ترنم روحنواز وحدت و تقریب در پاوه

گزارش کردپرس _ روز گذشته به مناسبت میلاد پیامبر اسلام و آغاز هفته وحدت، مسجد قباء شهر پاوه، شاهد یک گردهمایی باشکوه با حضور علمای بزرگ شیعه و سنی استان، چهره های برجسته و دوستداران و شیفتگان پیامبر اسلام بود.

به گزارش کردپرس؛ آیین جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) در پاوه از سال 60 تاکنون همه ساله همراه با دف نوازی ها و مولودی خوانی های زیبای، با حضور هزاران نفر از دوستداران پیامبر رحمت برگزار شده است و شکوه و جلوه این آیین سنتی و معنوی آنقدر چشمگیر بوده که در سال جاری به عنوان یک ملی ثبت شد.
امسال هم هرچند شیوع ویروس کرونا حضور افراد را محدود کرده بود ولی حضور چهره های برجسته و ممتاز استان جلوه ای ویژه به این مراسم بخشیده بود. میزبان این مراسم حاج ماموستا ملا قادر قادری امام جمعه پاوه بود که طی دهه های اخیر از بانیان این جشن باشکوه و از محورهای اصلی و ستونی محکم و استوار برای وحدت و همگرایی میان برادران اهل سنت و اهل تشیع بوده است. یکی از ویژگی های برجسته مراسم امسال حضور چهره های مهم و برجسته استان در این مراسم بود که از جمله آن ها می توان به حضرت آیت الله علما امام جمعه کرمانشاه و نماینده ولی فقیه در استان، نماینده ولی فقیه در دفتر امور اهل سنت کرمانشاه، معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمانشاه، سردار ریحانی فرمانده سپاه نبی اکرم، سردار عظیمی فرمانده قرارگاه نجف اشرف، سردار آسیابانی جانشین فرمانده قرارگاه منطقه‌ای غرب سپاه، فرماندهان بسیج و نیروی انتظامی، فرماندار پاوه، و جمعی روحانیون شیعه و سنی اشاره کرد.

جشنی برای نزدیکی دل های شیعه و سنی

آیت اله علما امام جمعه کرمانشاه و از چهره های روحانی محبوب در میان مردم در این نشست عنوان کرد: امروز خدمت این ماموستای بزرگوار و عزیز هستیم که منطقه را حفظ کرده و نگه داشته است. ماموستا ملاقادر قادری در سال های گذشته جشن میلاد پیامبر را با بسیار باشکوه و با حضور علمایی از عراق، سنندج و کرمانشاه برگزار می کردند و این جشن برای این است که به هم نزدیک باشیم و این بسیار مهم است.

وی گفت: از زمان شیخ طوسی تاکنون راجع به لزوم وحدت میان مسلمین سخن گفته شده است و امام با درست کردن هفته وحدت به این صحبت ها انسجام بخشید‌.

آیت اله عما افزود: علما وارثان پیامبر هستند و همه ما در این هفته وحدت جمع شده ایم تا اسلام و سیره رسول خدا را به همگان معرفی کنیم و آن را زنده نگاه بداریم. همه باید پشت سر رسول خدا حرکت کنند چون پیامبر با منطق و فطرت حرف می زند.

امام جمعه کرمانشاه گفت: حضرت امام (ره) تسلیم کردن قدرت های بزرگ را از اسلام و قرآن فراگرفته است و همه دیدند که یک پیرمرد آمد گفت نه شرق و نه غرب. فقط اسلام.

وی ادامه داد: امام خطاب به آمریکا ابرقدرت و فرعون زمان گفت که آمریکا هیچ غلطی نمی کند و به آن ابرقدرت دیگر هم نامه نوشت و او را دعوت به اسلام کرد. در واقع امام تسلیم کردن قدرت های بزرگ را از اسلام و قرآن فراگرفته است و همه دیدند که پیرمرد آمد گفت نه شرق و نه غرب و فقط اسلام.

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه کرمانشاه تاکید کرد: امام راحل توانست با سرمایه عظیم اسلام و اقتدار معنوی، ۲۵۰۰ سال شاهنشاهی را فرو بریزد.

جنگ اسلام و غرب جنگ عقیدتی است

ماموستا حاج ملاقادر قادری به عنوان میزبان جشن میلاد پیامبر رحمت عنوان کرد: باتوجه وضعیت قرمز کرونا در شهر پاوه قصد داشتیم این مراسم را برگزار نکنیم ولی آیت اله علما و دیگر مسئولان در کرمانشاه از ما درخواست کردند که این مراسم هرچند با یک جمع محدود برگزار شود.

وی در ادامه افزود: تاریخچه جشن میلاد پیامبر (ص) در مناطق کردنشین به ۹ قرن پیش بازمی گردد و طی این مدت به شیوه های مختلف و در قالب سنت های زیبا برگزار شده است و همچنان هم تداوم دارد.

امام جمعه پاوه ادامه داد: در اورامانات و به خصوص مردم پاوه این جشن جایگاه خاصی داشته و در پیش از انقلاب روحانیت اهل سنت در مناسبت هایی مانند این روز مبارک، پیام انقلاب و امام را به گوش مردم می رساندند و ساواک هم ما را با اتهام های واهی دستگیر می کردند.

وی عنوان کرد: بعد از پیروزی انقلاب، جشن میلاد پیامبر حال و هوای دیگری گرفت. در سال ۶۰ با اعلام روزهای ۱۲ تا ۱۷ ربیع اول از سوی امام (ره) به عنوان هفته وحدت این جشن به شکل بسیار گسترده تری برگزار شد و این وحدت میان شیعه و سنی موجب وحشت دشمنان شد.

ملاقادر قادری عنوان کرد: این ایستادگی مردم و اقدامات که انجام شد با حمایت های امام راحل و رهبر انقلاب در توصیه و ارشادات در رابطه با ضرورت تقویت وحدت بسیار ثمربخش بوده و موجب شده است کشور ما مانند افغانستان، عراق و سوریه نشود.

وی یادآور شد: این دعوت به وحدت اعتدال را ایجاد کرده و باعث شده تندروها و سلفی ها به حاشیه بروند و آرامش امروز از برکات این وحدت است.

امام جمعه پاوه با تاکید بر اینکه هر گونه ایجاد تفرقه میان شیعه و سنی همواره از نظر ما محکوم بوده در ادامه گفت: امروز شهرستان پاوه به گفته مسئولین حوزه های مختلف از نظر امنیت فیزیکی و امنیت اجتماعی دارای وضعیت بهتری نسبت به جاهای دیگر دارد و این ثمره وحدت است.

وی یادآور شد: جنگ امروز جنگ عقیدتی است و حضور غربی ها و به خصوص آمریکا با کمک به جریان های داعش و طالبان در افغانستان علیه ما مسلمانان ماست و باید هوشیار و آگاه باشیم و با بیداری در برابر تهدیدات و هجمه ها ایستادگی کنیم.

در دنباله این مراسم آیین مولودی خوانی، دف نوازی و شعرخوانی در وصف و مدح رسول الله با شکوه خاصی برگزار شد.

کد خبر 19555

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha