کردها و دیگر موضوعات مورد اختلاف میان اردوغان و جو بایدن

سرویس جهان- خبرگزاری رویترز درباره موضوعات مورد اختلاف میان جو بایدن و رجب طیب اردوغان در دیدار روز 14 ژوئن نوشت: حمایت آمریکا از کردهای سوریه، استفاده ترکیه سیستم دفاع موشکی اس 400 روسیه، نقض حقوق بشر در ترکیه و تحریم آمریکا علیه یک بانک ترکیه از جمله مواردی است که در این دیدار مطرح می شود.

به گزارش کردپرس، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه که در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، هر زمان که لازم می دانست، می توانست با رییس جمهور آمریکا تماس بگیرد، اکنون 5 ماه است که در انتظار دیدار با جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکاست. اختلافات میان دو کشور بعد از سر کار آمدن جو بایدن بیشتر شده است. این دو قرار است در حاشیه نشست سران ناتو و نه در یک دیدار برنامه ریزی شده، در روز دوشنبه 14 ژوئن با هم دیدار کنند.

خبرگزاری رویترز لیستی از موضوعات مورد اختلاف میان ترکیه و آمریکا تهیه کرده است که به نوشته آن، بیشتر این موضوعات به زمان قبل از جلوس بایدن در ژانویه 2021 باز می گردد.

رویترز از جمله موارد مورد اختلاف میان ترکیه و آمریکا را حمایت آمریکا از کردهای سوریه می داند که در جنگ با داعش به عنوان نیروی پیاده آمریکا عمل کردند اما از حمایت نظامی آمریکا برخوردار شدند. ترکیه نیروهای کرد سوریه را وابسته به پ.ک.ک دانسته و آنها را « تروریست» می خواند. مقامات ترکیه بارها نسبت به حمایت آمریکا از کردهای سوریه اعتنراض کرده و خواهان پایان دادن حمایت واشنگتن از نیروهای کرد سوریه شده اند.

از جمله موضوعات مورد اختلاف دیگر خرید سیستم دفاع موشکی اس 400 روسیه از سوی ترکیه است. آمریکا که این مسئله را خط قرمز خود می داند در پاسخ به این اقدام ترکیه، این شرکت را از برنامه تولید جنگنده های اف 35 کنار گذاشته و از انتقال جنگنده های خریداری شده از این نوع به ترکیه ممانعت کرده است.

جو بایدن در تماس ماه آوریل خود با اردوغان به وی اطلاع داد که می خواهد نسل کشی ارامنه توسط امپراتوری عثمانی را به رسمیت بشناسد. بایدن کشتار ارامنه را نسل کشی خواند که با واکنش منفی مقامات ترکیه از جمله اردوغان روبه رو شد.

ترکیه همچنین واشنگتن را به حمایت از کودتای نافرجام 2016 این کشور و پناه دادن به فتح الله گولن، روحانی ناراضی و تبعیدی در پنسیلوانیا متمهم کرده و خواهان استرداد او به ترکیه است.

از جمله موارد مورد اختلاف دو کشور، بویژه پس از سر کار آمدن جو بایدن، اعتراض واشنگتن به نقض حقوق بشر در ترکیه و سرکوب اپوزیسیون است. نمایندگان دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، در ماه فوریه از جو بایدن خواستند ترکیه را به خاطر نقض حقوق بشر تحت فشار قرار دهد . آنها اردوغان را به تلاش برای در انزوا قرار دادن اپوزیسیون، ساکت کردن رسانه ها و به زندان افکندن روزنامه نگاران متهم کردند. ترکیه بیشترین فشار را بر سیاستمداران و احزاب کردگرای این کشور وارد کرده است. حزب کردگرای دموکراتیک خلقها به شدت تحت فشار است و بیشتر نمایندگان پارلمان و شهرداران این حزب با انفصال از خدمت، لغو مصونیت و اخراج روبه رو شده اند.

رویترز دیگر موارد اختلاف میان دو کشور را بازداشت شدن کارمندان سفارت آمریکا در ترکیه، تحریم هالک بانک ترکیه از سوی آمریکا به دلیل فعالیت های غیرقانونی و تقابلات دو کشور بر سر برنامه های یکدیگر در مورد خاورمیانه عنوان کرده است.

کد خبر 11395

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha