حکومت ترکیه همه نشانه های ارمنی ها را از منطقه حذف کرد

سرویس ترکیه - یک شرکت عمرانی وابسته به AKP خانه های تاریخی ارمنی ها در استان موش ترکیه را ویران کرد و به جایش شهرک ساخت.

به گزارش کردپرس، تمام خانه ها در منطقه تاریخی ارمنی نشین در استان موش ترکیه با همکاری شهرداری و شرکت عمرانی TOKİ خراب شده و به جایشان آپارتمان ساخته شده است. ارکان چته یکی از بازماندگان ارمنی های موش با مقاومت در برابر TOKİ شبانه روز از خانه اش پاسداری می کند.

گازته کارینچا با انتشار این خبر نوشت: «تا زمان کشتار ارامنه در سال 1915 در این منطقه از استان موش، بافت جمعیتی ارمنی در این منطقه ساکن بودند. پس از کشتار 1915 کم کم نشانه های ارمنی ها نیز از منطقه پاک شدند. پروژه شهرک سازی TOKİ که در سال 2011 توسط شورای شهر موش تصویب شد آخرین خانه های باقی مانده از ارمنی ها را نیز خراب کرد. بسیاری از خانه های این منطقه تاریخی بوده حتی در شمار میراث فرهنگی ترکیه به ثبت رسیده بودند. اما TOKİ به راحتی آنها را خراب کرد.

حالا ارکان چته نگهبان آخرین خانه ارمنی ها از میراث آنها در منطقه دفاع می کند و اجازه نمی دهد آنها خانه اش را خراب کنند. ارکان می گوید : «من در این خانه به دنیا آمده ام. این منطقه تاریخی است. آنها با اطلاع از تاریخی بودن منطقه حتی با وجود ثبت برخی خانه ها در میراث فرهنگی باز هم خانه ها را خراب کردند. کسی در برابر آنها مقاومت نکرد. تنها من ماندم. آنها به من گفتند که لباس هایت را بردار و برو.»

ارکان چته همچنین با بیان موضوع همکاری و هماهنگی بین شهرداری با TOKİ به موضوع دستکاری در اسناد این منطقه اشاره کرد و گفت: «خانه آبا و اجدادی من به نام کسی دیگری سند خورده است. حتی به این دلیل مرمت آن نیز به تاخیر افتاد. تغییر سند یک بنای تاریخی جرم است اما آنها این کار را می کنند. نه تنها من بلکه میراث فرهنگی نیز باید از این مکان محافظت کند. این مکان تاریخی است. من همه چیزم را رها کردم و شبانه روز در حال مراقبت از این خانه هستم.»

گفتنی است شرکت عمران و شهرسازی (Toplu Konut İdaresi) TOKİ یک شرکت وابسته به حزب عدالت و توسعه (AKP) است و مناسبات بسیار نزدیکی بین روسای آن و اعضای حزب وجود دارد. این شرکت معمولا پروژه های بزرگ شهرک سازی در حومه های شهر ها را برای فروختن به اقشار کم درآمد به عهده می گیرد. آپارتمان های TOKİ عمدتا با مصالح ساختمانی ارزان قیمت و هزینه کم ساخته شده و با اقساط طولانی مدت به کارمندان وزارتخانه ها فروخته می شود.

کد خبر 7835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha