نگاهی به سوء استفاده از ارز دولتی موبایل

سرویس ایران- ۲۲ فروردین ماه اعلام شد که ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات گوشی تخصیص می‌یابد و از اوایل اردیبهشت ماه نحوه تخصیص آن اعلام و برخی شرکت ها با دریافت این ارز اقدام به واردات گوشی کردند.

به گزارش کردپرس، همه چیز از اعتراض بزرگترین مرکز فروش موبایل کشور در تهران آغاز شد.

کاسبان و صاحبان مغازه در بزرگ‌ترین مراکز موبایل ایران، به افزایش قیمت دلار اعتراض کردند و با تعطیل کردن فروشگاه‌های خود، از فروش هرگونه گوشی یا لوازم جانبی امتناع کردند.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات کشور، اولین مسئولی بود که پس از اطلاع از اعتراضات فروشندگان علاالدین، با مراجعه به محل اعتراضات، به کسبه، قول مساعد برای پیگیری مشکلات موجود، اختصاص ارز دولتی برای لوازم خانگی و گوشی‌های هوشمند و برخورد با افراد سودجو، داد.

این وزیر جوان دولت همان روز در توئیتر نوشت: امروز پس از جلسه دولت، در بازار چارسو حضور پیدا کردم. فعالیت کسبه به حالت عادی بازگشته است. تلفن همراه و تجهیزات رایانه امروز از ملزومات زندگی مردم است و به نوبه خود برای تامین ارز برای این تجهیزات تلاش خواهم کرد. هر چند در این میان لازم است با سودجویی‌ها نیز برخورد جدی شود.

‏وی افزود: لیست شرکتهایی که به آنها ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشی تلفن همراه تخصیص یافته است، با هماهنگی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، تا ساعاتی دیگر توسط روابط عمومی وزارت ارتباطات منتشر خواهد شد.

همان شب لیست مذکور در سایت وزارت ارتباطات قرار گرفت.

این لیست، سوء استفاده توسط برخی افراد و شرکت ها را آشکار کرد.

۲۲ فروردین ماه اعلام شد که ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات گوشی تخصیص می‌یابد و از اوایل اردیبهشت ماه نحوه تخصیص آن اعلام و برخی شرکت ها با دریافت این ارز اقدام به واردات گوشی کردند.

اما حال با انتشار این لیست چند سوء استفاده پر رنگ تر جلوه می کند

تعدادی از شرکت ها با وجود دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، همچنان به فروش گوشی‌های هوشمندی با قیمت معادل با ارز آزاد ادامه می‌دادند.

از سوی دیگر برخی از شرکت‌هایی که ارز دولتی دریافت کرده‌اند، هیچ کالایی را وارد کشور نکرده‌اند.

بر اساس لیست ارائه شده، کل ارز اختصاص یافته به ۴۰ شرکت وارد کننده موبایل با ارز دولتی، ۲۲۰ میلیون و ۶۴۳ هزار و ۲۰۶ یورو را شامل می شود که تاکنون محموله‌هایی با مجموع رقم ۷۵ میلیون و ۲۸۳ هزار و ۸۶۰ یورو با عاملیت ۳۰ شرکت واردکننده از گمرک ترخیص شده است که به حدود ۳۴ درصد می‌رسد که باید گفت مابقی این ارز دولتی کجاست؟

از سوی دیگر بعضی شرکت ها یک شبه به وجود آمده بودند و به ادعای نائب رئیس اتاق اصناف یک شرکت دام وطیور نیز اقدام به واردات تلفن همراه با ارز ۴۲۰۰ تومانی کرده است.

افزایش واردات گوشی تلفن همراه به بیش از یک میلیون و 141 هزار دستگاه

به دنبال بحران در بازار موبایل گمرک ایران از افزایش واردات گوشی تلفن همراه به بیش از یک میلیون و 141 هزار دستگاه طی سه ما نخست امسال خبر داد.

بر این اساس، طی سه ماهه نخست سال‌جاری یک میلیون و 141 هزار و 666 دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش 192 میلیون و 406 هزار دلار وارد کشورمان شده است که نسبت به مدت مشابه سال 96 از نظر ارزشی 194 درصد افزایش یافته است.

گفتنی است در سه ماهه نخست سال گذشته 496 هزار و 458 دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش 65 میلیون و 432 هزار دلار وارد کشورمان شده بود.

در حال حاضر جزئی ترین اطلاعات ترخیص در تمامی گمرکات به لحظه قابل رهگیری است و روشن و مشخص است که چه کالایی به نام چه افرادی به تفکیک نوع کالا ، مجوزها ، وزن و ارزش از کدام گمرکات ترخیص و از طریق چه کامیونی به کدام انبار بارگیری و در آنجا تخلیه شده است .

سامانه "مدیریت کالا و خدمات پس از ترخیص" گمرک که از زیر سامانه های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی است بابهره گیری از ابزارهای فناوری و هوش سیستمی، امکان کنترل موجودی و همچنین رهگیری کالا در کشور را فراهم آورده است.

کد خبر 62190

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha