سرانه های قروه قربانی مسکن ملی/شهرسازی دنبال زیرساخت نیست

سرویس کردستان- تلاش متولیان شهرسازی قروه برای ساخت مسکن ملی با حذف و یا کاهش سرانه های شهری تا جایی پیش رفته که این بار از «سرانجیک» به «دانشکده صمت» رسیده است.

به گزارش خبرنگار کردپرس، نشست شورای مسکن و شهرسازی قروه در حالی برگزار شد که چالش تعیین زمین در اجرای طرح مسکن ملی در این شهرستان هنوز برجای مانده و شهرسازی هم هر بار دست روی نقطه ای می گذارد که سرانه اساسی به حساب می آید. یک بار کوه تاریخی «سرانجیک» را نشانه گرفت که با مخالفت دیگر نهادها مواجه شد و یک بار فضای سبز را هدف قرار داد و موفق هم شد فضای سبز «شهرک دانش» را بدون در نظر گرفتن جایگزین تبدیل به فضای مسکونی کند و آن شهرک چند هزار خانواری را از نعمت فضای سبز محروم کند و این اواخر هم زمینی در جنوب یکی از شهرک های قروه «ویلاشهر» را انتخاب کرده که از نظر زیرساختی با مشکل مواجه شده و حالا هم دست گذاشته روی فضای آموزش عالی شهرستان یعنی «دانشکده صمت» که باز هم با مخالفت بیشتر اعضای شورای مسکن روبرو گشت.

شهرسازی به خدمات زیرساختی توجه ندارد

سهم قروه از طرح مسکن ملی 9 هزار واحد است که 72 خانوار در فاز نخست ثبت نام کرده اند که در زمینی با کاربری فضای سبز در «شهرک دانش» مراحل ساخت و ساز مسکن را در پیش گرفتند. در فاز دوم از 886 ثبت نامی تعداد 816 نفر واجد شرایط شناخته می شوند که جانمایی زمین این تعداد خانوار بعد از مخالفت با منطقه «سرانجیک» به «جنوب شهرک ویلاشهر» انتقال داده شد و تا بدین جا براساس سخنان رئیس راه و شهرسازی قروه عرصه تملکی و طراحی شهری انجام شده و در آینده نزدیک هم انتخاب پلاک صورت خواهد گرفت.

با توجه به این مسئله به نظر می رسد متولیان راه و شهرسازی فقط به دنبال تأمین زمین و ساخت مسکن به هر قیمتی هستند و آنچه در این میان در نظر نمی گیرند در وهله نخست ایجاد زیرساخت های خدماتی است به طوری که بسیاری از نهادهای خدمات رسان از جمله آب و فاضلاب نسبت به بی توجهی شهرسازی در خصوص زیرساخت ها معترض اند.

در همین زمینه به گفته کارشناسان آبفای شهرستان، برای جنوب شهرک ویلاشهر امکان تأمین آب و زیرساخت های دیگر هزینه بر و سخت خواهد بود و اصلی ترین نکته ای که در این زمینه مطرح می شود این است که مسئولان شهرسازی قبل از تعیین هرگونه زمینی از نهادهای خدمات رسان استعلام نمی گیرند که آیا می شود در زمین تعیین شده خدمات زیرساختی را ایجاد کرد یا نه؟

گویا مسئولان شهرسازی فاجعه انفجار صخره «سرانجیک» برای زیرساخت های مسکن مهر را فراموش کرده اند که به دنبال تکرار وضعیت نابسامان دیگری هستند!

شهرسازی به دنبال فضای آموزش عالی

کاربری زمین دیگر موردی است که متولیان شهرسازی چندان مدنظر قرار نمی دهند. در واقع طبق قانون اگر هر فضایی تغییر کاربردی داده می شود باید در نقطه ای دیگر جایگزین آن فضا را در نظر بگیرند، مسئله مهمی که هرگز مورد توجه قرار نگرفته و تمامی تغییر کاربری هایی که در قروه انجام شده بدون جایگزین بوده است.

در این میان زمین با کاربری آموزش عالی که شهرسازی روی آن دست گذاشته مربوط می شود به بخشی از «دانشکده صنعت و معدن» قروه واقع در «میدان بلال»؛ زمینی که ابتدا جزو سرانه درمانی بود و از فضای درمانی تبدیل شد به آموزشی! موردی که تا به این لحظه علت این تغییر کاربری به طور شفاف عنوان نشده و حالا شهرسازی به دنبال آن است که بار دیگر کاربری این فضا را تغییر و به مسکونی تبدیل کند.

بهانه ای که رئیس راه و شهرسازی قروه در این زمینه مطرح می کند این است که فضای آموزشی جنب «دانشکده صنعت و معدن» سال هاست بلااستفاده مانده و دانشکده هم چندان نیاز به گستردگی ندارد و بهتر است تغییر کاربری داده شود، این در حالی است که براساس اطلاعات از قبل داده شده توسط پیمانکار «دانشکده صمت»؛ طرح توسعه این پروژه وجود دارد و می توان از فضای موجود برای توسعه فازهای دیگر دانشکده استفاده کرد؛ حال چگونه است که رئیس شهرسازی قروه به راحتی برای «دانشکده صمت قروه» برنامه ریزی می کند و حتی تعریف آن را هم از «دانشکده» به «آموزشکده» تغییر می دهد؟!

مخالفت شورای مسکن با کاهش سرانه

بعد از اعلام اینکه یکی از زمین های مدنظر مسکن ملی مربوط می شود به فضای آموزش عالی؛ معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار شهرستان قروه به صراحت با این تغییر کاربری مخالفت کرد و گفت: حذف سرانه خطرناک بوده و متأسفانه هر نوع تغییر کاربری که توسط شهرداری انجام شده بدون در نظر گرفتن سرانه اتفاق افتاده است.

«علیرضا عبدی» تغییر کاربری ها بدون در نظر گرفتن سرانه را خیانتی به نسل آینده دانست و افزود: چرا سرانه های فضای سبز و آموزشی و... تغییر داده می شوند در حالی که فضاهایی هستند ناکارآمد در شهر که می توان این فضاها را احصا و استفاده کرد.

مطابق اظهارات او هر نوع برنامه ریزی و طرح توسعه در شهر برای آینده براساس سرانه های مختلف در شهر در نظر گرفته می شود و اگر سرانه ها کاهش یابند در آینده مشکلات فراوانی پیش خواهد آمد.

باتوجه به سخنان «عبدی» تعداد بیشتر اعضای شورای مسکن هم مخالفت خود را با تغییر کاربری فضاهای آموزشی و دیگر فضاهای مهم در سطح شهر اعلام کردند.

سرانه های قروه را قربانی مسکن ملی نکنید

اینکه مسکن ساخته شود و بسیاری صاحب خانه شوند و از اجاره نشینی درآیند خوب است اما آیا برای اجرای این طرح باید سرانه های قروه همانند سرانه فضای سبز یا آموزشی یا ورزشی و ... را قربانی کرد؟! پس توسعه شهر چه می شود؟ مگر شهرها فقط باید مسکونی باشند؟ آیا مردم به فضاهای ورزشی و سبز و تاریخی نیاز ندارند؟!

متولیان شهرسازی روندی را که در پیش گرفته اند به قیمت نابودی تنفس زندگی در قروه تمام می شود و این خطر بزرگی است که آینده این شهر را درهم تنیده، لذا بهتر است به جای تلاش برای کاهش و حذف سرانه ها کمی دقیق تر به واکاوی زمین های اطراف شهر بپردازند و دست از سر زندگی نرمال این شهر بردارند./

در این زمینه بیشتر بخوانید:

- پای مسکن ملی روی «سرانجیک» قروه/تکرار کوه خواری برای خانه سازی!

* گزارش و عکس: زیبا امیدی فر

کد خبر 25422

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha