گیاه روغنی کاملینا برای نخستین بار در مهاباد کشت شد

سرویس آذربایجان غربی- مدیر جهادکشاورزی مهاباد گفت: گیاه روغنی کاملینا برای نخستین بار در سطح ۴ هکتار از مزارع منطقه مکریان شرقی این شهرستان کشت شد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، جعفر ایمانیان اظهار کرد: مراحل آماده سازی برای کشت ۱۱ هکتار دیگر از مزارع دیم این شهرستان نیز انجام شده و به زودی این سطح از مزارع هم به زیر کشت این نوع گیاه روغنی خواهد رفت.

او ادامه داد: گیاه کاملینا از قابلیت بسیار خوبی برای کشت در مزارع دیم شهرستان برخوردار است و با کشت این بذر در مزارع و با توجه به میانگین نرمال بارندگی منطقه پیش‌بینی می شود میانگین برداشت این محصول ۸۰۰ تا هزار و ۳۰۰ کیلوگرم در سطح هر هکتار باشد.

مدیر جهادکشاورزی مهاباد افزود: کاملینا از جمله گیاهان دانه روغنی مقاوم به خشکی و سرما است که در برابر آفات و بیماری ها از مقاومت قابل توجهی برخوردارست.

ایمانیان با اشاره به امکان کاشت و برداشت مکانیزه این محصول گفت: کاملینا می تواند محصول مناسبی در چرخه تناوب زراعی غلات دیم باشد و بازده و سودآوری مناسبی در این اراضی داشته باشد.

او قیمت خرید تضمینی این محصول را ۱۶۵ هزار ریال اعلام کرد و گفت: قیمت بذر کاملینا رقم سهیل جهت کشت هم ۳۰۰ هزار ریال برای هر کیلوگرم تعیین شده است که برای کشت هر هکتار هفت تا ۱۰ کیلوگرم بذر مورد نیاز است.

مدیر جهاد کشاورزی مهاباد افزود: با توجه به پتانسیل برداشت حدود هزار کیلوگرم این رقم در هکتار، درآمدی مناسبی برای کشاورزان به همراه دارد که در صورت امکان آبیاری تکمیلی در مرحله تشکیل دانه در عملکردهای بالاتر هم قابل برداشت است.

او تاکید کرد: با توجه به جدید بودن کشت این محصول در منطقه توصیه می شود که کاملا با هماهنگی و نظارت کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی تمام مراحل کشت ، داشت و برداشت این محصول انجام گیرد.

کد خبر 20583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha