هفته وحدت فرصتی برای بازخوانی نقاط اشتراک مسلمانان

سرویس کردستان - امام جمعه سنندج گفت: هفته وحدت یادآور اقتدار جهان اسلام و بازگوکننده اصلی نیاز مسلمانان در جهان بوده و امروز نیاز اصلی مسلمانان جهان همدلی, همدلی و وحدت رویه است.

ماموستا فایق رستمی در گفت‌وگو با خبرنگار کرد پرس, با بیان اینکه با توجه به دوراندیشی امام خمینی(ره)، از ۱۲ تا ۱۷ ربیع‌الاول هفته وحدت نامگذاری شده‌است، گفت: یکی‌از دلایل نامگذاری این هفته با هم بودن مسلمانان زیر چتر اسلام است؛ چرا که اسلام کامل‌ترین دین است و همه باید زیر چتر آن جمع و وحدت میان اهل سنت و تشیع همچنان پایدار باشد.

وی افزود: دوراندیشی امام(ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری نتیجه بسیار مطلوبی را به همراه داشته، به طوری که هر سال می‌بینیم در ایام اربعین امام حسین(ع) همه افراد در کنار هم و در کربلا گردهم آمده و اجتماع عظیمی را خلق می‌کنند که یکی‌از آثار آن، وحدت بین مذاهب مختلف است.

امام جمعه سنندج با اشاره به اینکه اتحاد و همبستگی بین مسلمان باعث می‌شود تا دشمنانی‌که با اهداف پوچ قصد تفرقه و اختلاف بین مسلمانان را دارند، مأیوس شوند، اظهار کرد: هفته وحدت تحکیم پیوند بین مسلمانان شیعه و سنی است که بزرگداشت آن توطئه‌های دشمنان را خنثی می‌کند.

ماموستا رستمی ادامه داد: این وحدت و همدلی باعث ناامیدی و عقب‌نشینی دشمنان می‌شود؛ چرا که هفته وحدت نماد گره خوردن و تحکیم پیوند مسلمانان با یکدیگر است و بزرگداشت آن توطئه‌های دشمنان را خنثی می‌کند.

وی یادآور شد: وجود پیامبراسلام(ص) برای بشریت سراسر رحمت است و خداوند متعال با بعثت آن حضرت، به انسان‌ها منت نهاد و ما باید رفتارهای شایسته نبوی را در خودمان تقویت کنیم تا بتوانیم انقلاب اسلامی را پیش ببریم زیرا انقلاب بر مبنای فرهنگ، اصول و ارزش‌ها بنا نهاده شده و تنها راه تداوم آن حسنات اخلاقی نیکوست.

امام جمعه سنندج با بیان اینکه هفته وحدت یادآور اقتدار جهان اسلام و بازگو کننده اصلی نیاز مسلمانان در جهان است و امروز وحدت و اتحاد نیاز اصلی مسلمانان جهان است، بیان کرد: کمااینکه ریشه همه بدبختی‌ها تفرقه است و دشمن تلاش دارد تا روز به روز میان امت اسلامی تفرقه و جدایی بیندازند تا بهتر بتواند بر آنها سلطه پیدا کند و به منافع خود برسد اما تنها راه بازگرداندن عزت و عظمت مسلمانان وحدت و اتحاد است و آن‌ها می‌توانند با الگو گرفتن از آن حضرت توطئه دشمن در راستای تفرقه و اختلاف را خنثی کنند.

ماموستا رستمی با اشاره به اینکه امروزه با توجه به جنگ‌های نیابتی که از جانب استکبار جهانی در زمینه تضعیف وحدت میان مسلمانان انجام می‌شود؛ وحدت، اتحاد و انسجام اسلامی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، گفت: بالاترین خطر برای انقلاب و نظام تفرقه و اختلاف بوده، که خیانت به نظام، کشور و مردم است و هرکسی در مسیر تفرقه قرار بگیرد فریب خورده شیطان و در مسیر دشمن حرکت می‌کند.

وی اظهار کرد: رسول گرامی اسلام(ص) واقف بود که اگر ‌بین مسلمانان وحدت و انسجام اسلامی باشد آنها در عرصه‌های مختلف پیروز می‌شوند؛ کمااینکه در طول تاریخ شاهد بودیم دامن زدن به اختلاف‌ها و ایجاد تفرقه و چند دستگی منجر به شکست مسلمانان در ‌برابر دشمنان شده است.

امام جمعه سنندج افزود: با توجه به اینکه دشمنان با ایجاد گروه‌های تروریستی و تکفیری به‌دنبال ایجاد تفرقه و اختلاف بین مسلمانان هستند؛ لذا می‌طلبد از فرصت هفته وحدت برای تقویت وحدت بین امت اسلام بهره گرفت و از فرصت هفته وحدت با هوشیاری، برای روشنگری و بصیرت بین مسلمانان بهره گرفته شود.

ماموستا رستمی با اشاره به این‌که نکته حائز اهمیت این است که امروز پرداختن به تعصب‌های بی‌جای قومی و قبیله‌ای یکی‌از مهم‌ترین موانع تحقق وحدت است، ادامه داد: در مقابل اشتراکات مسلمانان حول محور قرآن و پیامبر اکرم(ص) محور وحدت جهان اسلام است و تحقق آن در واقع مانع اصلی ضربه زدن دشمنان به امت اسلامی و دست‌یابی آن‌ها به اهداف استکباری می‌شود.

وی یادآور شد: یکی‌از اقداماتی که پیامبر اکرم(ص) در مدینه انجام داد انعقاد عقد اخوت بین مسلمانان بود که این امر بیانگر مسئله وحدت است، پیامبر اسلام(ص) فرمود مهاجر و انصار و سیاه‌پوست و سفیدپوست با هم عقد اخوت و برادری بستند و این برای همه مسلمانان درس وحدت است و امروز نیز مسلمانان شیعه و سنی با وحدت، اتحاد و برادری می‌توانند ترفندهای دشمنان را خنثی کنند.

امام جمعه سنندج با اشاره به این‌که هفته وحدت نماد همدلی، اخلاق‌محوری و عظمت مسلمین و برادری شیعه و سنی است، بیان کرد: می‌توان گفت هفته وحدت نماد پیمان با راه و روش اسلام و خط امام و رهبری است و این هفته را می‌توان نماد از بین رفتن تعصبات و فرقه‌گری‌ها دانست.

ماموستا رستمی گفت: هفته وحدت به این معناست که شیعه و سنی باید در مشترکات با هم وحدت و انسجام داشته باشند و جهت زدودن اختلافات و همچنین مقابله با دشمن مشترک یعنی صهیونیست، وهابیت و تکفیری‌ها اقدام کنند.

وی اظهار کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان اسلام متوجه شدند اگر بین مسلمانان وحدت شکل بگیرد استکبار و صهیونیست با مشکل مواجه خواهند شد، لذا با خرج هزینه‌های هنگفت سعی کردند بین شیعه و سنی تفرقه و اختلاف بیندازند تا بتوانند به اهداف پلید خود که همانا تسلط بر کشورهای اسلامی است، دست یابند و همه ما از هر قوم، گروه و قبیله‌ای چه شیعه و چه سنی امروز باید مراقب باشیم با تعصبات بی‌جای خود، یاری‌گر دشمن در ایجاد اختلاف و تفرقه بین امت اسلامی نباشیم.

امام جمعه سنندج افزود: نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت بوده این است که نباید انتظار داشته باشیم اهل سنت شیعه شوند و یا شیعه سنی، بلکه باید مسلمانان شیعه و سنی با هم متحد شده و محوریت این اتحاد نیز قرآن و سنت پیامبر اعظم(ص) باشد و همواره نسبت به این قضیه واقف باشیم که اختلافات قومی و مذهبی، نقش وهابیت در تفرقه‌افکنی بین شیعه و سنی، فاصله گرفتن مسلمانان از تعالیم وحی و اختلاف‌افکنی کشورهای استکباری ازجمله اسرائیل، انگلیس و آمریکا از عواملی است که باید جهت جلوگیری از تضعیف وحدت شیعه و سنی مورد توجه قرار بگیرد.

کد خبر 19441

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha