جنگنده اف -16، معضل جدید روابط آمریکا و ترکیه

سرویس جهان- برخی کارشناسان عدم توجه آمریکا به درخواست ترکیه برای خرید جنگنده های اف 16 را عامل هرچه بیشتر نزدیک تر شدن آنکارا به روسیه می دانند که می تواند تنش در روابط ترکیه و آمریکا را بیشتر کند.

به گزارش کردپرس، دولت ترکیه اخیرا از دولت آمریکا خواسته است 40 فروند جنگنده اف 16 به همراه 80 کیت برای ارتقا جنگنده های موجود از این نوع در آشیانه های ارتش ترکیه را به آنکارا بفروشد. تنها واکنشی که آمریکا به این درخواست داده این است که این درخواست باید به اطلاع کنگره برسد؛ کنگره ای که اکنون به دلیل خرید های نظامی ترکیه از روسیه بویژه خرید سیستم دفاع موشکی اس 400 از این کشور خشمکین است و مجازات های تحریمی علیه این کشور وضع کرده است.

نشریه فایننشال تایمز پاسخ مثبت واشنگتن به درخواست ترکیه را به نفع صنایع نظامی آمریکا و بهبود روابط غرب با ترکیه می دانند زیرا از نزدیک تر شدن هرچه بیشتر ترکیه به روسیه نگران هستند.

آلپر کاسکون، دیپلمات سابق دولت ترکیه و پژوهشگر کنونی اندیشکده کارنگی معتقد است درخواست تازه ترکیه از دولت جو بایدن یک فرصت جدید است و تضمین کننده ادامه ارتباط صنایع دفاعی ترکیه با کشورهای غربی است.

اما فایننشال تایمز یادآوری کرده است که نقش کنگره آمریکا در پاسخ مثبت به درخواست ترکیه تعیین کننده است و به دلیل نقض حقوق بشر و نقش مخرب ترکیه علیه کردهای سوریه که متحد آمریکا محسوب می شوند، ممکن است کنگره جلوی این قرارداد را بگیرد.

آرون استین، مدیر برنامه خاورمیانه در اندیشکده تحقیقات روابط خارجی در فیلادلفیا معتقد است کنگره مانع اصلی امضای قرارداد فروش جنگنده اف 16 آمریکا به ترکیه خواهد بود. او معتقد است کنگره خواهان پایان خریدهای نظامی ترکیه از روسیه خواهد شد اما ترکیه تحت رهبری اردوغان این امتیاز را به آمریکا نمی دهد.

این نشریه با یادآوری سخنان اردوغان مبنی بر تمایل ترکیهه برای خرید تعداد بیشتری از سیستم دفاعی اس 400 از روسیه نوشت: متمایل شدن دولت جو بایدن به سمت اردوغان نمی تواند جلوی خریدهای بعدی ترکیه از روسیه را بگیرد.

یکی از دیپلمات های غربی به فایننشال تایمز گفته است ترکیه در صورت خودداری آمریکا از فروش اف 16 به این کشور به خرید جنگنده از روسیه و چین روی خواهد آورد. آنها باید این خلاء را پر کنند.

استیون کوک، پژوهشگر اندیشکده شورای روابط خارجی معتقد است قرار داد فروش جنگنده اف 16 آمریکایی به ترکیه امضا نخواهد شد. او درباره علت مخالفت آمریکا با فروش اف 16 به ترکیه، در صفحه توییتر خود نوشت: واشنگتن کوچکترین تمایلی برای فروش تسلیحات به ترکیه ندارد. ترکیه باز هم در مورد واشنگتن برداشت اشتباه کرده است.

این نشریه با یادآوری این که یونان، رقیب ترکیه در حال خرید جنگنده های رافال فرانسه و جنگنده نسل سوم اف 35 از آمریکاست، تلاش ترکیه برای ارتقا ناوگان هوایی این کشور را قابل توجیه دانسته است اما مشکل این است که ترکیه از روند تولید اف 35 کنار گذاشته شد و حتی آمریکا چند فروند اف 35 فروخته شده به ترکیه را -با وجود پرداخت پول آن- تحویل نداد.

فایننشال تایمز تشدید تحریم های آمریکا علیه ترکیه در صورت خریدهای بیشتر نظامی از روسیه، از جمله در مورد جنگنده ها را بعید ندانسته است که ممکن است تنش میان دو کشور تشدید کند.

کد خبر 19335

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha