سیر و سلوک در کوهنوردی / محمد امجدیان

سرویس کرمانشاه_ "نسل من در کوهستان با دشت های وسیع و سبزش در کنار پیشکسوتان کوهنوردی درس ها آموخته، زمان نوجوانی درس زندگی و سر سبزی را از جامه شورانی ها آموخته ام، بی شک در تاریخ کوهنوردی این چنین شخصیت هایی کمتر پا به عرصه وجود خواهند گذاشت. آری این بار در محضر اساتیدی از نسل پر بار کوهنوردی نشستی داشتیم و از عشق گفتیم".

خبرگراری کردپرس _ آقای حسین جامه شورانی پیشکسوت و ادیب ارجمند، کارمند باز نشسته تربیت بدنی کرمانشاه و از تأثیر گذاران عرصه کوهنوردی و از فعالان پناهگاه سازی کوهستان پراو و جان پناه سازی دیواره عظیم بیستون است. چند روز پیش فرصتی دست داد به همراهی اساتید گرامی حشمت الله حیدریان، سید فریبرز حسینی و همنورد گرامی هومن لُرنژاد فرزند زنده یاد حشمت اله لُرنژاد موسیقی دان و خواننده محبوب کرمانشاهی خدمت ایشان برسیم و گپی داشته باشیم از خاطرات شیرین کوهنوردی و روزگار کوهنوردی.

روز ها وشب های خوب می گذرند ، روزهای ما کوهنوردان همانند آب چشمه ای که جاری و ساری است می گذرد. گاهی خروشان، گاهی آرام و گاهی همانند رودخانه ای که دشت وسیعی را سر سبز می کند، می گذرد.

نسل من در کوهستان با دشت های وسیع و سبزش در کنار پیشکسوتان کوهنوردی درس ها آموخته، زمان نوجوانی درس زندگی و سر سبزی را از جامه شورانی ها آموخته ام، بی شک در تاریخ کوهنوردی این چنین شخصیت هایی کمتر پا به عرصه وجود خواهند گذاشت. آری این بار در محضر اساتیدی از نسل پر بار کوهنوردی نشستی داشتیم و از عشق گفتیم.

بی شک روزگار ما کوهنوردان قصه ی عشق است، داستان زندگی است، سلوک است، عرفان، مرام، منش، اخلاق، فرهنگ و کمال معنوی ست، قصه ما درکنارهم بودن در شرایط دشوار و آسان است، قصه ما قصه ی شکوه، صلابت و استواری کوه است.

قصه ی ما تسلیم و تعظیم در برابر نعمات خداوند است، تعظیم در برابر عظمت کوهستان است، آری حکایت ما قصه عشق و دوستی ست، حکایت سال ها هم طنابی و همنوردی در کوه و دیواره است.

حکایت ما تواضع و فروتنی ست و بوسه بر دست پیشکسوتانی ست به منزله ی قدردانی. آری قصه ما عشق به سنگ و صخره و سنگنوردی در یک روز پاییزی در میان گُل های ارغوانی ست. قصه ی کوه پیمایی ما باخروش دل انگیز آبشاران و زمزمه ی رودخانه ها دریک روزبهاری همیشه جاریست. قصه ما گاهی قصه ی هوای سرد بس ناجوانمردانه ای است که با همت و تلاش و اراده‌ی خلل ناپذیر یاران جان در این روزگار می گذرد.

قصه ی ما قصه ی یک روز بهاری ست، با هم بودن وثبت خاطره ای شیرین در قاب یک قله. قصه ما دیدار و گفت‌وگو از روند و پویایی فعالیت های کوهنوردی در دهه‌های گذشته و در حال در کرمانشاه است.

هدف ما گفتمانی از دریای پر تلاطم کوه و زندگی ست، آن هم کوتاه در حد یک بٖرکه ، زیرا فعالیت های کوهنوردی در دیار زاگرس حاصل یک عمر تلاش پیشکسوتانی ست که تأثیرگذار بوده اند که احتیاج به نوشتار ها و مقاله ها و کتاب ها در این زمینه است.

کد خبر 6099

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha