بیانیه ای هشدارآمیز در خصوص ادامه بی مدیریتی حوزه پسماند قروه

سرویس کردستان- سمن ها و تعدادی از خبرنگاران رسمی شهرستان قروه در بیانیه ای نسبت به انباشت مجدد زباله در حوضه آبخیز جنیان در ابتدای جاده روستای اوریه هشدار داده و خواستار جلوگیری از تکرار فاجعه ای جدید شدند.

در این بیانیه آمده است:

* با توجه به تذکرات و هشدارهای علمی و تخصصی چندین و چندباره سمن ها، خبرنگاران و کارشناسان محیط زیست سطح شهرستان قروه در خصوص خطرات زیست محیطی حوضه آبخیز رودخانه جنیان، متأسفانه شاهد انباشت دوباره و غیراصولی و غیرقانونی زباله های شهری در حاشیه این رودخانه در مسیر جاده روستای اوریه هستیم که این اقدام موجب نگرانی جدی اهالی ۲۱ روستای اطراف و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در حوزه محیط زیست شده است. لذا سازمان های مردم نهاد و تعدادی از خبرنگاران رسمی؛ ضمن هشدار در خصوص خطرات جانی ناشی از این موضوع، هرگونه بی تفاوتی مسئولان و ارگان های مرتبط را نخواهند پذیرفت و تلاش جهت حفظ سلامت مردم را بالاتر از هرچیزی می دانند.

* شهرستان قروه سال هاست با بحران بی آبی و خشکسالی و افت آبخوان ها در کنار آلودگی آب دست و پنجه نرم می کند و انباشت زباله در حوضه های آبخیز در این چند سال از رودخانه جنیان گرفته تا دیوزند و هم اکنون هم در منطقه ای دیگر از جنیان باعث نفوذ شیرابه در آبخوان های زیرزمینی و تشدید بحران بی آبی در این شهرستان می شود. لذا نگرانی در این زمینه بسیار جدی بوده و می طلبد مسئولان امر هرچه سریع تر مانع تخلیه زباله در این حوضه آبخیز که سال گذشته با مخالفت محیط زیست و امور آب همراه بود، شوند و آن منطقه را بلافاصله قبل از هرگونه نفوذ شیرابه به زمین، پاکسازی نمایند.

* فعالان اجتماعی و زیست محیطی به همراه تعدادی از خبرنگاران رسمی شهرستان قروه با تأکید بر محرز بودن اقدامات ادامه دار ناشی از بی تدبیری در مدیریت زباله و پسماند در رودخانه جنیان؛ از فرماندار، اعضای شورای شهر، شهردار و سایر مسئولان مربوط تقاضامند است رویه بی اعتنایی و کم اهمیت جلوه دادن این موضوع را کنار گذاشته و فارغ از هرگونه منافع و جدل های شخصی و گروهی؛ ضمن ایجاد بستری تخصصی برای مدیریت پسماند به فکر حفظ سلامتی جان مردمان شریف دیارمان با حفاظت از محیط زیست و آبخوان های منطقه باشند./

«سازمان های مردم نهاد و جمعی از خبرنگاران رسمی شهرستان قروه»

1400/09/25

کد خبر 23475

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha