توقف دپوی زباله در رودخانه دیوزند/کارگروه پسماند قروه سه هفته مهلت خواست!

سرویس کردستان- پس از اعتراض اهالی روستای دیوزند دپوی زباله در رودخانه این روستا متوقف شد و برای تخلیه مکان و بازسازی آن کارگروه پسماند مهلت سه هفته ای را درخواست کرد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، بلاتکلیفی کارگروه پسماند شهرستان قروه در خصوص تعیین جایگاه زباله های شهرستان تا جایی ادامه یافته که پس از آلوده کردن چندین نقطه شهر از شیخ جعفر گرفته تا جنیان و شهرک پردیس و حوالی یک مرغداری و در نهایت هم رودخانه دیوزند... این بار همان جریانی که در شیخ جعفر و جنیان اتفاق افتاد در دیوزند رقم خورد و منجر به اعتراضات اهالی روستای دیوزند شد.

دپوی زباله درست در صد متری روستا در کنار تخلیه آن در محل رودخانه فصلی دیوزند که به بسیاری از مناطق شهرستان جاری می شود همه و همه باعث اعتراض شدید مردم شد و با تحصن خود مانع تخلیه مجدد زباله در این منطقه شدند.

این اقدام مردم که در دفاع از حق بهداشتی و سلامتی خودشان بود کارگروه پسماند قروه را بیدار کرد و وعده تخلیه محل دپوی زباله در عرض سه هفته را داد. در این کارگروه که به صورت فوق العاده و شبانه برگزار گردید با حضور معتمدین روستای دیوزند، تصمیم گرفته شد که دپوی زباله در رودخانه دیوزند متوقف و در عرض سه هفته زباله ها به جایی دیگر انتقال داده شود و منطقه آلوده شده پاکسازی و بهسازی گردد.

هچنین در جریان انتقال و بازسازی محل رودخانه عنوان شد که محیط زیست و شبکه بهداشت نظارت کامل در راستای اجرای درست مصوبه را داشته باشند و به طور مرتب گزارش لازم را به کارگروه پسماند ارائه دهند. در خصوص آتش زدن زباله ها توسط زباله گردها هم تصمیم بر این شد که شهرداری با تمهیدات لازم مانع این کار شود.

باتوجه به این مصوبه فوری کارگروه پسماند باید منتظر ماند و دید آیا واقعا این مصوبه اجرایی می شود یا مثل وعده هایی که برای تخلیه جنیان داده شد پشت گوش انداخته می شود؟!

در این زمینه نیاز است نظارت بر اجرای این مصوبه جدی صورت گیرد و از طرفی از نهادهای مرتبط همانند محیط زیست، فرمانداری و شبکه بهداشت و حتی شورای تأمین باید پرسید که چرا وقتی مطلع بودند محل انتخاب شده شرایط لازم برای تخلیه زباله ولو برای یک روز را هم ندارد اجازه آلوده کردن این منطقه را دادند که دوباره ماجرای اسفبار حوضه آبخیز جنیان تکرار شود؟!

مگر نه اینکه شهرداری موظف به مدیریت سایت پسماند است و تعیین جایگاه باید با نظارت محیط زیست و شبکه بهداشت و در نهایت هم کارگروه پسماند به ریاست فرماندار انتخاب و تأیید شود! چرا این نهادها نسبت به کار خود احساس مسئولیت نداشته اند که حالا کار به اعتراض کشیده و باز هم به خانه نخست بازگشتند!

جدای از این نیاز است فرماندار قروه به عنوان رئیس کارگروه پسماند و رئیس شورای تأمین شهرستان ابتدا در این زمینه به افکار عمومی پاسخ دهد و سپس بگوید که مکان بعدی کجا در نظر گرفته شده؟ اگر قرار است منطقه ای دیگر هم آلوده شود بهتر نیست شفاف اعلام کنند؟! همچنین باید نسبت به متوقف شدن پروژه مسیر جاده اوریه که سال گذشته با صلاحدید محیط زیست استان و مدیرکل امور شهری و معاون عمرانی استانداری در نظر گرفته و به شهرداری اجازه کار داده شد اما در نهایت باز هم با اعتراض فعالان زیست محیطی مواجه گردید و این بار بحث منابع آب زیرزمینی به میان آب، توضیح داده شود که چرا بدون هیچ گونه مطالعه علمی و تخصصی هزینه شد؟!

* گزارش و عکس: زیبا امیدی فر

کد خبر 13124

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha