شهرداری قروه درگیر قرارداد ترکمانچای/اوقاف معضل جدید مدیریت شهری

سرویس کردستان- درگیر بودن شهرداری قروه با قراردادهای نامعلوم در کنار معضل جدید زمین های اوقافی به همراه بلاتکلیفی پسماند از جمله مواردی بودند که شورای شهر به آن ها اشاره داشتند.

به گزارش خبرنگار کردپرس، چند روز پیش نشست اعضای شورای شهر قروه با نماینده مجلس با محوریت بررسی مشکلات شهر و درخواست همکاری از نماینده برگزار شد.

در این نشست که هرچند انتظار می رفت اعضای شورا بیشتر روی اصلی ترین معضل شهرستان یعنی «پسماند» مانور دهند اما باتوجه به مسایلی که مطرح شد، به نظر می رسد اگر هماهنگی و پیگیری لازم صورت گیرد می توان به نتیجه این نشست چند ساعته امیدوار بود.

معضل اوقاف تا قراردادهای ترکمانچای

در ابتدای این نشست رئیس شورای شهر قروه ابتدا به روند انتخاب شهردار و پایش گزینه ها پرداخت و سپس از مشکلی گفت که در شورای قبل هم به آن اشاره شد. «مشکلی که در حال حاضر شهرداری با آن مواجه است مربوط به قید می شود. نبود قیر به صورت رایگان یا نیمه رایانه وضعیت کارهای عمرانی شهرداری را با مشکل روبرو کرده، در واقع کارخانه آسفالت قروه راه اندازی شده اما وقتی قیر نیست کار نمی کند و تولیدی هم ندارد.»

به گفته «یحیی رستمی» بسیاری از ماشین آلات شهرداری فرسوده هستند و برای همین برای کارهای عمرانی از ماشین آلات اجاره ای استفاده می شود و باید فکری برای تعمیر و خرید ماشین آلات جدید شود.

او با تأکید بر اینکه اعتبارات عمرانی کفاف کارها و پروژه ها را نمی دهد، بودجه شهرداری را ناکافی دانست. «بودجه شهرداری 40 میلیارد تومان بسته شده که 33 میلیارد تومان آن برای خدمات شهری و فضای سبز هزینه می گردد و دیگر مبلغی برای کارهای دیگر باقی نمی ماند.»

«رستمی» با بیان اینکه پروژه هایی که در دوره قبل کلنگ زنی شدند در حال اقدام هستند، از مشکل حال حاضر شهرداری گفت. «شهرداری در حال حاضر با اداره اوقاف مشکل دارد. اداره اوقاف برای یکی از خیابان های شهر مدعی شده اوقافی است و با شکایتی که کرده و رأیی که به نفع اوقاف صادر شده حساب شهرداری را بست و مبلغ 800 میلیون تومان را برداشت کرد و این معضلی شده برای شهرداری و شورای شهر.»

مطابق اظهارات رئیس شورای قروه این نگرانی وجود دارد که اوقاف برای دفعات دیگر هم دوباره این روند را تکرار کند و اینکه اوقاف بیاید و برای خیابانی که 40 سال پیش ساخته شده و حالا ادعای آن را داشته باشد درست نیست و در واقع بیشتر خیابان های قروه اوقافی است و اگر این روش ادامه داشته باشد شهرداری دیگر نمی تواند درست کار کند.

«یحیی رستمی» سپس از کمک 170 میلیون تومانی شورای شهر در 6 ماهه سال 99 برای ورزش شهرستان و همچنین کمک 70 میلیون تومانی در دوران کرونا به شبکه بهداشت خبر داد.

او در ادامه با اشاره به یکسری موارد نادرست که در شهرداری از قبل پیش آمده، بیان کرد که «بسیاری از زمین ها و مکان های مختص به شهرداری بدون بستن هیچگونه قراردادی واگذار شده و در واقع قراردادهایی هستند همانند ترکمانچای به طوری که حتی تعدادی از مغازه های شهرداری هستند که چون قرارداد ندارند جزو ارث و میراث مستأجران به حساب آمده اند.»

آمار اشتغال در قروه دقیق نیست

در ادامه «محمدرضا آئینی» به عنوان دیگر عضو شورای قروه مواردی را مطرح کرد. او ابتدا درخواست در اختیار گرفتن معدن شن و ماسه برای تولید آسفالت و درآمد پایدار کرد و سپس به مدنظر قرار دادن دو شهرک قلعه و امام خمینی در طرح بازآفرینی شهری و اختصاص بودجه برای این مهم اشاره کرد.

«آئینی» همچنین با بیان اینکه بودجه ای برای حوزه ورزش در شهرستان اختصاص داده نمی شود از ضعف در این بخش و کمبود امکانات لازم برای جوانان علاقه مند به ورزش گفت.

او از اینکه آمار اشتغال دقیق نیست و سوءاستفاده هایی هم در این حوزه می شود، انتقاد کرد. «معادن قروه همانند معدن طلای ساریگونی آماز اشتغال دقیقی را ارائه نمی دهد و همین باعث می شود برنامه ریزی ها درست پیش نرود.»

به گفته «آئینی» بانک های اختصاصی همانند رفاه کارگران برای همه سود و منفعت دارد اما برای قشر کارگر هیچ فایده ای نداشته و باید روشن شود واقعاً این بانک ها بر چه رویه ای اقدام می کنند.

او با اشاره به اشتغالزایی در بخش تعاون ضمن بیان اینکه باید در توزیع ثروت کارهای اساسی شود، به انتقاد از برگزاری نشست های مرتبط به کارگروه اشتغال شهرستان پرداخت. «کارگروه های اشتغال در شهرستان تخصصی نیست و باید افرادی در این کارگروه به کار گرفته شوند که اهل نظریه و فنی باشند و بتوانند برنامه های تخصصی برای اشتغال ارائه دهند.»

«آئینی» خواستار توجه به اقشار کارگر در جامعه توسط نمایندگان مجلس با ارائه طرح ها و برنامه های لازم شد.

این عضو شورا هم به واگذاری های نادرست زمین واکنش نشان داد و درخواست جلوگیری از این نوع واگذاری ها شد و همین طور گریزی داشت به طرح های حوزه مسکن و گفت که اگر همه طرح ها زیرنظر کارگروه مسکن باشند بهتر اجرا خواهند شد.

معضلی به نام پسماند

اما در ادامه این نایب رئیس شورای شهر قروه بود که به معضل اصلی مدیریت شهری اشاره کرد. «جمیل میهمی» به مدیریت پسماند و مشکل تأمین زمین، اشاره کرد. «در حوزه پسماند همیشه توپ در زمین شهرداری و شوراست در حالی که قانون صراحتاً اعلام کرده واگذاری زمین برای پسماند بر عهده فرمانداری و جهاد کشاورزی است.»

او با انتقاد از اینکه در کارگروه پسماند کارشناسان بدون برنامه حضور می آیند، از اینکه هر بار به تکرار موارد پرداخته می شود و نه طرحی و نه مکانی معین نمی گردد، گفت.

به گفته «میهمی» در قروه روزی 60 تا 70 تن زباله تولید می شود که هم باید در جمع آوری این زباله ها کار کرد و هم باید مکانی برای تخلیه و اقدامات مرتبط به پسماند در نظر گرفته شود.

او سپس به بحث مسکن ملی و زمین در نظر گرفته شده این این طرح پرداخت. «برای اجرای طرح مسکن ملی به غیر از سرانجیک جای دیگری باید انتخاب شود. سرانجیک برای قروه است و ما غیر از این صخره که نمادی است برای شهر جای دیگری را نداریم و نباید دنبال تخریب آن رفت.»

«میهمی» گریزی هم داشت به حضور شهروندان قروه ای در پست های بالای کشوری و گفت که ما افرادی از همین شهر در پست های کشوری داشته ایم از قدیم اما برای قروه آن طور که باید کار نکردند و انتظار داریم حالا که همین پست ها در وزارتخانه و دیگر جاها به نخبگان قروه ای داده شده وضع سابق پیش نیاید و برای شهرستان کار کنند.

پسماند و محدودیت بودجه ای

«میلاد خالدیان» به عنوان سخنگوی شورای شهر هم زباله را بزرگترین مشکل برای قروه دانست و به مشکلات در بخش خصوصی سازی و نیامدن سرمایه گذار در قروه اشاره کرد و خواستار توجه بیشتر به پارک سراب شد.

«پیمان صادقی» پنجمین عضو شورا هم در این نشست از محدودیت بودجه ای گفت و به اینکه برای ورزش در قروه کاری نشده و همین بی توجهی به حوزه ورزش جوانان، بزهکاری را در پیش دارد، اشاره کرد.

او توجه به جریان اشتغال را مهم دانست و از نشست های فرسایشی بدون نتیجه انتقاد کرد و در ادامه هم خواستار حل معضل پسماند در قروه و تعیین تکلیف جایگاه شد.

«هادی مرادیانی» هم با اشاره به اجرای مدیریت یکپارچه شهری، انتقادات به شهرداری را بالا دانست و گفت که شهرداری و شورای شهر باوجود تمامی مشکلاتی که هست برای توسعه شهر کار کرده و می کنند. او هم خواستار توجه به حوزه ورزش و هیئت های ورزشی شد.

حواشی تأمل برانگیز...

بیشتر مباحث مرتبط در این نشست به اعتراض اعضای شورای شهر از انتقادات خبرنگار کردپرس رسید و تقریباً در کنار مواردی که مطرح می شد جبهه گیریهایی در برابر انتقادات داشتند و معتقد بودند گزارشات انتقادی (از نظر بیشتر اعضای شورا نادرست و کذب) باعث آسیب زدن به وجهه نظام و بدبینی مردم به نظام و صندوق رأی می شود و حتی عامل تمامی مشکلات در سطح شهر منجمله فراری بودن سرمایه گذار را انتقادات خبرنگاران عنوان کردند! موردی عجیب که بسیار تأمل برانگیز است.

اینکه چرا اعضای شورا چنین نظری دارند در جای خود قابل تأمل است و البته که نماینده مجلس تا حدودی به این مسایل پاسخ روشنی را ارائه داد؛ اما سؤال اینجاست چرا از نظر اعضای شورای شهر تخلفات شهرداری که صورت گرفت عامل بدبینی مردم به حساب نمی آید؟! آیا اینکه خبرنگاران وظیفه اطلاع رسانی خود را به درستی انجام می دهند و آنچه واقعیت است را عنوان می کنند عامل بدبینی به نظام و صندوق رأی و فرار سرمایه گذار می شود یا بی مسئولیتی مدیران و عملکردهای منفی در حوزه مدیریت شهری و دیگر دستگاه ها؟! اینکه اعضای شورای شهر گزارشات و خبرهای انتقادی را کذب می دانند هم جای سؤال دارد که چرا به هرگونه انتقادی از نظر مسئولان برچسب کذب بودن زده می شود؟! آیا اگر خبرها خارج از حوزه انتقاد می بود بازهم تکذیب می شد؟!

در هر صورت اعضای شورای شهر گرچه حق اعتراض داشتند اما باید گفت هنوز انتقادات آنچنانی صورت نگرفته که این چنین جبهه گیری می شود و به نظر می رسد نیاز است وظایف خبرنگار برای همه مسئولانی که چنین نظراتی دارند بیان شود و اینکه باید دانست انتقاد راه درست را پیش رو می گذارد و هرآنچه مسئولان از این انتقادات می بینند را اگر برگزینند و در حوزه کاری خود مدنظر قرار دهند موفق تر خواهند شد نه اینکه انتقادات را غیرسازنده بدانند و جبهه گیری نمایند./

کد خبر 16327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha