تهدید فرونشست زمین در آذربايجان غربى

سرویس آذربايجان غربى- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: برداشت های غیرمجاز دلیل اصلی فرونشست ها در استان است و این امر به خاطر کاهش سهم بخش کشاورزی از آب سدها اتفاق افتاده، موضوعی که باید مدیریت می شد اما با کمبود بودجه مواجه هستیم.

به گزارش کردپرس، از آب منطقه ایی؛ یاسر رهبردین از کسری آبخوان و اضافه برداشت ۳۲ میلیون مترمکعبی آب از چاه های استان خبرداد و بیان کرد: فرونشست در دشت سلماس در شمال آذربایجان غربی به عنوان دشت ممنوعه، فوق بحرانی است.

او افزود: این کسری طی حدود ۳۰ سال گذشته به ۹۳۰ میلیون مترمکعب کسری آبخوان رسیده ولی اقداماتی برای بهبود این وضعیت انجام داده ایم که برخورد با چاه های غیرمجاز و برداشت های غیرمجاز در همین راستا در دستور کار قرار گرفت و ۱۸۰ میلیون مترمکعب بهتر شد و کسری مخازن آب زیرزمینی در استان به ۷۵۰ میلیون مترمکعب رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی تصریح کرد: فرونشست در دشت سلماس در شمال آذربایجان غربی به عنوان دشت ممنوعه، فوق بحرانی است که در راستای بهبود این وضع، سد زولا را در مدار آب شرب سلماس آورده ایم و میزان مصرف سالانه حدود ۱۴ میلیون مترمکعب کمتر شده، البته با نصب کنتورهای هوشمند حجمی، آب کشاورزی را هم در منطقه مدیریت می کنیم.

رهبردین با اشاره به اینکه برداشت های غیرمجاز دلیل اصلی این فرونشست هاست، گفت: در کل استان برداشت آب از منابع زیرزمینی، کیفیت آب را پایین آورده است و این امر نیز به خاطر کاهش سهم بخش کشاورزی از آب های سدهاست که البته باید این امر، مدیریت می شد و زیرساخت های این امر اجرایی می شد که در این خصوص با کمبود بودجه مواجه هستیم.

به گزارش کردپرس، در سال های اخیر و در راستای سیاست های ستاد احیای دریاچه ارومیه سالانه ۸ درصد از سهمیه کشاورزی استان‌ آذربایجان غربی کاهش یافت، به شرطی که آبیاری مدرن را ایجاد کنند اما نه تنها شاهد ایجاد تجهیزات آبیاری مدرن در پایین دست سدها نبودیم؛ بلکه سهمیه آب کشاورزی هم کاهش پیدا کرد.

کد خبر 22930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha