انتخاب فرد اصلح راه حل برون رفت از مشکلات کشور است

سرویس کردستان- امام جمعه قروه با تأکید بر اینکه راه حل برون رفت از مشکلات فعلی کشور انتخاب فرد اصلح است بار دیگر شایعه حمایتی از لیست یا افرادی برای انتخابات شورای شهر را رد کرد.

حجت الاسلام عابدین رستمی در گفت و گو با خبرنگار کردپرس با تأکید بر اینکه راه حل برون رفت از مشکلات انتخابات است، اظهار داشت: اگر کسی در یک مجموعه ای اشکال می بیند راه حل این نیست که عقب بایستد، باید بیاید و تغییر مدیریت ایجاد کند. رأی دادن به رئیس جمهوری رأی دادن به شخص نیست رأی دادن به تفکر و اندیشه است.

به گفته او نظام براساس دو پایه اسلامیت و جمهوریت شکل گرفته و در پایه جمهوریت مردم سالاری دینی مطرح است یعنی مردم باید خود گردانندگان حکومت باشند.

رستمی با اشاره به اینکه رأی دادن به یک رئیس جمهوری، رأی دادن به 300 هزار پست و مقام شغلی است، افزود: امروزه مشکلات به حدی است که غیرقابل انکار است. وقتی مسئله تورم بیداد می کند و زندگی ها سخت شده و مردم تحت فشارند نمی تواند گفت مشکل وجود ندارد.

او این سخن مردم که وجود مشکلات را از سوءمدیریت ها می دانند را درست دانست و تصریح کرد: مردم حق دارند بگویند بخش عظیمی از مشکلات به سوءمدیریت ها بر می گردد و مسئولان در خلاء تصمیم می گیرند و تصمیمات ناظر به مردم و نیازهای مردم نیست.

رستمی همچنین بخش دیگر مشکلات را مربوط به این دانست که سلایق سیاسی به اجماع نرسیده اند و با اختلافات حزبی مردم را قربانی کرده اند و توصیه های رهبری را دخالت در کار خود می دانند.

او بار دیگر تأکید کرد که امروزه راه برون رفت از انتخابات این است که مردم اصلح را انتخاب کنند کسی را که می تواند تغییر ایجاد کند، باید دانست که بستر برای حل مشکلات با یک انتخاب درست فراهم شده است.

رستمی خواستار معرفی فرد اصلح با ملاک های مشخص توسط صاحب نظران به مردم شد و گفت: ما نمی توانیم انقلاب را فقط با شهید دادن حفظ کنیم و نیازمند مدیریتی هستیم که بتواند مشکلات را حل کند و در واقع نمی توانیم برآیند مسایل امنیتی را در مرزها و جامعه و کف خیابان به شکل دیگری مدیریت کنیم.

ملاک های انتخاب اصلح

امام جمعه قروه در ادامه به 10 ملاک برای انتخاب اصلح اشاره کرد. به گفته حجت الاسلام عابدین رستمی اولین ملاک این است که یک فرد به هر قیمتی برای رسیدن به پست و مقام تلاش نکند و هرکسی که برای پست و مقام تلاش می کند در واقع برای خدمت نیامده است.

او ملاک دوم را در تقوای سیاسی و اجتماعی دانست و یادآور شد: یک فرد مسئول که وارد نهاد ریاست جمهوری می شود باید نسبت به افراد زیردست خود و اموالی که در اختیار دارد تقوا داشته باشد.

ملاک سوم انتخاب اصلح از نظر امام جمعه قروه داشتن کارنامه و برنامه است. به گفته حجت الاسلام رستمی بعضی از این نامزدها معلوم نیست مردم را چگونه فرض کرده اند و نمی دانم در چه جامعه ای زندگی می کنند. کسی که کارنامه ویرانی داشته باشد و بعد بیاید از خط قرمزهای نظام عبور کند اصلح نبوده و نیست.

او با بیان اینکه سرریز اخلاق سیاسی که از کاندیداها دیده می شود غیرقابل تحمل است، به ملاک چهارم برای انتخاب اصلح اشاره کرد و گفت: ملاک چهارم فرد باید معتقد به قانون اساسی باشد قانون اساسی محور و خط کشی است که همه باید براساس آن سنجیده شوند.

رستمی سپس توجه به وعده های انتخاباتی را مهم دانست و با بیان اینکه ملاک پنجم در همین زمینه است، تصریح کرد: یک فرد اصلح هرگز وعده بی معنا نمی دهد و واقعیات را در نظر بگیرد. امروزه مردم زخم خورده وعده های دروغ اند بعد وقتی مطالبه می کنند لبخندهای تلخ را می بینند و تنها راه رهایی از این تلخی ها انتخاب درست و اصلح است.

او با تأکید بر اینکه برای هر نامزدی در هر انتخاباتی بدترین اتفاق این است که مردم از او روی برگردانند، گفت: یک فرد اصلح باید درد مردم را احساس کند کسی که بین مردم نبود و با توده ها نشست و برخواست نداشته و اشک فقرا را ندیده و بیکاری خانواده ها را حس نکرده باشند و ... بعد هم در خلاء صحبت کند توهین به شعور مردم کرده و او رئیس جمهوری یک ملت نمی تواند باشد بلکه رئیس قشر بی درد خواهد بود.

هفتمین ملاک از نظر امام جمعه قروه داشتن همت جهادی است و مطابق سخنان رستمی یک فرد اصلح باید جهادی باشد و سراغ مردم برود و امروزه دیگر زمانی نیست که مسئول در اتاق خود بنشیند تا ارباب رجوع سراغش برود یک مسئول باید برود و اعتماد مردم را جلب کند و سرک بکشد به تمامی ارکان کشور و در بین مردم باشد و جوان گرایی را هم دنبال کند.

اما ملاک هشتم از نظر امام جمعه قروه شجاعت بود و آن طور که حجت الاسلام رستمی می گوید اگر فردی شجاع باشد می تواند ساختارهای نادرست و ریل گذاریهای اشتباه را در هم بریزد.

به گفته او اگر شجاعت در کار باشد تمامی سیستم هایی که مورد اعتراض مردم بوده و هست همانند نظام بانکی و مالی و بروکراسی اداری را می توان اصلاح کرد.

رستمی با بیان اینکه ملاک نهم واقع گرایی است گفت که فرد اصلح شعارهایش منطبق با واقعیت های کشور است و باید بداند در چه بخشی چه مشکلی وجود دارد.

مطابق سخنان او تضمین عزت ملی دهمین ملاک مدنظر انتخاب اصلح است و بر همین ساس فرد اصلح باید عزت ملی را تضمین کند و از دوگانه دیپلماسی و میدان صحبت به میان نیاورد.

حجت الاسلام عابدین رستمی در ادامه سخنان خود بیان کرد: سیستم مدیریتی در نظام اسلامی خاک خورده و نظام بروکراسی یک نظامی است که تار عنکبوت به خود گرفته، نظام بانکی و بورس و سازمان مالیاتی و ... همه آلوده هستند و نمی شود که این خانه را خراب کرد باید پاکسازی داشت و تک تک مردم باید در این پاکسازی نقش داشته باشند.

او بار دیگر گریزی داشت به شایعاتی مبنی بر حمایت امام جمعه از لیست و افرادی در انتخابات شورای شهر و تأکید کرد: برای بار دوم تکرار می کنم ما از هیچ لیستی حمایت نمی کنیم و هیچ لیستی هم نداده ایم وظیه ما نیست این کارها و هرکسی که از لیستی از جانب امام جمعه صحبت کرد بدانید دروغ می گوید و ما نمی توانیم از عده ای حمایت کنیم چون بعدا پاسخ کمکاریهایشان را ما باید بدهیم./

کد خبر 11560

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha