سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 27 آذر 1397  ::  13:29   

خرید و فروش کارگران زن خارجی در اقلیم کردستان عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان –  خرید و فروش کارگران زن خارجی در اقلیم کردستان عراق به‌ امری معمول تبدیل شده‌ است.
 

به‌ گزارش کردپرس، وبسایت شبکه‌ تلویزیونی روداو در گزارشی پرده‌ از خرید و فروش کارگران خارجی در اقلیم کردستان برداشت.

بر اساس این گزارش، تجارت انسان در اقلیم کردستان به‌ ویژه‌ در میان کارگران خارجی، امری معمول است و خلا قانونی این پدیده‌ را گسترده‌ کرده‌ است.

رئیس یکی از نهادهای مدنی دفاع از حقوق کارگران در کردستان عراق، در این باره‌ گفت: در اقلیم کردستان تجارت انسان و به‌ ویژه‌ کارگران خارجی، تبدیل به‌ پدیده شده‌ است و این تجارت بیشتر با کارگران زن انجام می شود، به‌ نحوی که‌ هر کارگر زن خارجی به‌ قیمت 8000 دلار به‌ بغداد فروخته‌ می شود.

محمد هژار آمار خشونت علیه‌ کارگران خارجی در اقلیم کردستان را صعودی دانسته‌، به‌ نحوی که‌ طی مدت اخیر 170 مورد خشونت علیه‌ کارگران ثبت شده‌ است.

هژار درباره‌ نوع خشونت ها علیه‌ کارگران خارجی در اقلیم کردستان گفت: خشونت ها شامل خشونی جنسی و جسمی، کتک زدن و اهانت، عدم پرداخت حق الزحمه‌ و غذا، عدم تحویل پاسپورت و کاهش میزان استراحت قانونی است.

به‌ گفته‌ وی، هم اکنون 22 هزار کارگر شامل 65 درصد مرد و 35 درصد زن، از 27 کشور در اقلیم کردستان حضور دارند و اکثرا از شهروندان کشورهای بنگلادش، نپال، اتیوپی و مالی هستند.

محمد هژار به‌ حضور کارگران برخی کشورهای اروپایی در اقلیم کردستان نیز اشاره‌ کرد، اما تاکید نمود که‌ حقوق این کارگران تضمین شده‌ است، اما به‌ صورت معمول حقوق کارگران آسیایی و آفریقایی نقض می شوند، به‌ نحوی که‌ به‌ جای 8 ساعت کار روزانه‌ قانونی، آن ها مجبور به‌ 16 ساعت کار می شوند.

وی به‌ خلا قانونی برای حفظ حق و حقوق کارگران در اقلیم کردستان عراق اشاره‌ کرد و گفت: در هر کشوری شاهد خلا قانونی در هر حوزه‌ ای باشیم، رویدادهای عجیب و غریب و همچنین نقض قوانین روی می دهند. عجیب تر از هر چیز این است که‌ در اقلیم کردستان، کارگران داخلی بیکار هستند، اما 135 شرکت بزرگ، کارگران خارجی را وارد اقلیم کردستان می کنند.

این فعال حقوق کارگری در اقلیم کردستان به‌ تجارت انسان در اقلیم نیز اشاره‌ کرد و گفت: هم اکنون شاهد خرید و فروش کارگر خارجی در اقلیم کردستان هستیم، شرکت هایی وجود دارند که‌ تاکنون سه‌ بار نام خود را تغییر داده‌ اند و مستنداتی وجود دارد که‌ مشغول تجارت دختران خارجی هستند، طی مدت اخیر یک دختر نپالی را نجات دادیم که‌ چهار سال بود به‌ بغداد فروخته‌ شده‌ بود.

رئیس این نهاد مدنی افزود: طی مدت اخیر 10 کارگر زن خارجی در اقلیم کردستان به‌ بغداد فروخته‌ شدند، اما با همکاری نیروهای امنیتی اجازه‌ خروج آن ها از اقلیم کردستان داده‌ نشد، هر یک از این زن ها به‌ مبلغ 8000 دلار فروخته‌ شده‌ بودند.

به‌ گفته‌ محمد هژار، لیست شمار زیادی از دختران کارگر خارجی را در اختیار دارند که‌ از سوی شرکت ها از اقلیم کردستان با مبالغ مشخص به‌ بغداد فروخته‌ شده‌ اند و هم اکنون اطلاعات لازم درباره‌ سه‌ شرکت که‌ اقدام به‌ این عمل کرده‌ اند در دسترس می باشد و در بغداد و بصره‌ فعال هستند و تلاش هایی برای بازگرداندن کارگران فروخته‌ شده‌ در جریان است.

بر اساس این گزارش: بخشی از کارگران خارجی به‌ صورت قاچاق وارد اقلیم کردستان می شوند و حتی آن هایی هم که‌ به‌ صورت قانونی به‌ اقلیم کردستان می آیند، مشمول معاینات پزشکی به‌ صورت کامل نمی شوند و موجب سرایت بیماری های خطرناک خواهند شد. بخشی از کارگران به‌ ویژه‌ بنگلادشی ها از طریق ایران به‌ اقلیم کردستان منتقل می شوند و آن هایی هم که‌ از طریق فرودگاه‌ ها و دروازە های مرزی منتقل می شوند، مورد معاینات لازم پزشکی بر اساس استانداردهای جهانی قرار نمی گیرند  و این نیز عاملی برای گسترش بیماری های خطرناک است.