افزایش اعتراض به قطعی آب در قروه/مردم: آبفا پاسخ گو نیست!

سرویس کردستان- بحران مدیریت آب در قروه مدتی است از روستاها به داخل شهر رسیده و افزایش اعتراضات مردمی را در پی داشته به طوری که منجر به تجمعات مختلف در آبفای شهرستان شده است.

به گزارش خبرنگار کردپرس، هر سال تابستان وضعیت آب در شهرستان قروه بحرانی تر می شود. بحرانی که از تغییرات اقلیم و خشکسالی شروع شده و به برداشت های بی رویه آب از منابع زیرزمینی می رسد و در نهایت هم از فرسودگی شبکه های آبرسانی پرده بر می دارد و البته در بخشی هم با آلودگی بی حد، دست و پنجه نرم می کند.

این وضعیت در حالی است که هر سال با وعده انتقال آب دل ها خوش می شود اما تا به این لحظه وعده ها آن گونه که باید محقق نشده اند.

جدای از معضل وعده انتقال آب، مشکلی که در قروه بیشتر نمود دارد ضعف مدیریتی است. مدیریتی که این روزها مورد اعتراض بیشتر مردم قروه قرار گرفته و پاسخ روشنی هم داده نمی شود و در واقع باید گفت این شهرستان بیشتر از اینکه از بحران کمبود آب رنج ببرد از بحران مدیریت آب رنج می برد.

بهارلو؛ شبکه فرسوده و قطعی مکرر آب

مدتی پیش تعدادی از معتمدین و شورای شورای روستای بهارلو به نمایندگی از اهالی روستا در اعتراض به قطعی مکرر آب در اداره آبفای قروه تجمع کردند. آنچه روستاییان می گفتند این بود که به دلیل فرسودگی شبکه آبرسانی در بهارلو آب داخل لوله رسوب می کند و دیگر آبی به روستا نمی رسد. موردی که خود رئیس آبفای قروه هم آن را تأیید کرد.

در همین زمینه به گفته رئیس شورای بهارلو سال هاست این وضعیت رسوب و گرفتگی لوله ها پیش می آید و هر بار هم از طرف آبفای قروه وعده شنیده می شود یکبار وعده رسیدگی می دهند و یکبار می گویند اعتبار نیست و نمی توان کاری کرد و حتی گاهی اوقات هم بی تفاوت از این وضعیت می گذرند و این بار هم در واکنش به تجمع صورت گرفته «جبار کلوندی» تنها این پاسخ را داشت «اعتراض شما را قبول دارم اما اعتبار نیست و از استان باید بررسی شود و این مشکل تنها مربوط به روستای بهارلو هم نمی شود. بسیاری از روستاها با فرسوده بودن شبکه و کمبود آب مواجه هستند.»

این پاسخ در حالی است که «کلوندی» از یک طرف سخن از اصلاح شبکه و رفع مشکل آبرسانی به روستاهای شهرستان در رسانه های مختلف می گوید و از طرف دیگر در برابر پاسخ خبرنگار کردپرس و اعتراض اهالی روستای بهارلو به افزایش روستاهایی که درگیر بحران آب شده اند اعتراف کرد.

این همه سخن ضد و نقیض از طرف رئیس آبفای قروه که البته تازگی هم ندارد نشان از ضعف مدیریتی و نبود اطلاعات آماری مشخصی دارد که گویا قرار هم نیست رفع گردد.

مگر ممکن است مطابق اظهارات «کلوندی» چاه حفر گردد، شبکه آبرسانی در بعضی از نقاط اصلاح شود و حتی تنظیمات شبکه هم تغییر کند و به جای اینکه تعداد آمار روستاهای درگیر بحران آب کاهش یابد روز به روز بیشتر هم شوند؟! چطور می شود با اقداماتی که آبفای قروه مدعی است انجام داده و مدام روی آن مانور می دهد آمار روستاهای درگیر بحران آب از 42 روستا به 45 و بعد 47 و حالا هم 57 روستای دیگر اضافه شده باشد؟! حتی با فرض پیک مصرف هم باز با ادعای اقدامات انجام شده نباید تعداد تا این اندازه روند افزایشی می داشت!

مالوجه؛ شهر جدید بدون آب

اعتراض دیگر مربوط به شهر جدید مالوجه در بخش دلبران است. شهری که مدت هاست از کمبود آبی رنج می برد. کمبود آبی که به گفته اهالی این شهر گاهی به محلات پایین می رسد اما برای محلات بالا همیشه ناز می کند.

اعتراض به این وضعیت در روز به رسمیت شناختن مالوجه به عنوان شهر، در مقابل مسئولان همانند فرماندار و رئیس آبفا و نماینده اعلام شد و اینجا هم با پاسخ نامشخص رئیس آبفای شهرستان همراه بود.

«جبار کلوندی» در برابر اعتراض مردم که می گفتند آب نداریم و در طول روز تنها دو ساعت آب هست، پرسید «آیا وضعیت نسبت به سال قبل تغییر نکرده؟ آیا قطعی مثل پارسال است؟!» سؤالی که با پاسخ منفی اهالی مالوجه مواجه شد به طوری که حتی اعلام کردند وضعیت بهتر نشده هیچ! بدتر هم شده است.

از یک طرف معلوم نیست رئیس آبفا چرا امسال را با سال قبل مقایسه می کند و از طرف دیگر هم پاسخ اعتراض مردمی که در گرمای طاقت فرسای تابستان از نبود آب می نالند قیاس سالانه نیست بلکه بررسی معضل است. معضلی که گویا متولیان امر تصمیم ندارند به آن رسیدگی کنند.

جهادگران؛ شهرکی با قطعی مکرر آب

اعتراض به کمبود و قطعی مکرر آب از مالوجه و بهارلو به داخل شهر قروه می رسد. این بار صدای تعدادی از شهروندان ساکن در شهرک جهادگران به قطعی مکرر آب بلند شده است. شهرکی نرسیده به ناحیه منفصل شهری قلعه که به گفته اهالی آنجا مدت دو تا سه ماه است به طور مرتب هر روز با قطعی آب مواجه می شوند.

ساکنان این شهرک 11 ساله هم از پاسخ گو نبود رئیس آبفای قروه و بی توجهی به مشکل آنان اعتراض دارند. مشکل این شهرک این است که در یک بازه زمانی آب به رویشان قطع می شود. مدتی در طول روز این قطعی را داشتند که با اعتراض به آبفا زمان قطعی به شب تغییر پیدا کرده و از ساعت 22 شب تا 8 صبح قطعی آب دارند. این بازه زمانی هم برای اهالی این شهرک مشکل ساز است چرا که بسیاری تا پاسی از شب سرکار هستند آن هم در این تابستان و شب هنگام وقتی می آیند استراحت کنند و دوشی بگیرند آب ندارند.

مطابق گفته های ساکنان شهرک آبفای قروه علت نبود آب را به قطعی برق ربط می دهند این در حالی است که برق در نقاط دیگر شهر هم می رود اما بیشترین قطعی آب به این شهرک باز می گردد.

اهالی شهرک جهادگران همچنین از اینکه این قطعی ها از قبل اطلاع رسانی نمی شود هم شاکی بودند و می گفتند که حداقل اطلاع بدهند که مردم آمادگی اش را داشته باشند.

آنان با انتقاد از بی اطلاعی مسئولان استان از قطعی آب در شهر به این نکته اشاره کردند که رئیس آبفای قروه تا زمانی که فرماندار یا نماینده مجلس به او نگویند حاضر به پذیرش مردم و پاسخ گویی نیست و آیا این برخورد درست است؟!

آن طور که ساکنان شهرک جهادگران می گویند توضیح آبفا این است که چون شهرک نزدیک به ناحیه قلعه قرار دارد ناچارند آب این منطقه را قطع کنند تا آب به قلعه برسد اما وقتی خود مردم شهرک پیگیر این موضوع می شوند ارتباط این موضوع با قلعه را بی دلیل می دانند. چرا که در ناحیه قلعه به گفته اهالی اصلاً قطعی آب ندارند.

ساکنان شهرک تنها یک سؤال دارند علت این قطعی آب چیست و چرا کسی پاسخ گو نیست؟!

قطعی برق یا بی تدبیری

نمی توان تمام مشکل آب را به قطعی برق ارتباط داد در این بین بخشی از این وضعیت بحرانی به ضعف مدیریتی و نبود برنامه هم باز می گردد. نمونه بارز این وضعیت را می توان در ماجرای قطعی آب دلبران در چند سال پیش دید که آن زمان رئیس آبفا تمام مشکل را در قطعی برق دانست اما بعد از پیگیری فرماندار وقت و حضور میدانی خبرنگاران مشخص شد فرسودگی شبکه آبرسانی علت اصلی کمبود آب در دلبران است نه قطعی برق!

حالا اعتراض به این وضعیت قطعی مکرر آب از بهارلو و مالوجه و شهرک جهادگران گذشته و به قاورمه دره و شهرک های دیگر منجمله بعثت و آونگان و مابقی نقاط شهر هم رسیده و همچنان متولیان حوزه آب بی توجه به اعتراضات مردمی پیش می روند و پاسخگویی از جانب مسئولان ارشد شهرستان هم دیده نمی شود!

درباره بحران آب در قروه بیشتر بخوانید:

- کولبری آب در 42 روستای قروه/بی آبی زیر چتر آلودگی

- رنج قروه از خشکسالی/نجات مایه حیات زیر دندان وعده ها

- پای خشکسالی روی گلوی کشاورزی قروه/غمی از نبود مایه حیات

- حقیقت ماجرای «تأمین آب 20 روستای قروه»/مشکل رفع نشده

- هشدار نابودی سفره های زیرزمینی/اضافه برداشت از آبخوان ها متوقف شود

- هشدار افزایش کمبود آب در قروه/پروژه انتقال همچنان نامشخص

- نگذارید«قروه» تبدیل به «فامنین» دوم شود

- سکوت مطلق آب در روستاهای قروه

* گزارش: زیبا امیدی فر

کد خبر 16428

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha