نیروی پیشمرگ به کرکوک و مناطق مورد مناقشه بازمی‌گردد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سخنگوی نیروهای عرب سنی در نینوا اعلام کرد که نیروهای پیشمرگ به زودی با میانجی‌گری‌هایی که آمریکا میان اربیل و بغداد انجام می دهد، به کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه بازمی گردند.

به گزارش کردپرس، مزاحم حویت در گفتگو با شبکه تلویزیونی کردی زبان کردستان 24، گفت که هیئتی آمریکایی به زودی به منظور بازگشت نیروهای پیشمرگ به کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه با مقامات اربیل و بغداد دیدار می کند و نیتروهای پیشمرگ با نظارت آمریکا به این مناطق بازمی گردند.

سخنگوی نیروهای عرب اهل سنت نینوا، افزود که این نیروها خواستار بازگشت نیروی پیشمرگ به این مناطق بوده اند و آمریکا بر اداره مشترک این مناطق توسط اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق تأکید می کند.

مناطق مورد مناقشه به مناطق کردنشین خارج از مرزهای اقلیم کردستان اطلاق می شود که در زمان رژیم بعث صدام سیاست تعریب در این مناطق برای تغییر بافت جمعیتی آن ها اجرا شده و کردها تأکید می کنند که این مناطق کردستانی بوده و باید تحت نظر اقلیم کردستان اداره شود.

این مناطق و کرکوک، در زمان حمله داعش به عراق توسط نیروی پیشمرگ از اشغال داعش آزاد شده و به کنترل این نیروها درآمد، اما در 16 اکتبر 2017 ارتش عراق با استفاده از نیروهای نظامی این مناطق را تحت کنترل گرفته و نیروی پیشمرگ از این مناطق خارج شدند.

مزاحم حویت افزود که آمریکا به دولت عراق اعلام کرده که لازم نیروی پیشمرگ به این مناطق بازگردد و اتاق عملیات مشترکی میان پیشمرگ و نیروهای عراقی به سرپرستی آمریکا، برای اداره مشترک این مناطق تشکیل شود.

همچنین اشاره کرد که آمریکا نیروهای عرب سنی منطقە را نیز از این تصمیم مطلع کرده است.

این در حالی است که تاکنون هیچ یک از مقامات اقلیم کردستان و دولت عراق در این خصوص هیچ اظهار نظری نکرده اند.

کد خبر 55784

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha