هشدار افزایش کودک آزاری و خشونت خانگی  در قروه

سرویس کردستان- مسئول اورژانس اجتماعی شهرستان قروه از گزارش 38 مورد آسیب در سه ماه اخیر خبر داد و نسبت به روند رو به افزایشی کودک آزاری و همسر آزاری هشدار داد.

«هومن خالدیان» بعد از ظهر امروز دوشنبه در گفت و گو با خبرگار کردپرس از گزارش و پیگیری 38 مورد آسیب اجتماعی مربوط به 3 ماهه اخیر در شهرستان قروه خبر داد.

به گفته او از این 38 گزارش برای 6 مورد در مرکز مداخله پرونده تشکیل و 32 مورد هم توسط خدمات سیار در همان موقعیت، حل شد.

«خالدیان» بیشترین گزارش را مربوط به کودک آزاری دانست و افزود: در مرکز مداخله از 6 پرونده تشکیل شده 3 مورد مربوط به کودک آزاری، 2 مورد اختلافات خانوادگی، همسر آزاری و اقدام به خودکشی هم هرکدام یک مورد بوده است.

در خدمات سیار هم براساس اظهارات مسئول اورژانس اجتماعی قروه کودک آزاری با 12 مورد در صدر قرار دارد و سپس همسرآزاری با 8 مورد، اقدام به خودکشی و موارد مرتبط به زنان آسیب دیده یا در معرض آسیب هم هر کدام 3 مورد، مواردی که چندان به اورژانس مرتبط نبوده اند اما بررسی شده اند هم 3 مورد، فرار از منزل 2 مورد و والد آزاری هم یک مورد گزارش و در همان محل موقعیت حل شدند.

«هومن خالدیان» در ادامه با اشاره به اینکه گستردگی این آسیب ها در تمامی نواحی شهرستان اعم از روستا و شهر بوده، بیان کرد: در مورد کودک آزاری بیشتر توسط والدین صورت گرفته و رنج سنی کودک آزار دیده حدود 7 تا 15 ساله هستند و برای برخی از کودک آزارها پرونده تشکیل و به مراجع قضایی هم ارجاع شده است.

گرچه براساس آمار کودک آزاری صدرنشین آسیب های اجتماعی است اما آن طور که «خالدیان» می گوید در این مدت اخیر تعداد همسرآزاری به شدت افزایش پیدا کرده، این همسرآزاری بیشتر برای زنان در رنج سنی 30 تا 35 ساله بوده و در بسیاری از موارد با اقدامات مشاوره مستمر پیگیری ها انجام می شود.

با این وجود به نظر می رسد در حوزه آسیب های اجتماعی به ویژه کودک آزاری و خشونت های خانگی همانند همسرآزاری متولیان امر برنامه ای ندارند چرا که هر بار آمار این آسیب ها افزایش می یابد و جالب تر اینکه نحوه آزارها هم با خشونت بیشتری همراه شده است./

* گفت و گو: زیبا امیدی فر

کد خبر 25551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha