سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 14 شهریور 1397  ::  17:09   

ترکیۀ خسته: تخته پاره ای بر امواج دریا / یاووز بایدار*

سرویس ترکیه – بحران اقتصادی و ارزی و تنش در روابط با ایالات متحده باعث شده است ترکیه بار دیگر به سمت اتحادیۀ اروپا متمایل شود. به منظور ادامۀ مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیۀ اروپا، گروهی متشکل از چهار وزیر کابینۀ اردوغان تشکیل شده است که وعدۀ اصلاحات اساسی می دهد. در حالی که ترکیه در حقیقت امر در حال دور شدن از ارزش های اتحادیۀ اروپا است.

در قسمتی از سریال تلویزیونی آمریکایی خانۀ پوشالی (House of Cards) رئیس جمهور فرانسیس آندروود به همسرش و دستیارانش دربارۀ شخصی می گوید که «ستارۀ قطبی» ندارد، یعنی می تواند بسیار به آسانی پیمان ها و وفاداریش را زیر پا بگذارد و تغییر دهد.

این روزها بسیاری فکر می کنند این موضوع دربارۀ مقامات و تصمیم گیرندگان آنکارا نیز صدق می کند.

به نظر می رسد دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در خصوص نقشۀ جهان قطب نما ندارد. یا، به قیاسی دیگر، مانند یک ستارۀ دریایی خسته است که با جریان آب به این سو و آن سو می رود؛ گاهی در این سمت ساحل است و گاهی در سمت دیگر.

29 اوت مثال بی نظیری از عمق این سردرگمی، یا چنان که برخی ناظران می گویند، عمق این نا امیدی است. چهار عضو کابینۀ اردوغان با شتاب با رسانه ها دیدار کردند و اعلام کردند یک «گروه اصلاح» برای ادامه دادن به روند پذیرش ترکیه در اتحادیۀ اروپا مشغول فعالیت است. این اعضای کابینه عبارت بودند از عبدالحمید گل وزیر دادگستری، مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه، سلیمان سویلو وزیر کشور و برات البایراک وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه.

آشکار بود که این دیدار به پیشنهاد البایراک برگزار شده و علت آن مشکلات اقتصادی ترکیه بود. وی از اظهارات رهبران اروپایی تقدیر کرد و آنها را با، به زعم وی، «روندی که از ماه اوت توسط ایالات متحده آغاز شد و اقتصاد ترکیه را هدف گرفت»، مقایسه کرد.

چاوش اوغلو وعده های زیادی داد، ار جمله اصلاحات قضایی. وی به حقوق و آزادی های اساسی اشاره کرد و خواستار آغاز مجدد مذاکرات برای تازه کردن اتحادیۀ گمرکی با اتحادیۀ اروپا شد.

حدود یک ساعت پس از این نشست، عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه (AKP) در مقابل دوربین ها ظاهر شد. چلیک که از اعضای حلقۀ درونی اردوغان به شمار می رود، گفت تجمع های اعتراضی مانند مادران شنبه دیگر تحمل نخواهند شد.

مادران شنبه که در جستجوی اطلاعاتی از بستگان ناپدید شدۀ خود در دهه های 1980 و 1990 هستند، هفتصد هفته در استانبول تجمع کرده اند. روز 25 اوت این تجمع ممنوع شد و به خشونت و بازداشت بیش از 40 تن انجامید. مقامات روز 1 سپتامبر اعلام کردند دیگر اجازۀ برگزاری تجمع مادران شنبه را نخواهند داد.

حتی وقتی که «گروه اصلاح» دربارۀ بازگرداندن روند عضویت ترکیه در اتحادیۀ اروپا صحبت می کردند، گزارش هایی دربارۀ احیای مجازات مرگ منتشر شد. گفته می شود اردوغان و دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی (MHP)، که با AKP ائتلاف کرده است، دربارۀ بازگشت مجازات اعدام برای برخی جرائم، از جمله اقدامات تروریستی، توافق کرده اند.

آنچه موضوع را پیچیده تر می کند اظهارات اخیر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه خطاب به دیپلمات های این کشور است. ماکرون پرسید: «آیا امروز ما فکر می کنیم می توانیم به شیوه ای روشن و صادقانه به مذاکرات پذیرش ترکیه به عنوان عضوی از اتحادیۀ اروپا ادامه دهیم؟»

ماکرون گفت دولت اردوغان یک «پروژۀ پان اسلامیستی دارد که مغایر با ارزش های اروپایی است.» او گفت اتحادیۀ اروپا باید روی ایجاد یک «شراکت استراتژیک» با آنکارا تمرکز کند. وی گفت اینک زمان پایان دادن به این «ریاکاری» 13 سالۀ مذاکرات پذیرش است.

به این ترتیب، پاریس نیز با اعلام مخالفت جدی با عضویت ترکیه در اتحادیۀ اروپا، به وین (و نیکوزیا) ملحق شد. بسیاری از اعضای دیگر اتحادیۀ اروپا نیز با این موضع موافقند و از آن حمایت می کنند، دست کم در پشت درهای بسته.

بدون تردید پایان دادن قاطعانۀ اردوغان به فرایند اصلاحات در شش سال گذشته، در ایجاد دستاویزی مستحکم برای یکی شدن موضع اروپا در قبال عضویت ترکیه بی تأثیر نیوده است. بروکسل میلی به ادامۀ روند ندارد، مگر این که ترکیه گام هایی ملموس برای بازگشت به نظم دموکراتیک بردارد.

با وجود این، سؤال اصلی هنوز باقی است: آیا چنان که ماکرون امیدوار است، ریاکاری به پایان می رسد؟ حقیقت این است که ترکیه همواره یک شریک استراتژیک برای غرب بوده است. مسأله اینک پنهان کردن یک شراکت دوسویه در پس یک ظاهری مشتری پسند است.

با توجه به فروپاشی جاکمیت قانون و تفکیک قوا در ترکیه، در خصوص عضویت در اتحادیۀ اروپا و حتی آزاد سازی ویزای اروپا، بازی برای آنکارا تمام شده است، مگر این که تلاش عظیمی برای احیای سیستم به عمل آید.

اینک امید آنکارا، تحت فشار فوق العادۀ ناشی از سقوط اقتصادی و تنش تاریخی در روابط با ایالات متحده، این است که از طریق اتحادیۀ گمرکی تازه شده روابط اقتصادی خود را با بزرگ ترین شریک تجاریش نجات دهد.

نگرانی اتحادیۀ اروپا در خصوص ترکیه واقعی است. اروپا به هر وسیله ای که ممکن است برای حفظ شراکت دوسویه اش با ترکیه تلاش می کند، تا در سه جبهه امنیت خود را تضمین کند و به منافع اعضایش خدمت کند. اروپا از اردوغان می خواهد محدودیت های وضع شده در برابر سیل مهاجران سوری را حفظ کند و از فرار مخالفان ترک به کشورهای اتحادیۀ اروپا جلوگیری کند. ترکیه باید به نقش خود به عنوان حائلی در برابر تهدید افراط گرایان ادامه دهد، و تجارت ترکیه و اتحادیۀ اروپا باید ادامه پیدا کند.

جایی برای امیدهای واهی نمانده است. منتقدان اردوغان می گویند تغییرات اخیر تنها یک خیمه شب بازی است که تأثیری در نا امیدی آنکارا ندارد و ترکیه همچنان لجام گسیخته تر می شود.

 

* یاووز بایدار روزنامه نگار، تحلیل گر، بلاگر و بنیان گذار P24 پلتفورم رسانه های مستقل است. وی دربارۀ سیاست داخلی و خارجی ترکیه برای نیویورک تایمز، گاردین، ال پایس، عرب ویکلی و... می نویسد. وی در سال 2014 به خاطر مبارزه با سانسور و دفاع از ارزش های حرفه ای روزنامه نگاری در ترکیه برندۀ جایزۀ ویژۀ مطبوعات اروپا شد.

 

منبع: پایگاه خبری – تحلیلی احوال

ترجمه: خبرگزاری کردپرس – سرویس ترکیه

 

بیشتر بخوانید:

بازی با آتش ادلب / مراد یتکین

غرب باید به مقاومت جامعۀ مدنی ترکیه کمک کند / الیف شافاک

ترکیۀ اردوغان؛ گرفتار بر سر دو دوراهی / یحیی مادرا

آیا درگیری نظامی ترکیه و سوریه محتمل است؟ / بیستون عباسی

ترکیه؛ منبع تشویش و استهزا / چنگیز آکتار

رمز گشایی پیام اردوغان به مناسبت «روز پیروزی» / مراد یتکین

برچسب‌ها:
#ترکیه