اختلافات بین مذاهب اسلامی با ابزار گفتگو از بین می رود

سرویس کردستان - رئیس دانشگاه پیام نور کردستان گفت: اختلافات بین مذاهب اسلامی را باید با ابزار گفتگو و در راستای ایجاد وحدت و انسجام از بین برد.

به گزارش کرد پرس، یعقوب احمدی در نشست هم اندیشی فرهیختگان حوزه و دانشگاه که با موضوع «نقش استراتژی تقریب در تحقق وحدت اسلامی و رسالت حوزه و دانشگاه» در کامیاران برگزارشد، به تبیین بحث تقریب در تحقق وحدت اسلامی و رسالت حوزه و دانشگاه از دیدگاه علم جامعه شناسی و راه های رسیدن به وحدت پرداخت.

وی با اشاره به اینکه اختلافات مذهبی برخلاف دیدگاه های رایج صرفا مختص به کشورهای اسلامی نیست، افزود: کشتار و اختلافات خونین در تمامی ادیان به خصوص در جامعه غربی وجود داشته است.

رئیس دانشگاه پیام نور کردستان اظهار کرد: مسلمانان اعم از سنی و شیعه در مباحث معرفتی اختلافات چندانی با هم ندارند و زمینه و قرابت های فراوانی بین آنها وجود دارد.

احمدی نبود دانش و نداشتن توانایی استدلال را منجر به ایجاد اختلاف و خونریزی و کشتار دانست و ادامه داد: باید با ابزار گفتگو از طریق دانش و استدلال اختلافات بین مذاهب اسلامی را در راستای وحدت و یکپارچگی از بین برد.

وی با بیان اینکه وحدت به معنای یکی شدن و ادغام شدن نیست بلکه به معنای یکپارچه شدن است، یادآور شد: مسلمان ها باید یکپارچه شوند لذا وحدت به عنوان یک مساله کلیدی باید توسط روحانیون و جامعه دانشگاهی دنبال شود چراکه این افراد رسالت آگاه کردن مردم در راستای کاهش اختلافات را برعهده دارند.

فرماندار شهرستان کامیاران هم در این نشست با اشاره به اینکه موضوع تقریب با توجه به اختلافات موجود در جهان اسلام موضوع مهمی است، بیان کرد: تاکنون بزرگان اهل تسنن و تشیع در راستای ایجاد وحدت گام های موثری برداشتند و این مهم باید استمرار داشته باشد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور استان کردستان هم در این نشست به تبیین بحث راهبردی تقریب و نقش آن در وحدت اسلامی با تاکید ویژه بر نقش دانشگاه و حوزه پرداخت.

حجت الاسلام مهدی طهماسبی گفت: پیامبر اکرم (ص) که خودشان بانی و باعث ایجاد وحدت در جامعه اسلامی بودند هیچگاه موافق مسایلی مانند کشتار انسان های بیگناه نبوددند.

کد خبر 22000

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha