دریاچه ارومیه تا پایان پاییز از نقشه کشور محو می‌شود!

سرویس آذربایجان غربی- کارشناس بحران‌های محیطی و عضو انجمن مخاطرات محیطی و توسعه پایدار ایران گفت: برخلاف ادعای وزارت نیرو مبنی بر این که خبرهای خوبی درباره احیای دریاچه ارومیه در راه است، وضعیت دریاچه اسف‌بار است و تا پایان پاییز امسال ممکن است دریاچه ارومیه از روی نقشه جغرافیایی ایران حذف شود.

به گزارش کردپرس، دریاچه ارومیه زمانی نگین فیروزه ایی شمال غرب ایران بود، اما اکنون علیرغم سال ها تلاش بیهوده ستاد احیای دریاچه ارومیه و دولت های قبلی، شوره زاری است که گاه و بی گاه با ورود حجمی از آب نفسی تازه می کند اما در هرم گرما دوباره نفسش بند می آید و به سرفه می افتد، از درد نامدیریتی ها.

محمدرضا محبوب‌فر، کارشناس بحران‌های محیطی و عضو انجمن مخاطرات محیطی و توسعه پایدار ایران، با بیان این که باید ریشه تنش‌های آبی استان آذربایجان غربی که دریاچه را تحت تاثیر قرار داده، پیدا کنیم، به اقتصاد آنلاین می‌گوید: وضعیت دریاچه اسف‌بار است و تاکنون اقدام عملی و موثری از سوی وزارت نیرو ندیده‌ایم.

او اضافه می کند: ریشه این تنش‌ها علاوه بر بحث تغییرات اقلیمی کشور، برمی‌گردد به ناکارآمدی برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه و بی‌کفایتی برنامه‌های شرکت مدیریت منابع آب ایران و وزارت نیرو.

این کارشناس توضیح می‌دهد: ما شاهد برخی سدسازی‌های بزرگ بودیم. سدهایی که در منطقه حوزه ابریز دریاچه ارومیه ایجاد شدند ولی فاقد پیوست زیست محیطی و خارج از برنامه جامع آبریزداری بودند. سدها به گونه‌ای احداث شدند که حق‌آبه‌های زیست محیطی تالاب‌ها و خود دریاچه ارومیه را کاملا نقض کرده است.

محبوب‌فر تاکید می کند: در واقع مدیریت منابع آب در استان آذربایجان غربی بیشتر با تکیه بر ذخیره آب و تفکر سازه‌ای بوده است.همین مسئله هم موجب تنش‌آبی در آذربایجان به ویژه حوضه آبریز دریاچه ارومیه شده است.

سطح آب‌های زیرزمینی به طرز معنا داری کاهش یافته است

او بیان می‌کند: جالب این است که اکنون اعلام کردند که قصد دارند دریچه چند سد را باز کنند به سمت دریاچه، درحالی که دریاچه ارومیه نزدیک ۱۶ میلیارد متر مکعب حق‌آبه طلبکار است اما سدها جمعا تا دو میلیارد متر مکعب حق‌آبه را تامین کنند.

کارشناس بحران‌های محیطی و عضو انجمن مخاطرات محیطی و توسعه پایدار ایران می گوید: با این حرف‌ها و راهکارها نمی‌شود دریاچه را احیا کرد. پس دریاچه همچنان بیلان منفی خواهد داشت و با توجه به این که سطح آب‌های زیرزمینی در منطقه هم به طرز معنا داری کاهش پیدا کرده، تا پایان پاییز ممکن است دریاچه ارومیه از روی نقشه جغرافیایی ایران حذف شود، مثل تالاب هامون.

همه برنامه‌های ستاد احیای دریاچه شکست خورد/ پول ها کجا صرف شدند؟

محبوب‌فر می‌گوید: همه برنامه‌های ستاد شکست خورده و میلیاردها تومان پولی که صرف احیای آن شده معلوم نیست کجاست و کسی پاسخگو نیست. حالا هم فاجعه بزرگتر از آن چیزی است که مسئولان می‌گویند و من فکر نمی‌کنم با این وضع بحرانی اب و تنش‌های سیاسی و اجتماعی، دریاچه ارومیه بتواند احیا شود و حتی روز به روزهم به دامنه پسرفت آن نیز اضافه می‌شود.

تا کنون ٦ میلیارد مترمکعب به دریاچه رها سازی شده است

به گزارش کردپرس، حدود ۲ میلیارد مترمکعب از حجم آب دریاچه ارومیه کاسته شده و حجم دریاچه به نصف رسیده است، با این وضعیت حتی اگر هم حق‌آبه دریاچه تا میزان شش میلیارد متر مکعب ، پرداخت شود و پرداخت آن هرساله تداوم داشته باشد، باز دریاچه ارومیه زودتر از ۱۴۰۷ احیا نخواهد شد و آن زمان هم مشخص نیست که احیا به ثبات برسد یا خیر!

از سال آبی ٩٤-٩٣ تا پاییز سال ٩٩، بیش از ٦ میلیارد مترمکعب از سدهای اقماری به سمت دریاچه رها سازی شده، با تکمیل تونل انتقال آب زاب و خطوط انتقال تصفیه خانه های ارومیه و تبریز هم پس از ١٠ سال چیزی حدود ٧ میلیارد متر مکعب (بدون محاسبه تبخیر و پرت آبی) به دریاچه می رسد. در حالی که دریاچه سالانه نیازمند ٣ هزار و ۴۲۶ میلیون مترمکعب آب برای رسیدن به تراز اکولوژیک دریاچه است!

دوباره وعده های الکی و عدم پاسخگویی مسئولان

اخیرا وعده های جدیدی در خصوص برنامه های احیای دوباره به گوش می رسد اما با این وضعیت چندان نمی توان به این وعده ها نیز دلخوش بود.

بر اساس اعلام رسمی؛ تا کنون ١٥هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه های احیای دریاچه ارومیه هزینه شده، اما هر روز حجم و وسعت دریاچه ارومیه بیشتر آب می رود و مشخص نیست این پول ها کجا صرف شده اند؟! تعدادی از نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس خواستار تحقیق و تفحص از عملکرد مالی و اداری ستاد احیا شده اند.

حتی نماینده میاندوآب در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از طرح‌های غلط احیای دریاچه ارومیه گفته است؛ آقایان کلانتری و تجریشی، مسئولان ستاد احیا به خاطر اجرای طرح‌های غلط احیای دریاچه ارومیه باید پاسخگو باشند و محاکمه شوند.

وقتی کلانتری به استاندار آذربایجان غربی گفت: شما حق ندارد اظهار نظر کنید!

طبق روال معمول تا کنون کوچکترین واکنشی از سوی مسئولان ستاد احیای دریاچه در برابر حجم انتقادات موجود دیده نشده است. ستادی که حق آبه کشاورزی و صنعت را در آذربایجان غربی کاهش داد، حق آبه دریاچه ارومیه را برای مصارف شرب و صنعت به آذربایجان شرقی فرستاد و اسمش را هم گذاشت برنامه های ستاد احیای دریاچه!

زمانی هم که استاندار اسبق آذربایجان غربی به این مورد اعتراض کرد، جناب کلانتری، رییس سازمان محیط زیست و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه پرخاشگرانه خطاب به استاندار آذربایجان‌غربی گفت: شما حق ندارید در مورد مصوبات هیات وزیران اظهار نظر کنید و قبل از تغییر در مصوبات نمی‌توانید چنین درخواست هایی داشته باشید!

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

وعده جشن احیا و دریاچه ارومیه، می رود تا به خاطره ها بپیوندد

15 هزار میلیارد تومان خرج شد، اما دریاچه ارومیه آب رفت!

نحوه هزینه کرد بودجه‌های میلیاردی در ستاد احیای دریاچه ارومیه پیگیری شود

طرح تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه کلید خورد

کد خبر 19852

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha