جزیره ای نگاه کردن خود مشکلات را دو چندان می کند.

«کریمیان» کمپ «نسیم شفق» در قروه را یکی از موفق ترین مراکز ترک اعتیاد در پذیرش معتادان متجاهر دانست و عنوان کرد که این مرکز تمامی استانداردهای لازم را رعایت کرده و باید مورد تشویق قرار گیرد.

اعتراف جالب رئیس شورای شهر...

آنچه در این نشست که با محوریت ساخت گرمخانه بود بیشتر به چشم می آمد نیامدن شهردار بود. کسی که گویا دغدغه رسیدگی به افراد کارتن خواب و بی سرپناه را ندارد و هر بار به همراه شورای شهر در ساخت گرمخانه تعلل می کنند و بهانه های مختلف می آورند. این غیبت شهردار از یک طرف مورد انتقاد بود و تغییر جهت شورای شهر هم از طرف دیگر مورد سؤال!

شورای دوره ششم که با ساخت گرمخانه در مکان تعیین شده مخالفت کرده بود و مصوبه شورای دوره قبل را رد کرد این بار از موضع خود کوتاه آمد. رئیس شورای شهر در این نشست اعلام کرد که شورا و شهرداری آمادگی دارند تا برای ساخت گرمخانه اقدام کنند اما باید ادارات متولی دیگر هم پای کار بیایند و همه امور را دست شهرداری ندهند.

«یحیی رستمی» صراحتاً نسبت به ضعف مدیریت در شهرداری قروه اعتراف کرد و گفت: درست است که احداث گرمخانه وظیفه شهرداری است اما شهرداری مدیریت اداره یک دستفروش را هم ندارد چه برسد به مدیریت گرمخانه! پس نباید انتظار مدیریت آنچنانی از شهرداری داشته باشید.

او از پذیرایی و مدیریت افراد در گرمخانه گفت و اینکه برای این مسئله نیاز است دیگر نهادها هم همکاری لازم را داشته باشند.

«رستمی» به در اختیار گذاشتن 4 مکان مربوط به شهردار در اختیار کمپ های ترک اعتیاد اشاره کرد و افزود: ساختمان برای گرمخانه آماده واگذاری است اما یک سؤال در این میان وجود دارد مگر نمی گوییم مسجد خانه خداست! پس چرا درهای مساجد در این شرایط به روی افراد بی خانمان بسته است؟ خب در این مدت این افراد را در مساجد اسکان می دادند.

او با تأکید و تکرار بر اینکه هزینه نگهداری و پذیرایی در گرمخانه تقسیم شود، تصریح کرد: اگر کمپ در قروه زیاد است خب انتقاد اصلی به بهزیستی مرتبط می شود که چرا مجوز می دهد؟!

خطر اعتیاد در میان دانش آموزان...

در ادامه مشاور آموزش و پرورش شهرستان قروه در خصوص گسترش اعتیاد میان دانش آموزان از طریق خانواده های آنان هشدار داد. به گفته «سارا عبدالملکی» در همین داخل شهر دانش آموزانی هستند که هم خود دچار اعتیاد شده اند و هم خانواده هایشان معتادند و نیاز است در این زمینه واقعاً کاری صورت گیرد.

لزوم توجه شهرداری به ساماندهی افراد بی خانمان

فرماندار قروه هم در این نشست از مخالفت شورای ششم با ساخت گرمخانه و به تأخیر انداختن راه اندازی این مکان انتقاد کرد و گفت که حداقل باید مکانی برای افراد بی خانمان به خصوص در فصول سرد سال باشد.

«حسین الماسی» هم مبحث گرمخانه را وظیفه شهرداری دانست و گفت که باید مصوب شود که ساماندهی افراد بی سرپناه وظیفه شهرداری است و نباید از این مسئله غفلت کرد.

به گفته او تلاش کمپ «نسیم شفق» در قروه برای کمک به معتادان متجاهر باید دیده شود و این افراد نیازمند تشویق هستند و به عنون یک ظرفیت باید مورد حمایت قرار بگیرند نه اینکه به بهانه های مختلف جلوی آنان سنگ اندازی کنیم.

«الماسی» انتقادات دادستان و رئیس دادگستری قروه نسبت به اینکه برای معتادان بهبود یافته هیچ برنامه حمایتی وجود ندارد را پذیرفت و خواستار توجه به این مسئله در شهرستان شد./

* در این زمینه بیشتر بخوانید:

- چالش گرمخانه در قروه؛ وعده هایی در مسیر تکرار!

- آمار معتادان متجاهر در قروه دقیق نیست/احداث گرمخانه جدی گرفته شود

- اعلام آمار بالای معتادان متجاهر در قروه/چالش ادامه دار گرمخانه

- ضرب الاجل امام جمعه قروه برای ساخت گرمخانه

- مهلت یک هفته ای ساخت گرمخانه قروه به کجا رسید؟

کد خبر 26218

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha