به اردوغان هشدار می دهم که برای پیروزی در انتخابات آتی اوجالان را از زندان آزاد نکند

سرویس ترکیه - مرال آکشنر رئیس حزب خوب ترکیه به اردوغان هشدار داد که مبادا برای پیروزی در انتخابات آتی اوجالان را از زندان آزاد کند.

به گزارش کردپرس، مرال آکشنر رئیس حزب خوب و همچنین یکی از دو حزب ائتلاف ملت (اپوزیسیون) در واکنش به سخنان اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، به اردوغان هشدار داد که مبادا برای پیروزی در انتخابات آتی دست به چانه زنی با عبدالله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان (PKK) زده و او را از زندان امرالی آزاد کند.

هفته گذشته اردوغان در یک سخنرانی با ادعای رابطه بین حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و PKK مدعی شد که صلاح الدین دمیرتاش رئیس پیشین HDP باید حساب اصلی خود را به عبدالله اوجالان رهبر PKK که در امرالی در بند است، بدهد. بسیاری از مفسرین سیاسی و روزنامه نگاران ترکیه از جمله جوهری گوون روزنامه نگار افشاگر و در تبعید، همچنین لوند گلتکین روزنامه نگار و مفسر سیاسی کُرد، سخنان اخیر اردوغان را حرکت دوباره او برای باز کردن باب مذاکراتی جدید با اوجالان معنا کردند.

به نوشته جمهوریت، مرال آکشنر امروز در نشست فراکسیون حزب خوب در مجلس، خطاب به اردوغان گفت: «رئیس جمهور هفته گذشته از صلاح الدین دمیرتاش که همچنان در حال طی روند محاکمه خود است، به "رئیس تروریست ها" شکایت کرده است. عمق رذالت را می بینید؟ می بینید که قوه قضائیه ترکیه به چه وضعیت اسفناکی دچار شده است؟ اردوغان گفته است که "زندانی ادیرنه باید به زندانی امرالی جواب پس بدهد". اردوغان ننگ بر تو باد!»

او افزود: «آقای اردوغان، اگر در این کشور قرار باشد کسی به جایی حساب پس بدهد، آن جا نهاد عالی قضائی کشور است؛ همین و بس. لطفاََ دیگر بر جدیت جایگاه خودت واقف شو. رئیس جمهور این کشور نمی تواند اینگونه بدون فکر کردن سخن بگوید. به خودت بیا.»

آکشنر به اردوغان هشدار داد که اگر بخواهد برای پیروزی در انتخابات آتی به چانه زنی با اوجالان بپردازد و او را برای مجازات دمیرتاش از زندان آزاد کند اردوغان را متوقف خواهد کرد. آکشنر گفت: «ما این مملکت را فدای جاه طلبی های تو نخواهیم کرد.»

کد خبر 25704

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha